przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Wystawa na jubileusz
27-04-2018, 00:07:32 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 87 czytań · Drukuj
Wystawa na jubileusz

Wystawę podsumowującą czterdziestolecie pracy twórczej prof. Ewy Pełki od piątku można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych. Prezentowane na niej wielkoformatowe obrazy to malarstwo bardzo intymne, tajemnicze, a jednocześnie uniwersalne.
Prof. Ewa Pełka jest absolwentką warszawskiej ASP, przez wiele lat wykładała na Europejskiej Akademii Sztuk, aktualnie współpracuje z UJK w Kielcach. W swoim dorobku ma 45 wystaw indywidualnych i ponad 120 zbiorowych. Do Ostrowca powróciła po siedemnastu latach, z ekspozycją retrospektywną, przygotowaną z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej. Prezentacja w BWA to wprawdzie niewielki wycinek twórczości artystki, która maluje wielkoformatowe obrazy i układa je w tematyczne ciągi, jednak już same "Fragmenty" wystarczą, by wejść w świat inspirowany żywiołami, pełen metafizycznych doznań, ale i ponadczasowych wartości. 
- Kiedy Amerykanie ogłosili śmierć malarstwa, większość artystów popłynęła z prądem, byli też tacy, jak prof. Ewa Pełka, którzy niezależnie od rodzących się trendów, mody tworzyli własną sztukę. Jej twórczość to niezwykle intymna opowieścią snuta wokół narracji związanej z transcendencją. Podróż, w którą autorka nas zabiera, jest do głębi przejmująca. Aby się o tym przekonać, musimy odrzucić wszystkie dotychczasowe uprzedzenia i dać się ponieść tej sztuce - przekonywał Artur Bartkiewicz, kustosz wystawy. 
- Ta wystawa jest dla mnie dużą niespodzianką, bo wcześniejsze zazwyczaj ograniczały się do jednego cyklu i sama je aranżowałam. Teraz aranżacją zajął się Artur Bartkiewicz i zrobił to bardzo dobrze. Ponieważ mam małą pracownią, a tworzę duże formaty, trudno mi zestawić je razem. Dopiero jak obrazy trafią do przestronnych wnętrz, widzę, jak ze sobą współpracują. Cieszę się z efektu, jaki udało się tu osiągnąć i bardzo za to dziękuję - mówiła prof. Ewa Pełka, z którą ostrowczanie spotkają się jeszcze podczas finisażu ekspozycji.
Wówczas będzie można nabyć katalog zawierający zdjęcia z ostrowieckiej prezentacji.
K.F.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.