przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Segregacja śmieci po nowemu
31-07-2017, 19:35:39 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 258 czytań · Drukuj
Segregacja śmieci po nowemuOd stycznia wprowadzone zostaną nowe zasady segregacji śmieci. Zasadnicza zmiana jest taka, że będziemy wyrzucać segregowane odpady aż do pięciu różnych pojemników.
Od lipca obowiązują nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów. W związku z tym, że gmina Ostrowiec ma podpisaną umowę z firmą "Remondis" do końca roku, nowe zasady dotkną mieszkańców dopiero od stycznia 2018 roku.
- Rozporządzenie, które ukazało się pod koniec ubiegłego roku i weszło w życie 1 lipca bieżącego roku, nakazuje zwiększenie liczby pojemników do pięciu. Jednocześnie reguluje też kolory pojemników, do których te odpady mają być segregowane. Nowe zasady na razie obowiązują przedsiębiorców- wyjaśnia Krzysztof Kowalski, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu.
Od stycznia mieszkańcy będą musieli segregować odpady komunalne na pięć frakcji. Zmieszane zostają, jak były. Obecnie nazywane zielonymi, od nowego roku będą to odpady biozielone plus kuchenne pochodzenia roślinnego. Zmienia się również częstotliwość odbioru odpadów. Po zmianach będą zabierane nie jak teraz od kwietnia do października, ale przez cały rok.
Kolejny podział będzie na metale plus plastik, w oddzielnym kontenerze muszą się znaleźć szkło, w oddzielnym makulatura.
- Rozporządzenie, na którym się opieramy, mówi, że pojemniki w odpowiednich kolorach mają być wprowadzone najpóźniej w 2020 roku. Chcemy kolejną umowę zawrzeć na dwa lata i do tej umowy dopisać konieczność segregowania w worki, przy czym muszą być w odpowiednich kolorach. Pojemniki teraz użytkowane nadal będą, ale muszą być odpowiednio oznakowane- dodaje naczelnik Kowalski.
Właściciele domków jednorodzinnych zakupią worki bądź je wydzierżawią od firmy, która będzie zajmowała się odbiorem śmieci. W przypadku budownictwa wielorodzinnego za postawienie dodatkowych pojemników będą odpowiedzialni zarządcy. Niewykluczone, że w konsekwencji wpłynie to na cenę usługi śmieciowej.
Gmina planuje już w sierpniu ogłosić przetarg, w którym wyłoniona zostanie firma, która będzie się zajmowała zbiórką śmieci. Umowa powinna być podpisana jeszcze w tym roku, by nowy podmiot mógł się przygotować i, co najważniejsze, wprowadzić nowym system już od 1 stycznia 2018 roku.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.