przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
"Nasz Dom" ze wsparciem z powiatu
12-06-2017, 09:09:46 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 330 czytań · Drukuj
"Nasz Dom" ze wsparciem z powiatuPlacówka "Nasz dom" otrzymała z powiatu 300 tys. zł wsparcia na dokończenie prac adaptacyjnych. Prowadzące ten dom dziecka siostry franciszkanki podpisały w piątek ze starostami nową umowę regulującą funkcjonowanie placówki.
- Pieniądze, które otrzymujemy od starostwa, czyli 300 tys. zł, będą wykorzystane na dokończenie prac adaptacyjnych naszego budynku do potrzeb dwu placówek opiekuńczo-wychowawczych- wyjaśnia siostra Elżbieta Kot, dyrektor placówki opiekuńczo- wychowawczej w Denkowie "Nasz Dom".- Znowelizowane przepisy wymuszają na nas zmiany, które spowodują, że z placówki, w której teraz przebywa 30 wychowanków, powstaną dwa małe, rodzinne domy dziecka, w których będzie przebywało maksymalnie 14 podopiecznych.
Zmiana przepisów wymusiła na zgromadzeniu prowadzącym placówkę przeprowadzenie szeregu prac budowlanych. Niestety, otrzymane do tej pory środki, m.in. z funduszu kościelnego czy od prywatnych ofiarodawców, nie wystarczyły na wykonanie wszystkich remontów. Prowadzące dom dziecka w Denkowie siostry franciszkanki mówią, że dzięki pomocy starostwa będą mogły dokończyć rozpoczęte prace i dostosować budynek do wymogów przede wszystkim bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Z otrzymanych pieniędzy sfinansowane zostaną m.in. specjalne drzwi p.poż.
Przełożona Prowincjalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Krakowie Maria Rokosz podpisała ze starostwem ostrowieckim również nową umowę regulującą zasady finansowania placówek. Poprzednia, właśnie zakończona, nie tylko odbiegała wysokością stawek od tych, które obowiązywały w podobnych placówkach naszego powiatu. Przede wszystkim różnicowała ich wysokość od miejsca pochodzenia dzieci.
- Nowa umowa pozwoli na normalne funkcjonowanie tych domów dziecka, bo finansowanie będzie zbliżone do poziomu, jakie otrzymują inne placówki. Dzięki temu nasze dzieci będą miały nie tylko lepsze warunki zamieszkania, ale przede wszystkim zapewnimy im pełniejszą opiekę zdrowotną czy dodatkowe zajęcia, zwłaszcza dzieciom ze specjalnymi potrzebami- podkreśla siostra Elżbieta Kot.
Zadowolenia z nowej umowy nie krył również starosta Zbigniew Duda.
- Nie będzie już podziału na dzieci z powiatu ostrowieckiego i tych spoza. Przecież nie można tak dzielić, bo każde dziecko wymaga takiej samej opieki, a do tej pory siostry musiały dokładać do utrzymania jednej z grup wychowanków- przyznał Zbigniew Duda.
Nowa umowa na pieczę zastępczą zapewni wyższe stawki, co oznacza także uporządkowanie spraw finansowych w tej placówce.
Po zakończeniu prac budowalno-adaptacyjnych w obecnym gmachu będą funkcjonowały dwa domy dziecka. Podopieczni będą mieli do dyspozycji pokoje dwu- i trzyosobowe, z odrębnym i samodzielnym kącikiem kuchenno-jadalnym oraz wejściem. Poza tym w wolnych pomieszczaniach powstaną pokoje do indywidualnej pracy, a także spotkań z logopedami czy psychologami.
Prace mają zastać zakończone do października tego roku.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.