przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Wielki jubileusz "trójki"
06-12-2017, 07:57:54 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 132 czytań · Drukuj
Wielki jubileusz "trójki"Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Chrobrego to jedna z najstarszych placówek oświatowych w Ostrowcu. Kilka dni temu świętowała jubileusz 120 -lecia istnienia. Z tej okazji odbyła się wspaniała uroczystość, z udziałem między innymi absolwentów placówki. Odsłonięto również pamiątkową tablicę.
Tablica na jubileusz "trójki"
Jubileusz szkoły był świętowany w gronie zacnych gości. m.in. prezydenta Jarosława Górczyńskiego, dyrektorów szkół i przedszkoli, szefów instytucji współpracujących z placówką, emerytowanych dyrektorów, nauczycieli, pracowników PSP 3. Z zaproszenia dyrekcji i uczniów skorzystali również absolwenci "trójki", którymi są między innymi wiceprezydent Marzena Dębniak i przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda Dudek, Roman Wieczorek- przewodniczący Rady Osiedla Ludwików, Zdzisław Kałamaga- były poseł i starosta ostrowiecki, Krystyna Łukawska, Radosław Moskal.
Dla uświetnienia i upamiętnienia tej pięknej rocznicy prezydent Jarosław Górczyński wraz z przewodniczącą Ireną Rendudą-Dudek ufundowali tablicę pamiątkową, którą wspólnie odsłonili podczas uroczystości. Pamiątkowa tablica odsłonięta w czasie jubileuszowego spotkania dedykowana została pracownikom oraz uczniom szkoły.
- Serdecznie dziękuję wszystkim emerytowanym pracownikom, nauczycielom i pedagogom, w szczególności dziękuję obecnym na sali państwu Obarzańskim- mówił prezydent.- Wiele osób włożyło dużo serca w budowę marki szkoły, bo to nie tylko mury, to uczniowie, pracownicy. To wy tworzycie w szkole klimat, który przekłada się na wspólny sukces.
Uczniów szczególnie ucieszyła obietnica prezydenta, który powiedział, że w grudniu nie będzie w szkole klasówek. Prezydent serdecznie podziękował również wszystkim pracownikom szkoły, zarówno emerytowanym, jak i obecnym. Wyszedł również z inicjatywą powrotu do tradycji noszenia szkolnych tarczy.
Część artystyczną przygotował samorząd uczniowski pod opieką: Doroty Lach, Małgorzaty Łojek, Anny Pronobis, Iwony Wszoły. O scenografię zadbały Jolanta Dziedzic i panie z Rady Rodziców- Marzena Jeźwiec i Bernadetta Domagała. Z okazji jubileuszu został wydana gazetka szkolna "trójeczka" pod czujnym okiem nauczycieli: Kingi Kamińskiej, Karoliny Kamińskiej- Grabki, Doroty Lach i Iwony Wszoły.
Trochę historii
Historia szkoły rozpoczyna się w 1897 roku. Z inicjatywy Zakładów Ostrowieckich powstała pięcioletnia szkoła fabryczna przeznaczona dla dzieci pracowników. Mieściła się w drewnianym budynku wzniesionym tuż obok huty w Klimkiewiczowie. Organizatorem i pierwszym kierownikiem szkoły był Jan Bałata. W 1899 r. rozbudowano szkołę od ul. Kościuszki o 2 sale i otwarto jednoklasową szkołę żeńską. Pierwsza wojna światowa wprowadza wielkie zmiany. Szkołę zamieniono na szpital, a dzieci uczyły się w biurach.
W 1919 r. skomasowano dwie szkoły - męską i żeńską - w jedną koedukacyjną, której kierownikiem został Antoni Łazarczyk. Z dniem 1 stycznia 1925 r. szkołę fabryczną w Klimkiewiczowie przejęły władze państwowe jako Szkołę Powszechną nr 3. 7 X 1935 r. na zebraniu rodzicielskim podjęto uchwałę budowy własnego budynku szkolnego. Do roku 1939 wzniesiono budynek i doprowadzono do niego ulicę nazwaną Niską. Podczas okupacji Niemcy urządzili w nowym budynku magazyny zbożowe oraz kwatery dla obsługi dział przeciwlotniczych. W tej sytuacji nauka nadal odbywała się w budynku fabrycznym w Klimkiewiczowie. 5 lutego 1945 r. szkoła znów została zorganizowana. 25 listopada 1945 r. w "trójce" odbyła się uroczystość nadania jej imienia Bolesława Chrobrego. W 1957 r. rozpoczęto rozbudowę szkoły. Dobudowano salę gimnastyczną i II piętro. Prace zakończono w listopadzie 1958 r. W 1968 r. powstał hymn szkoły. Słowa do niego ułożyła nauczycielka Elżbieta Gargul, a muzykę skomponował emerytowany nauczyciel szkoły muzycznej z Krakowa.
Lipcowa powódź z 2001 r. poczyniła w szkole ogromne straty. Zniszczeniu uległy dwie sale gimnastyczne, sale lekcyjne, świetlica, stołówka, kuchnia, kotłownia. Budynek nie nadawał się do użytku. Uczniowie, dowożeni autobusami, odbywali zajęcia w SP nr 8. Zajęcia w nowo wyremontowanym budynku rozpoczęły się od września 2002 r.
Jubilatka należy do Stowarzyszenia "Świętokrzyski Klub Najstarszych Szkół".
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.