przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Cztery lata WORD-u
17-04-2018, 00:08:18 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 83 czytań · Drukuj
Cztery lata WORD-u

Dokładnie 15 kwietnia minęły cztery lata, odkąd w Ostrowcu Św. można zdawać na prawo jazdy. Rozmawiamy z Jerzym Brożyną, kierownikiem ostrowieckiego Oddziału Terenowego WORD.

Czy z perspektywy czterech lat decyzja o powołaniu w Ostrowcu Świętokrzyskim Oddziału Terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w była słuszna?
Moim zdaniem bardzo słuszna. Kursanci krótko czekają na egzamin, w ciągu dwóch czy trzech dni po zakończeniu kuru w szkole jazdy już mogą podchodzić do teorii.  Myślę, że to jest komfortowa sytuacja dla ludzi, którzy chcą uzyskać uprawnienia kierowania pojazdami.
Przypomnę, że ośrodek został uruchomiony 15 kwietnia 2014 roku. Zanim do tego doszło, było wiele starań, aby powstał. A taką pierwszą poważną przesłanką była zmiana ustawy o kierujących z 2013 roku, której zapisy dały podstawy do tego, by sejmik na wniosek marszałka mógł powołać oddział terenowy. Taką uchwałę Sejmik Województwa Świętokrzyskiego podjął w listopadzie 2013 roku. Należało przygotować miasto, siedzibę, plac manewrowy.

Sądzi Pan, że Ostrowiec Świętokrzyski pod względem infrastruktury jest w pełni przystosowany do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy?
Zanim ośrodek powstał, to zrobiliśmy przy moim udziale i Zarządu Powiatu przegląd ulic, czy wszystkie zadania egzaminacyjne będziemy mogli wykonywać. W tej chwili mamy tak przygotowane miasto, że możemy je wykonywać. Na ulicy Kolejowej jest odcinek do jazdy o podwyższonej prędkości. Został wytyczony przejazd przez skrzyżowanie dróg równorzędnych na Drukarskiej i Osadowej. Zamontowano lustro pozwalające na obserwację pojazdów nadjeżdżających z prawej czy lewej strony na ulicy Kościuszki, mamy skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem. 

Na jakim poziomie jest zdawalność w ostrowieckim ośrodku? I skąd kursanci chcą zdawać właśnie w Ostrowcu Św.?
Nie będzie tajemnicą, jak powiem, że zdawalność na podstawową kategorię wynosi 40-48 procent. Jest większa niż w Kielcach, a myślę, że wpływ ma dobra współpraca ze szkołami jazdy. Spotkaliśmy się z właścicielami, wyłuszczyliśmy, co nas najbardziej boli, do czego kursanci są najbardziej nieprzygotowani, w jakich zadaniach należy poprawić naukę.  Wypracowaliśmy wspólny mianownik. Oni szkolą, wiedzą, co jest istotne, a zdawalność może być jeszcze lepsza.
Ośrodek by nie istniał, jeśli byliby tylko kursanci z powiatu ostrowieckiego. Duże nasilenie mamy z powiatów starachowickiego, skarżyskiego, nawet i z końskiego. Miałem panią zdającą z Kielc. Przyjeżdżają ludzie z Bodzentyna, trafiają się z Opatowa, powiatu lipskiego. W ubiegłym roku na kategorię jazdy B do egzaminu teoretycznego podeszło 6621 osób, natomiast do praktycznego 8632.  Oznacza to, że z innych ośrodków przyjeżdżają do nas na egzamin praktyczny. W tej chwili mamy 45-50 osób dziennie na egzamin praktyczny. I około 30 na egzaminie teoretycznym.

Z czym zdający mają największe problemy w czasie egzaminów praktycznych?
Z osobami w przedziale wiekowym do 24 lat nie ma większych problemów. Zdarzają się tacy, którzy mają kłopoty z placem manewrowym. Natomiast kursanci w wieku średnim mają więcej problemów. Obserwujemy, że nie ustępują pierwszeństwa przejazdu, nie stosują się do znaków drogowych. Często bywa, że na ulicy jednokierunkowej nie skręcają z odpowiedniego pasa.

Czy jakieś nowości będą w tym roku dla młodych kierowców?
Z tego, co moje źródła zawodowe donoszą, prawdopodobnie nie będzie żadnych zmian. Ustawa będzie przesunięta w czasie. Na razie jeździmy po staremu. Trwają rozmowy, by w oddziałach terenowych można było przeprowadzać egzaminy teoretyczne na kategorie B+ E. Do tego jest potrzebny większy plac manewrowy, ale myślę, że nowe stanowiska byśmy zmieścili.

Dziękuję za rozmowę.
G. Soboń

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.