przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Otwarcie ohelu ostrowieckiego cadyka
14-03-2018, 11:42:29 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 112 czytań · Drukuj
Otwarcie ohelu ostrowieckiego cadykaNa ostrowieckim Kirkucie odbyło się uroczyste otwarcie ohelu, czyli kaplicy nagrobnej upamiętniającej Meira Jechiela Halsztoka, rabina miasta i cadyka ostrowieckiego. W tym ważnym dla społeczności żydowskiej wydarzeniu uczestniczyli między innymi wnuk cadyka oraz rabin Polski.
Cadyk Meir Jechiel Halsztok zmarł w 1928 roku, w wieku 77 lat. Przedwojenną kaplicę, w której spoczął, zburzyli podczas okupacji Niemcy. Wnuk cadyka w 2015 roku rozpoczął starania o odnalezienie miejsca pochówku dziadka. W prace archeologiczne bardzo mocno byli zaangażowani ostrowieccy arecheolodzy- Artur Jedynak i Urszula Jedynak. Do dziś zachowała się macewa, czyli płyta nagrobna, jednak na pewno nie znajduje się ona w miejscu właściwego pochówku.
Cadyk Halszok był nauczycielem ostrowieckiej gminy żydowskiej, z jego zdaniem i sądami liczyli się pobożni Żydzi z okolicy. Otwarcie odtworzonej budowli to wyraz szacunku i pamięci dla Meira Jachiela Halsztoka, który do dziś przez społeczność żydowską uznawany jest za wybitnego duchownego przywódcę. Prowadząc ascetyczny żywot, dawał przykład swoim braciom i zgodnie prowadził powierzoną mu wspólnotę. Cadyk Halsztok był bardzo ważną postacią dla ruchu chasydzkiego i nadal pozostaje taką osobą we współczesnym świecie. Jego nauczanie jest wciąż żywe.
W rocznicę śmierci cadyka do Ostrowca przyjechało około 40 Żydów, dla których otwarcie ohelu było bardzo ważnym wydarzeniem.
- Dzisiejsza uroczystość jest ważna dla niego osobiście. Moja rodzina z Ostrowcem związana jest od ośmiu pokoleń. Tata opowiadał mi historię o cadyku i odbudowanie tego ohelu jest wielkim wydarzeniem. Jednym z najważniejszych w moim życiu. Rabin był ważny dla każdego, który była członkiem tej społeczności. Był bardzo znany i szanowny. Sąd w Ostrowcu zgadzał się z jego decyzjami. Był znakomitą osobowością. Spełniał rolę prywatnego sędziego- wspominał Meir Bulka, jeden z potomków cadyka.
Na uroczystość przyjechał również wnuk cadyka z rodziną. Obecny był też naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Zaznaczył, że obecne relacje polsko-żydowskie są napięte. Nie warto niszczyć tego, co zostało wypracowane przez ostatnie lata. Dlatego uroczystości takie jak dzisiejsza pozwalają wskazywać dobre punkty wspólnej historii.
- Dzisiejsza uroczystość to ważny dzień w dziejach naszego miasta. To kolejny sposób na przywrócenie pamięci społeczności żydowskiej, która przez wieki współtworzyła historię Ostrowca. Pamiętamy o udziale Żydów w historii naszego miasta i robimy wiele, aby ta pamięć trwała. Jesteśmy otwarci na współpracę- zapewniła wiceprezydent Marzena Dębniak, która przekazała wnukowi cadyka Yehudzie Leib Halstukowi książkę o Szmulu Muszkiesie.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.