przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Skażona woda w basenie
26-02-2017, 20:00:52 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 343 czytań · Drukuj
Skażona woda w basenieW wodzie ostrowieckiego basenu w ubiegłym tygodniu wykryto pałeczkę ropy błękitnej. To bardzo niebezpieczna bakteria, która może wywołać wiele schorzeń. W czwartek pływalnia "Rawszczyzna" została zamknięta. MOSiR uważa, że już dziś może zostać ponownie otwarta.
W poniedziałek, 20 lutego przedstawiciele ostrowieckiego "sanepidu" zgodnie z ustalonym na 2017 rok harmonogramem pobrali do badania próbki wody z basenu "Rawszczyzna". Badanie przeprowadzone w laboratorium akredytowanym wykazało obecność pałeczek ropy błękitnej.
- W środę po południu, przed godziną 15 mieliśmy informację, że próbka jest podejrzana. Jeszcze przed zakończeniem naszej pracy przekazaliśmy telefonicznie informację do zarządcy basenu, że jest podejrzenie występowania bakterii. Zarządca powinien w tym czasie podjąć działania naprawcze. W czwartek dostali pismo, bo już wiedzieliśmy, że w wodzie znajdują się pałeczki ropy błękitnej, ale czekaliśmy, czy nie ma innych bakterii. Ostateczne wyniki badań były w piątek - opowiada Eugenia Rusak z ostrowieckiego "sanepidu".
Inną wersję przekazał przedstawiciel MOSiR, który zarządza Pływalnią "Rawszczyzna".
- Mieliśmy spotkanie z "sanepidem" w godzinach porannych w czwartek, na którym zasygnalizowano, że coś wyjdzie podczas badań laboratoryjnych. W związku z tym, nie czekając na decyzję, mając na względzie dobro naszych klientów, zdecydowaliśmy się na zamknięcie w dniu wczorajszym (w czwartek. red.) basenu. Nieoficjalne wyniki otrzymaliśmy w czwartek faksem około godziny 13. O telefonie środowym nic mi nie wiadomo. My jesteśmy zobligowani do działań decyzją administracyjną. Wyprzedziliśmy ją- stwierdza z kolei Piotr Węglewicz, wicedyrektor MOSiR.
Powiatowy Inspektor Sanitarny prowadzi monitoring kontrolny wody w basenie raz w roku. Natomiast Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zobowiązany jest do przeprowadzenia badań zgodnie z harmonogramem, przeważnie jeden raz w miesiącu. I tak też się dzieje.
- Jesteśmy trochę zdziwieni, ponieważ laboratorium w Pszczynie, firma, która nas obsługuje, robiła nam dwa tygodnie temu badania i woda była idealna- dodaje Piotr Węglewicz.
Zarówno przedstawiciele "sanepidu", jak i pływalni nie są w stanie jednoznacznie określić, co było źródłem zanieczyszczenia. Mówią zgodnie, że bakterie wnoszone są przez użytkowników, którzy zobowiązani są przed wejściem do wody wykąpać się pod prysznicem w szatni. Nie zawsze to jednak jest praktykowane. I być może to było źródłem skażenia wody.
Czyszczenie wody w basenach to kwestia 48 godzin. MOSiR w komunikacie, jaki pojawił się na drzwiach wejściowych na basen, informuje, że pływalnia ma zostać otwarta już w poniedziałek.
Bakterie pałeczki ropy błękitnej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Mogą być przyczyną zakażeń skóry, tkanek miękkich, powodować powikłania pooperacyjne, doprowadzić do infekcji układu oddechowego, zapalenia dróg moczowych, zapalenia ucha zewnętrznego, środkowego, zapalenia zatok. Objawy mogą wystąpić po 24 godzinach.
W przeszłości już zdarzały się sytuacje, że basen w Ostrowcu był zamykany z powodu wystąpienia w wodzie bakterii.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.