przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Dyskusja wokół szkoły przy Gulińskiego
16-03-2017, 07:12:52 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 374 czytań · Drukuj
Dyskusja wokół szkoły przy GulińskiegoPo raz kolejny na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego powrócił temat Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, a konkretnie siedziby tej powiatowej placówki. Mieści się ona przy ulicy Gulińskiego, w przemysłowej dzielnicy Ostrowca, a stan budynku w którym uczą się niepełnosprawne dzieci, jest fatalny. Radny Mariusz Wesołowski zaproponował, aby w rozwiązanie problemu lokalowego włączyła się gmina Ostrowiec.
- Zwracam się o nieodpłatne przekazanie przez prezydenta i radnych miasta jednego z budynków likwidowanych szkół gimnazjalnych w gminie Ostrowiec Św. pod potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego- zaapelował radny niezależny.- Kilkakrotnie na tej sali podnoszony był temat warunków, w jakich uczą się dzieci w szkole przy Gulińskiego. Stwierdzono, że remont budynku się nie opłaca ale i umiejscowienie nie jest też najlepsze. W związku z reformą oświaty i zachodzącymi zmianami jest teraz bardzo dobry moment, by poprawić warunki funkcjonowania szkoły. Radni z klubu KWW Jarosława Górczyńskiego, do którego i ja również wcześniej należałem, kilkakrotnie wypowiadali się w tej sprawie. Kilkoro z nasi widziało jakie są warunki w ośrodku.
Radny powołał się na praktyki, jakie były w latach poprzednich , kiedy to instytucje znajdowały lokum w budynkach po zlikwidowanych placówkach oświatowych. Na przykład na potrzeby Sądu Rejonowego został zaadaptowany budynek przedszkola przy ulicy Kościuszki, również siedziba ostrowieckiego powiatu wcześniej była bursą szkolną. Ostatnio, w budynku po przeniesionej PSP nr 4, utworzono Centrum Aktywności Obywatelskiej.
- Wystosujemy pismo do pana prezydenta. Jesteśmy podobnego zdania, że taka inicjatywa powinna wyjść od władz powiatu. To ważny cel. Jeżeli były przekazywane budynki dla stowarzyszeń, to dla szkoły też pewnie się znajdą- przyznał starosta Zbigniew Duda.
Warto przypomnieć, że w kwestii samego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego były już plany. Starostwo chciało, aby został on przeniesiony do Kunowa, do obiektów po Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, ale był zbyt duży opór rodziców dzieci z SOSW i odstąpiono od takiego zamiaru. Obecna na sesji wiceprezydent Marzena Dębniak, przypomniała, że gmina również podejmowała ten temat.
- W 2015 roku gmina zrobiła swoją reformę i zostały zlikwidowane trzy szkoły. Były trzy wolne budynki. W styczniu 2015 roku prezydent zwrócił się do starosty o zamianę siedziby SOSW na budynek którejś ze zlikwidowanych szkół. Są wyremontowane, z salami gimnastycznymi. Wtedy była taka możliwość- przypomniała wiceprezydent Ostrowca i dodała, że w tym roku przekazanie jakiegokolwiek budynku gimnazjum nie wchodzi w grę.- Reforma nie zakłada likwidacji szkół, gimnazja są wygaszane, a to oznacza, że budynki mogą być puste za dwa lata. Przepis nie pozwala na podzielenie budynku, bo tego się fizycznie nie da zrobić. Tak samo jak na wprowadzenie do gimnazjum szkoły specjalnej. To jest nie możliwe, aby w jednym budynku funkcjonowały szkoły z dwoma organami prowadzącymi.
Niezależnie od tego jakimi argumentami będą broniły swoich racji gmina i powiat, prawda jest taka że Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy musi bardzo szybko zmienić lokum, dla bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.