przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Ostrowiec włączył się w obchody
18-04-2018, 22:24:26 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 186 czytań · Drukuj
Ostrowiec włączył się w obchody

W czwartek, 12 kwietnia w sali kina "Etiuda" w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się ostrowieckie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Organizatorami imprezy były Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrowcu Św. oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem i Innymi Niepełnosprawnościami "Niebieski Jeżyk".
W uroczystościach, które rozpoczęły się o godzinie 10, wzięli udział m.in. starosta powiatu ostrowieckiego Zbigniew Duda, ostrowieccy przedstawiciele miasta, powiatu, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu ostrowieckiego, dyrektorzy ostrowieckich przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, a także uczelni wyższej, kierownicy ośrodków pomocy społecznej, naczelnicy wydziału oświaty, nauczyciele, lekarze, terapeuci, dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół, dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie SOSW.
Kulminacyjnym punktem programu były występy artystyczne w wykonaniu uczniów i nauczycieli klas dla dzieci z autyzmem w SOSW w Ostrowcu Św.
Artyści zaprezentowali układ taneczny do utworu "Marsz Radeckiego". Potem na scenie gościnnie wystąpili "Perły Ryszarda Góry" oraz Olaf Jurkowski.
-Takich dni jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu powinno być w ciągu roku o wiele więcej. Powinniśmy codziennie doceniać, że mamy takie dzieci wśród nas. One są takie same jak my wszyscy. Powinniśmy także starać się pomagać w każdy możliwy sposób osobom z autyzmem i ich rodzinom - mówił podczas uroczystości starosta powiatu ostrowieckiego Zbigniew Duda, który objął patronatem honorowym wydarzenie.
Od 10 lat w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym istnieją oddziały dla dzieci z autyzmem. Obecnie w szkole uczy się 15 dzieci z autyzmem w zespołach 2-3 osobowych.
Podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu uczestnicy obchodów chcieli uwrażliwiać społeczeństwo na problemy i potrzeby osób z autyzmem żyjących wśród nas, a jednak często odtrącanych ze względu na swoje nietypowe zachowania.
- Każdego dnia rodzi się w Polsce około 1000 dzieci. Według danych statystycznych u co 100 dziecka zdiagnozowany zostanie autyzm w pierwszych 3 latach życia. Nasze uroczystości organizowane są po to, by zwiększyć wiedzę społeczeństwa o dzieciach dotkniętych autyzmem. Chodzi o polepszenie ich warunków życia oraz zwiększenie tolerancji wobec osób cierpiących na tę chorobę.
Należy uświadamiać wszystkim ludziom, że autyści są i żyją wśród nas. Potrzebują wsparcia i specjalnej troski, nie tylko podczas tego dnia, ale zawsze - powiedział "Wiadomościom" dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrowcu Św. Andrzej Skrzypczak.
W kolejnym punkcie programu prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem i Innymi Niepełnosprawnościami "Niebieski Jeżyk" Barbara Sęderowska gorąco podziękowała osobom, które okazały zaangażowanie, wsparcie i pomoc w zorganizowaniu  uroczystości. Wyróżnienia "Niebieskiego Jeżyka" otrzymali: ks. Artur Barański, ks. Dariusz Kowalski, Dorota Bernacka, MCK, Wydział Ruchu Drogowego KPP w Ostrowcu Św., Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia  w Ostrowcu Św.
Wielką niespodzianką, a zarazem zaskoczeniem dla dzieci z autyzmem były przekazane nagrania z pozdrowieniami od sławnych osób i artystów takich jak: wokalisty Sławomira, prezentera telewizyjnego Marcina Prokopa, pisarza Jacka Komudy oraz Wojskowego Zespołu Wokalnego "Konsonans".
Na koniec dzieci z autyzmem wraz z nauczycielami do piosenki Piotra Rubika "Most dwojga serc" utworzyli na scenie symboliczny most, który połączył świat  z autyzmem.
Po części artystycznej uczestnicy obchodów wzięli udział w "Niebieskim Marszu", którego trasa przebiegała ulicami miasta  i zakończyła się na ostrowieckim Rynku, gdzie  wypuszczono w górę  setki niebieskich balonów.
Poprzez uczestnictwo w niebieskim marszu uczestnicy chcieli okazać dzieciom i rodzicom wiele życzliwości oraz wsparcia. Warto  podkreślić, że to rodzice muszą poświęcać wiele czasu swoim pociechom, ucząc się jednocześnie cierpliwości, pokory i wytrwałości.
Fuksja

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.