przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Andrzej Stasiuk przyjedzie do Ostrowca
29-03-2011, 16:24:42 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 1094 czytań · Drukuj
Ostrowiec ŚwiętokrzyskiW środę, 6 kwietnia w Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się spotkanie autorskie z niezwykłej sławy prozaikiem, poetą i dramaturgiem - Andrzejem Stasiukiem.

Andrzej Stasiuk - uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich), wyrzucany ze szkół, imający się rozmaitych prac, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu, pacyfista, dezerter, więzień - to jeden z najważniejszych pisarzy średniego pokolenia. Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego „undergroundu” w Polsce. Niechętny literackim salonom i oficjalności - w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd wysyłał swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism, m.in. „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego”.

Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Mury Hebronu”, stanowiącym zapis więziennych doświadczeń. Drastyczne opisy poniżenia, przemocy i zarazem patos połączony z liryzmem, sarkazm i artyzm, wyrafinowanie językowe, umiejętność poetyckiego skrótu określiły cechy jego prozy. Kolejne tomy: „Opowieści galicyjskie” (1994 r.) i zbiór opowiadań „Przez rzekę” (1996 r.) ugruntowały literacką pozycję Stasiuka. Jego powieść „Dukla” (1997 r.) została nominowana do literackiej nagrody Nike’98, a opowiadania „Zima...” (2001 r.) do nagrody Nike 2002. Wydana w 2004 r. książka „Jadąc do Babadag” została laureatką nagrody Nike 2005, a sztuka „Noc, czyli słowiańsko - germańska tragifarsa medyczna” (opublikowana przez Wydawnictwo „Czarne”) uzyskała nominację do nagrody Nike 2006. Kolejna proza Stasiuka - „Taksim” (2009 r.) została laureatką Nagrody Literackiej Gdynia 2010 w kategorii prozy, ponadto była w półfinałowej czternastce Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus 2010”.
Spotkanie, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna, rozpocznie się o godz. 17 (wstęp wolny).

K.F.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.