przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Tam, gdzie garnki lepią... Spacer po Denkowie
20-03-2018, 23:58:10 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 175 czytań · Drukuj
Tam, gdzie garnki lepią... Spacer po DenkowieJak co miesiąc w pierwszą sobotę Punkt Informacji Turystycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim z przewodniczką Jolantą Wiśniewską zaprosił na kolejny spacer z cyklu "Spacery po Ostrowcu".
Tym razem grupa spacerowiczów w różnym wieku - maluchy wraz z rodzicami, młodzież i dorośli, wybrała się "tam, gdzie garnki lepią", czyli do Denkowa. W planach spaceru było zwiedzanie Kościoła pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika, figury Św. Floriana, Św. Nepomucena, budynku dawnej bożnicy, rabinówki i pozostałości po dawnym warsztacie garncarskim, z którego pozostał górujący nad Denkowem komin, od lat zagospodarowany przez bociany, które dla mieszkańców Denkowa są wyznacznikiem, że nadeszła już wiosna. Tym razem spacer odbył się w kilkunastostopniowym mrozie, co jednak nie przeszkodziło grupie spacerujących w zwiedzaniu.
Przewodniczka jako pierwszy punkt zwiedzania zaproponowała Rynek denkowski z wyróżniającą się nad nim figurą św. Floriana i stojącym nieopodal najstarszym budynkiem Denkowa oraz zachowaną starą studnią. Przypomniała, o czym pamiętają zapewne starsi ostrowczanie, że w centralnym punkcie Rynku znajdowało się jedno z trzech ostrowieckich kin - kino "Zorza".
Jolanta Wiśniewska przypomniała w skrócie ciekawą historię Denkowa, która sięga XVI wieku, kiedy to w naszym rejonie powstawały miasta m.in. Denków, Janików, Lasocin (obecnie wsie w powiecie opatowskim). Właściciele tych terenów - Michowscy - poprosili o zgodę Zygmunta Augusta. I tak na gruntach wsi Denków Stanisław Michowski w 1564 r. założył miasto. Początkowo nosiło ono nazwę Wielki Michów. Prawa miejskie otrzymało na mocy przywileju wydanego 3 stycznia 1564 r. przez króla Zygmunta Augusta. Nazwa ta później przestała funkcjonować. Miasto miało swój herb Rawicz, który można jeszcze zobaczyć na kolumnie stojącej za cmentarzem w Denkowie, zaznaczającej granicę między Denkowem a Ostrowcem. Ten sam przywilej zezwalał na organizowanie w mieście dwóch jarmarków w roku i na cotygodniowy targ, będące również miejscem miejscowego życia towarzyskiego i rozrywkowego. Miasto z racji tego, że było młode, musiało się rozwijać, więc zyskało także przywilej niepłacenia podatków.
W 1578 było tutaj 14 rzemieślników, 2 gorzelników oraz młyn. Od XVII wieku miasto nazywane było Denkowem. Od tego też czasu sąsiednia wieś nosi nazwę Denkówek. Denków był ośrodkiem garncarstwa i tkactwa, czego pozostałością jest ulica Garncarska. Skąd garncarstwo w Denkowie? Otóż na tym terenie znajdują się pokłady glinki, którą wykorzystywano właśnie do celów garncarskich. Wg źródeł historycznych wyroby garncarskie z tych terenów znane były już około 3000 lat temu, mniej więcej w okresie kiedy zaczęto w okolicach wydobywać krzemień. Garnki z tamtego okresu znajdowano w okolicach Waśniowa, gdzie ze względu na żyzne gleby lessowe osiedliły się ludy wędrowne. Ciekawostką jest fakt, że do czasu kiedy nie wynaleziono koła, garncarstwem zajmowały się kobiety. Zasady funkcjonowania cechów określały statuty garncarskie:
"Jeżeliś który miałbyś uporczywie spostponować swoją robotę, ma być zakrzyczany i więziony, aż do zadośćuczynienia wymogom cechu". W przypadku cechu szewców i kowali "wdowiec mógł samotnie prowadzić warsztat przez rok i sześć niedziel, po tym okresie obowiązany był się ożenić powtórnie, natomiast kawaler rok i sześć niedziel po uzyskaniu mistrzostwa powinien pojąć żonę, inaczej uiszczał opłatę starokawalerską".
Garncarze mieli przywilej spławiania swoich wyrobów Kamienną do Wisły, a potem na północ Polski, tak więc garnki z Denkowa stały się sławne w całym kraju.
Kolejnym punktem spaceru był Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Historię kościoła i ciekawostki z nim związane przybliżył grupie spacerujących proboszcz, sercanin ks. Adam Gucwa, który do Denkowa przybył z okolic Krynicy Górskiej i ma częściowo korzenie łemkowskie.
Na szczególną uwagę zasługuje ciekawa historia związana z remontem starej sygnaturki na kościelnej wieży. Otóż podczas demontażu okazało się, że w starej sygnaturze znajdowała się kapsuła czasu, na niej widoczne są ślady wojny, miejsca po pociskach z broni palnej, a w jej środku odkryte zostały dwa listy. Pierwszy z nich pochodzi z 1867 roku - wtedy to przeprowadzono pierwszy remont kościoła, wszystkie podjęte prace i kto je wykonywał, są dokładnie opisane. Dokument sporządził ówczesny organista parafii Jakub Ochocki, który dodatkowo zawarł w nim informacje dotyczące zagadnień z codziennego życia mieszkańców. Drugi dokument pochodzi z roku 1888.
Kopie dokumentów sprzed 150 lat pozostaną dla potomnych, do nich dołączyły też kolejne pamiątki z obecnych czasów, m.in. zdjęcia ukazujące kościół i szkołę w Denkowie, samą dzielnicę, jak i prezentujące Ostrowiec Świętokrzyski. W nowej kapsule znalazły się też dzisiejsze nominały.
W Denkowie znajduje się także kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena, patrona dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Grupa spacerowiczów miała okazję tę kapliczkę także obejrzeć.
Ostatnim punktem spaceru po dawnym mieście garncarzy było obejrzenie budynku byłej bożnicy żydowskiej i stojącej obok rabinówki.
Spacery po Ostrowcu wpisały się już w grafik ostrowieckich imprez i cieszą się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyło dopytywanie się o termin i miejsce kolejnego spaceru. W kwietniu odbędzie się ostatni już w tym sezonie spacer do Jeleńca.
RAS
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.