przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Prezydent oceniony przez radnych
19-06-2017, 09:29:14 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 220 czytań · Drukuj
Prezydent oceniony przez radnychRadni miejscy w Ostrowcu udzielili absolutorium prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu za ubiegły rok. Od głosu wstrzymało się czterech radnych z klubu PiS. Dwójka radnych opozycyjnych za poparcie prezydenta pożegnała się z klubem PiS.

Dobra praca prezydenta

Prezydent, omawiając wykonanie budżetu za 2016 rok, przekonywał, że był on pod wieloma względami rekordowy. Przede wszystkim udało się wygospodarować nadwyżkę budżetową w kwocie ponad 20 mln zł, która, jak to podkreślił włodarz miasta, będzie w znacznej części wykorzystana na spełnianie oczekiwań mieszkańców.
- Mam na myśli reaktywację odkrytych basenów ma Rawszczyźnie. Pierwszy etap planowany jest na 22 lipca. Kolejną inwestycją z tej nadwyżki będzie zadaszenie amfiteatru. Zabezpieczyliśmy na to 1,7 mln zł i mam nadzieję, że zadaszenie pozwoli w pełni wykorzystywać ten piękny obiekt. Chciałbym powiedzieć, że na nadwyżkę składają się również dobre dochody naszych mieszkańców. A nasze miasto staje się zasobne. Udział w podatkach dochodowych to aż 48,6 mln zł. Wskaźnik ten ma znaczący wpływ na dochody budżetu miasta. Liczę, że w przyszłym roku ten udział będzie wyższy- stwierdził Jarosław Górczyński.
Prezydent przypomniał, że ubiegły rok był kolejnym, kiedy radni nie podnieśli podatków lokalnych. Obniżono i to znacząco podatki od środków transportowych.
- To jest nasz wspólny sukces. Polityka, którą w tej chwili prowadzimy w mieście, jest bardzo rygorystyczna w zakresie umorzeń podatków, jak i innych powinnościach na rzecz gminy. Dotyczy to również szeregu rozwiązań przyjętych w zakresie wypłat odszkodowań wobec spółdzielni mieszkaniowych czy kontroli zasobów mieszkaniowych. Chciałbym też podkreślić, że prowadzona przeze mnie polityka kadrowa przyniosła oszczędności w kwocie ponad 3 mln zł. Ale jednocześnie należy zauważyć, że konsekwentnie promujemy jakość pracy. W tym zakresie wygenerowaliśmy oszczędności w kwocie około 7 mln zł- przypomniał J. Górczyński.
Spośród szeregu inwestycji wykonanych w ubiegłym roku prezydent zwrócił uwagę na nowy blok przy Osadowej, zakup terenów inwestycyjnych, zagospodarowanie terenu po dawnym zakładzie odzieżowym "Gambo" czy pozyskanie pieniędzy na Ostrowiecki Browar Kultury.
Pracę prezydenta dobrze ocenił również przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk, który wskazał, że Ostrowiec jest liderem w regionie w pozyskiwaniu środków unijnych. Natomiast przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna zaapelował o lepszą współpracę władz miasta z Zarządem Powiatu.
Zdecydowana większość radnych bardzo dobrze oceniła pracę prezydenta, o czym mówił radny Mariusz Łata- przedstawiając stanowisku klubu KWW Jarosława Górczyńskiego oraz przewodnicząca Rady Miasta-Irena Renduda Dudek.
Za absolutorium zagłosowało 18 radnych, w tym niezależny- Andrzej Pałka i dwójka z klubu PiS Małgorzata Krysa i Włodzimierz Sajda.


Opozycja ma inne zdanie
Argumentacja prezydenta i słowa uznania wygłaszane przez radnych z jego ugrupowania najwyraźniej nie przekonały opozycji. Dariusz Kaszuba, przewodniczący klubu PiS w swoim wystąpieniu przekonywał, że to nie był rok usłany pasmem sukcesów.
- Nadal nasz uzasadniony niepokój budzi zadłużenie spółki Miejska Energetyka Cieplna. W ubiegłym roku majątek zmniejszył się o ponad 8 mln zł. Nasz niepokój jest tym większy, że straty zanotowano w sprzedaży wytworzonego ciepła i sprzedaży towarów i materiałów. Niestety, pan prezydent odmówił nam informacji finansowych dotyczących tej spółki. Czy w MEC jest tak źle, że trzeba te informacje ukrywać przed radnymi i mieszkańcami?- pytał radny Kaszuba.
Szef klubu opozycyjnego przekonywał, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, mimo wprowadzonych radykalnych zmian, które miały poprawić sytuację finansową, nadal generuje straty. W 2016 roku obniżono znacznie kapitał zakładowy Agencji Rozwoju Lokalnego, co zdaniem radnych PiS zmniejszyło wiarygodność spółki na rynku. Wskazywali również, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach w swojej opinii po raz kolejny wykazała, że w Zakładzie Usług Miejskich wystąpiły zobowiązania wymagalne na kwotę ponad 137 tys. zł.
Zdaniem opozycji. w ubiegłym roku wiele kontrowersji budziła kwestia przetargów na odpady. Radni z klubu PiS w swoim stanowisku wskazali także na brak współpracy z prezydentem.
- W momencie faktycznych wpływów środków do budżetu uniemożliwił radnym wystąpienie z propozycjami wykorzystania ich na bieżące inwestycje dla mieszkańców. Ponadto, mimo zapowiedzi pana prezydenta, brak było możliwości ich konsultowania. Takie działania prowadzą do tego, że radni i mieszkańcy dowiadują się w ostatniej chwili, na co pan prezydent zamierza przesuwać środki. Nie zgadzamy się również z tym, by pan prezydent ogłaszał publicznie działania i uważał je za podjęte, zanim trafią na obrady Rady Miasta. Takie podejście pokazuje, że pomijane są kompetencje własne radnych, którzy są wówczas postrzegani jako maszyna do głosowania- stwierdził radny Dariusz Kaszuba.
Czterech radnych z klubu PiS- Dariusz Kaszuba, Jerzy Wrona, Marcin Marzec i Artur Głąb - wstrzymali się od udzielenia absolutorium prezydentowi oraz przyjęcia sprawozdania budżetowego za 2016 rok.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.