przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Podzielone racje mieszkańców - Spór o antenę
11-02-2011, 13:24:29 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 2819 czytań · Drukuj
Podzielone racje mieszkańców - Spór o antenęDo ostrej wymiany zdań doszło na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym Rady Osiedla „Trójkąt”. Przedmiotem sporu mieszkańców było zamontowanie na dachu bloku nr 20 przy ul. Mickiewicza stacji bazowej jednego z operatorów telefonii komórkowej.
Pierwsza próba montażu stacji bazowej na bloku nr 20, administrowanym przez Wspólnotę Mieszkaniową „Twój Dom”, miała miejsce latem 2009 roku. Wówczas na skutek działań Rady Osiedla w jedno popołudnie zebrano 215 podpisów na „nie” od mieszkańców sąsiednich bloków i inwestycję udało się wstrzymać.

- Wiosną ubiegłego roku ponownie podjęto próbę montowania anten. Wtedy również zareagowaliśmy i po naszej interwencji zdemontowano ustawione elementy. Jednak inwestor i zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej „Twój Dom”, nie licząc się z naszym protestem, dopięli swego i uruchomili stację bazową – stwierdziła podczas środowego zebrania Bogumiła Adamska, przewodnicząca Rady Osiedla „Trójkąt”. – Odległość tego bloku od bloku nr 40 to zaledwie 20 metrów, blok nr 18 przylega do bloku nr 20, a przecież w otoczeniu takiej stacji jest podwyższone pole magnetyczne, mające ujemny wpływ na zdrowie. To nie pojęte, że kilkadziesiąt osób, którym korzyści materialne przesłaniają zdrowy rozsądek, zdecydowało o losie nas wszystkich. Zarząd i mieszkańcy bloku nr 20 za wysokie profity, jakie mają od inwestora, biorą na własne sumienie, o ile je mają, zdrowie obecnego i przyszłego pokolenia osiedla.
Lawinę zarzutów od rozgoryczonych mieszkańców starał się odeprzeć prezes zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej „Twój Dom” Sławomir Kasprzyk, który w inwestycji widzi same korzyści, nie tylko dla jego bloku, ale dla całego osiedla.

- Kilka dni temu był specjalista, który dokonał pomiarów natężenia pola magnetycznego, a raczej mikrofali. Natężenie przy urządzeniach emitujących wynosi 2W. Dla porównania włączony telefon komórkowy ma od 1,5 do 3W, a dopuszczalna norma wynosi 7W. Te urządzenia montuje się w małych odległościach od siebie, żeby generować jak najmniejsze fale. Im więcej jest ich w mieście, tym mniejsze jest natężenie wysyłanego prądu – wyjaśniał. – Nieprawdą jest, że inwestycja została wstrzymana na skutek oporu społecznego. Powodem była samowolka budowlana związana z dwoma słupkami, które zostały wmontowane w dach, bo tak przewidział projektant. Były telefony, przyjechali z wydziału architektury w starostwie, zakwestionowali to, więc praca została wstrzymana. Nic jednak nie zostało rozebrane ani zdemontowane. Odczekaliśmy po prostu trochę czasu, zgodnie z procedurami.
Jak twierdzi Sławomir Kasprzyk, decyzja o montażu anten podyktowana była złym stanem bloku, w którym zamiast konkursu na najpiękniejszy balkon, można by urządzić konkurs na największego grzyba na ścianie.

- Z pieniędzy, które inwestor płaci nam za użytkowanie bloku, planujemy przeprowadzić termomodernizację. Umowa podpisana na 15 lat akurat pokryje jej koszty. Nie chcieliśmy, żeby nasz blok wyglądał jak slums, bo przecież tu przez kilkadziesiąt lat nic się nie robiło – podkreślał.
Innego zdania jest większość mieszkańców, która mimo zapewnień o nieszkodliwości anteny, widzi w niej samo zło, a przede wszystkim egoizm sąsiadów z „dwudziestki”.

- Wszystkie bloki mają podobny wiek i żadnej wspólnocie mieszkaniowej nie przyszło do głowy, żeby dla korzyści własnej instalować tego typu urządzenie. My ocieplamy blok za kredyt, a nie za pieniądze inwestora kosztem czyjegoś zdrowia – kwitowała Bogumiła Adamska.
Czy zamontowana antena stanowi zagrożenie dla mieszkańców, dowiodą wyniki badań specjalistycznych, z którymi prezes Kasprzyk obiecał zapoznać wszystkich mieszkańców. Ci z kolei zapewniają, że poruszą niebo i ziemię, aby urządzenie znikło z ich osiedla.

K. Fałdrowicz
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.