przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Miejsc w przedszkolach nie zabraknie
27-03-2011, 18:03:16 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 1359 czytań · Drukuj
Ostrowiec ŚwiętokrzyskiMiejsc w przedszkolach nie zabraknie
Choć sześciolatki w 2011 roku nie mają jeszcze obowiązku rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej, to rodzice 46 maluchów z Ostrowca już zdecydowali się na posłanie swoich pociech do szkoły.

Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków według minister Katarzyny Hall było najtańszym, najprostszym i najskuteczniejszym sposobem wyrównania szans edukacyjnych.
- Sytuacja z sześciolatkami, które rozpoczną naukę od 1 września, jest rozwojowa. Mamy dopiero połowę marca, więc rodzice mają jeszcze czas na podjęcie takiej decyzji - mówi wiceprezydent Paweł Górniak.
O ile rodzice sześciolatków nie mają jeszcze obowiązku zapisać swoich pociech do klasy pierwszej, to rodzice pięciolatków od 1 września mają obowiązek wysłać swoje dzieci do przedszkola.

- Patrząc wstecz, wydaje nam się, że liczba miejsc w przedszkolach jest wystarczająca. Sporadycznie zdarzało się, że któreś przedszkole miało zbyt wiele podań. Pojawiały się tylko problemy z miejscami dla dzieci, które mają specjalne potrzeby edukacyjne. Zaradziliśmy jednak temu i w Przedszkolu Publicznym nr 21 utworzyliśmy dwa oddziały integracyjne - wyjaśnił wiceprezydent Paweł Górniak.
Gmina Ostrowiec prowadzi 8 przedszkoli, w których działa 45 oddziałów z 1125 przedszkolakami. Oddziały przedszkolne mieszczą się także w szkołach podstawowych. Działa w nich 12 zerówek i 2 oddziały przedszkolne. Ponadto w Ostrowcu działają także niepubliczne przedszkola: Niepubliczne Przedszkole „Smyk” (4 oddziały), Przedszkole nr 1 Sióstr Rodziny Maryi (2 oddziały) oraz punkt przedszkolny „Pajacyk” (1 oddział). Koszt utrzymania jednego przedszkolaka w placówce gminnej i Przedszkolu Sióstr Rodziny Maryi wynosi 542,20 złotych, na przedszkolaki w „Smyku” gmina przekazuje po 406,65 złotych, a w Punkcie Przedszkolnym „Pajacyk” po 216,96 złotych.

Jak na razie, największym powodzeniem cieszy się Przedszkole Publiczne nr 7. Tu na 175 miejsc wpłynęło już ponad 200 kart. Podobnie jest w Przedszkolu Publicznym nr 21, gdzie na 120 miejsc jest już 152 chętnych.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także PP nr 11. Na 175 miejsc wpłynęły 182 karty zgłoszeniowe. Od września w przedszkolu tym będzie funkcjonować dodatkowy oddział, uruchomiony dzięki środkom unijnym.
- Projekt przewiduje bezpłatne zajęcia dla 25-osobowej grupy przedszkolaków już od 3 roku życia. Będą się one odbywać w cyklu 5-godzinnym, bez wyżywienia- informuje dyrektor PP nr 11, Danuta Kapsa.

Wolnych miejsc nie ma już w Przedszkolu Publicznym nr 15. Tu na 125 miejsca wpłynęły 132 karty zgłoszeniowe, w tym 11 do nowego oddziału w ramach projektu unijnego. W oddziale tym z bezpłatnych, 5-godzinnych zajęciach będzie mogło skorzystać 25 dzieci. Komplet miejsc ma już przedszkole nr 19 (125 miejsc i tyle samo kart) i Przedszkole Publiczne nr 12 (80 miejsc na 87 zgłoszeń).
Wolne miejsca są jeszcze Przedszkolu Publicznym nr 5 przy ul. Jasnej i Przedszkolu Publicznym nr 16.

- Nasi rodzice raczej nie chcą posyłać dzieci do zerówek w szkołach. Wolą je dać do przedszkola. W naszej placówce są jeszcze wolne miejsca i raczej nie będzie problemu z ich brakiem - mówi dyrektor PP nr 5 Barbara Pronobis.
Pojedyncze wolne miejsca są też w Niepublicznym Przedszkolu „Smyk”.
- Coraz częściej obserwujemy w Ostrowcu trend warszawski, że rodzice z wyprzedzeniem nawet dwóch lat próbują zapisać dzieci do przedszkola. Nie jest prawdą, że dostanie się do nas graniczy z cudem. Zawsze tworzymy listę rezerwową. Wiadomo, zdarzają się różne sytuacje, rodziny często wyjeżdżają z Ostrowca i wtedy korzystamy właśnie z tej listy rezerwowej. Największym zainteresowaniem cieszy się oddział dla trzylatków. W tamtym roku mieliśmy ponad trzykrotnie większą liczbę chętnych, niż mogliśmy przyjąć - mówi wicedyrektor placówki Kinga Wnuk-Żywólko.
Często zdarza się bowiem tak, że rodzice w obawie, że ich dziecko nie znajdzie miejsca w przedszkolu, składają karty do kilku placówek.

K. Tomala,
K. Fałdrowicz

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.