przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Imiona dla kasztanowców
12-03-2018, 23:47:53 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 116 czytań · Drukuj
Ostrowiec ŚwiętokrzyskiNa ostatniej sesji radny Kamil Stelmasik zaproponował, by każdemu z kasztanowców rosnących przy alei 3 Maja nadać imiona zasłużonych harcerzy, druhów i druhen.
W 1917 roku na jednej z sesji Rady Miasta w Ostrowcu zrodziła się inicjatywa posadzenia kasztanowców wzdłuż alei 3 Maja. Pomysłodawca tej akcji, ksiądz Wacław Wodecki, zaproponował, by w ten sposób upamiętnić zmianę nazwy głównej ulicy miasta. W sadzeniu drzew, które możemy do tej pory podziwiać i które są pomnikami przyrody, pomagali mu ówcześni radni miejscy: Sławomir Czerwiński, Feliks Bykowski i Ludwik Wacholder oraz harcerze.
- Historia ostrowieckiego harcerstwa jest niezwykle bogata i warta upamiętnienia, przede wszystkim mam tu na myśli przypomnienie postaci wielu druhen i druhów związanych z tą organizacją. Po rozmowach na ten temat z przedstawicielami ostrowieckiego hufca, w tym z komendantem Dariuszem Czupryńskim, jest zgoda, aby każde z drzew nosiło zdrobniałe imię zasłużonego dla ostrowieckiego harcerstwa- mówił Kamil Stelmasik.
Radny chciałby, aby pomniki przyrody rosnące przy alei 3 Maja upamiętniały takie postaci jak: Bogusława Januszówna, Elżbieta Gargul, Tadeusz Farbisz, Ireneusz Górnisiewicz, Marian Kałuża, Wiesław Wieżel, Wojciech Starzyński, Tadeusz Religa, Tadeusz Gryglewicz pseudonim Krzywonos, Stanisław Kasiński pseudonim Dog, Stanisław Wójcik. Każdy z kasztanowców otrzymałby odpowiednią tabliczkę z informacją o danym patronie, co będzie miało nieoceniony wymiar edukacyjny i informacyjny dla mieszkańców miasta.
- Pomysł ten jest o tyle istotny, że w przestrzeni miasta nie mamy miejsc upamiętniających historię ostrowieckiego harcerstwa. Ponadto należy pamiętać, że rok 2018 został ogłoszony na mocy uchwały Senatu RP Rokiem Harcerstwa. Byłby to więc elegancki gest ze strony naszego samorządu, gdybyśmy jeszcze w tym roku mogli zrealizować ten zamiar- zaznaczył radny.
Ideę wsparł prezydent Ostrowca, ale zaproponował, by wstrzymać się z tą inicjatywą, aż zostanie wyremontowana aleja, gdzie mają zostać położne również nowe ciągi piesze. Istnieje bowiem ryzyko, że jakieś drzewo może zostać zniszczone podczas prac.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.