przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Dwieście lat dla pana Wacława
03-04-2017, 09:57:03 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 291 czytań · Drukuj
Dwieście lat dla pana WacławaW czwartek setne urodziny świętował mieszkaniec Ostrowca Wacław Wielgus.
Z tej okazji zacnego jubilata odwiedzili z życzeniami, kwiatami i prezentami prezydent Jarosław Górczyński oraz przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Stanu Cywilnego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak na tak piękną rocznicę przystało, były okazały tort, głośne "dwieście lat" i toast wzniesiony lampką szampana.
Setna rocznica urodzin stała się też doskonałą okazją do wspomnień najważniejszych wydarzeń w życiu jubilata. Pan Wacław urodził się 30 marca 1917 r. w Obręcznej w gminie Sadowie. W rodzinnej miejscowości mieszkał do 36. roku życia, po czym przeprowadził się wraz z małżonką Jadwigą do Grocholic, gdzie prowadzili wspólnie gospodarstwo. Jednak praca na roli była tylko dodatkowym zajęciem jubilata, bo zawodowo związany był z Przedsiębiorstwem Robót Kolejowych w Ostrowcu. Jako magazynier przepracował kilkadziesiąt lat.
- Aby dotrzeć na autobus, dziennie musiałem pokonać po 6 km w jedną i drugą stronę. Po powrocie trzeba było jeszcze zająć się obejściem, także cały czas byłem aktywny. Zresztą ja ciągle musiałem coś robić, inaczej nie umiałem - przyznaje pan Wacław.
W 1969 r. państwo Wielgusowie przeprowadzili się do Ostrowca i zamieszkali w domu przy ul. Sandomierskiej. Pani Jadwiga podjęła zatrudnienie w "Ruchu". Obydwoje obowiązki zawodowe łączyli z wychowywaniem dzieci - córki Aurelii i syna Roberta. To właśnie one zajęły się panem Wacławem po śmierci żony. Obecnie jubilat mieszka u syna przy ul. Wylot, często odwiedza też córkę w Sarnówku Małym. Doczekał się trojga wnucząt - Magdaleny, Mateusza i Emila oraz prawnuka Filipa. Jak na tak piękny wiek, cieszy się w miarę dobrym stanem zdrowia, ma doskonałą pamięć i duże poczucie humoru. Ze wzruszeniem wspomina lata młodości i z dumą prezentuje medale, przyznane za walkę z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Jak podkreśla obecnie czas umila sobie oglądaniem telewizji - jest wiernym widzem programów "Jaka to melodia", "Jeden z dziesięciu" i "Familiada". Zapytany o dietę, odpowiada, że nie stosuje żadnej, co więcej, bardzo lubi słone potrawy...
Podczas czwartkowych uroczystości pan Wacław nie krył radości z odwiedzin gości i powinszowań. Prezydent Jarosław Górczyński oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Łukasz Witkowski złożyli mu gratulacje, życząc dalszych, długich lat życia spędzonych w zdrowiu i szczęściu rodzinnym.
- Przyznam z dumą, że pierwszy raz uczestniczę w stuleciu mężczyzny; jako wiceprezydent, poseł, a teraz jako prezydent byłem u 25 pań - tym bardziej jest mi miło, że mogę z panem świętować tak piękną rocznicę - mówił J. Górczyński.
Listy gratulacyjne z okazji setnych urodzin przesłali także premier Beata Szydło i wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Jubilat otrzymał okazałe bukiety kwiatów, prezenty oraz decyzję o dodatku specjalnym do świadczenia z ZUS. Odebrał też medal "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945", przyznany przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
K.F.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.