przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Dekady pracy dla dzieci i chorych
28-11-2017, 20:27:40 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 142 czytań · Drukuj
Dekady pracy dla dzieci i chorychSiostry Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi świętowały piękny, poczwórny jubileusz 160 lat istnienia Zgromadzenia, 100. rocznicę obecności na Ziemi Sandomierskiej, 90. lat pracy sióstr w Ostrowcu oraz 80. lat posługi Zgromadzenia przy ulicy Grabowieckiej.
Siostry zakonne na stałe wpisały się w krajobraz ostrowieckiej kolegiaty. Do dzisiaj sprawują posługę duszpasterską poprzez nauczanie katechezy, opiekowanie się kościołem. Jednak działalność Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi w Ostrowcu jest znacznie szersza.
- Nasza posługa zaczęła się właśnie od prowadzenia sierocińca, później ochronki, także opieki nad chorymi robotnikami i ich rodzinami. Zasłużyłyśmy się przede wszystkim tym, że Pan Jezus pozwolił nam nieść pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują- mówiła siostra Elżbieta Kot.
Siostry już od 90 lat pomagają najbardziej potrzebującym, obecnie Zgromadzenie prowadzi dwa domy dziecka w Denkowie.
- Zajmujemy się opieką nad dziećmi, młodzieżą. Dom w Denkowie jest kontynuacją sierocińca założonego na ulicy Słowackiego. W tej chwili istnieją tam dwie placówki opiekuńczo- wychowawcze. Mieszka w nich 28 dzieci. Daje to możliwość stworzenia podopiecznym warunków jak najbardziej zbliżonych do domowych- dodaje siostra Elżbieta Kot.- Naszym marzeniem jest, by taki dom nie musiał istnieć. To oznaczałoby, że wszystkie dzieci mają swoje domy. Współpracujemy z rodzicami, kiedy się tylko da, aby dzieci mogły wrócić do swoich rodzinnych domów.
Siostry prowadzą też przedszkole i szkołę podstawową przy ulicy Grabowieckiej. Szkoła i przedszkole mają bardzo dobrą renomę, a celem na najbliższe lata jest rozbudowa bazy lokalowej placówek. To właśnie uczniowie Katolickiego Zespołu Edukacyjnego przygotowali bardzo ciekawy i chwilami wzruszający program z okazji jubileuszu. Podjęli ogromny trud odtworzenia życia i pracy sióstr na ziemi ostrowieckiej. Dzięki artykułowi szkolnego historyka Grzegorza Nowaka stworzono nietuzinkowy scenariusz, będący wyrazem pamięci o zmarłych i żyjących siostrach, które swe życie poświęciły potrzebującym. Dopełnieniem stała się wyjątkowa scenografia i oprawa muzyczno-taneczna.
Podczas uroczystości odbył się też wernisaż wystawy i promocja książki "Siostry na trudne czasy...". Książka i wystawa są efektem akcji społecznej, prowadzonej w Ostrowcu i okolicach przez ostatnie kilkanaście miesięcy.
Z okazji tak pięknego jubileuszu siostry otrzymały mnóstwo życzeń i gratulacji, między innymi od władz powiatu, miasta, duchowieństwa, przyjaciół i mieszkańców miasta.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.