przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Dodatkowe pieniądze dla szpitala
19-02-2017, 21:04:05 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 325 czytań · Drukuj
Dodatkowe pieniądze dla szpitalaPrawie 8,5 mln złotych otrzyma Szpital Powiatowy w Ostrowcu z Narodowego Funduszu Zdrowia. To efekt ostatnich rozmów i starań starosty oraz dyrektora lecznicy.
Większość dodatkowych pieniędzy, jakie zasilą kasę szpitala, czyli ponad 4,2 mln zł, to zapłata za tzw. nadwykonania, czyli usługi czy zabiegi wykonane poza kontraktem. Całkowita wartość tych zabiegów została wyceniona na 5,6 mln zł. Zazwyczaj szpitalowi udawało się odzyskać około 60 % kwoty za usługi ponad limit. W tym roku będzie to 75 %.
- To efekt wielokrotnych spotkań i rozmów z nową dyrekcją świętokrzyskiego oddziału NFZ, zaznajomienia z problemami ostrowieckiego szpitala i przekonania do naszych racji- mówi starosta Zbigniew Duda.- Ostrowiecki szpital to jeden z największych w regionie, który mimo tego nie był właściwie doceniany, patrząc choćby na wysokość kontraktu i zbyt niskie wyceny za tzw. procedury medyczne. To właśnie z powodu zaniżonego kontraktu szpital ma długi.
Na początku roku udało się zdobyć również dodatkowe środki w ramach kontraktu. Z rezerwy NFZ do szpitala trafiło milion 150 tys. zł.
- Jeżeli w drugim półroczu mielibyśmy zwiększony kontrakt o taka samą kwotę, to łatwiej byłoby rozwiązać finansowe problemy szpitala- dodał starosta Zbigniew Duda.
Szpital Powiatowy otrzymał także zwrot środków z tzw. niewykorzystanego pakietu onkologicznego, który z powodów proceduralnych nie mógł być realizowany. Z tego tytułu wpłynęło do jego kasy około 930 tys. zł. Dodatkowo szpital pozyskał ponad 460 tys. zł za dodatkowe świadczenia rehabilitacyjne, specjalistyczne i hemodializę.
- Uważam, że gdyby nie aktywna pomoc i wsparcie ze strony starosty w negocjacjach z NFZ, nie udałoby się odzyskać aż tak dużej kwoty za nadwykonania. W sumie udało nam się odzyskać prawie 86 % należności, o jakie zabiegaliśmy z NFZ- stwierdził Rafał Lipiec, dyrektor szpitala w Ostrowcu.
Dodatkowe pieniądze, jakie trafią w pierwszym półroczu do ostrowieckiego szpitala, czyli prawie 8,5 mln zł, będą przeznaczone w pierwszej kolejności na spłatę zobowiązań wymagalnych, w tym na część długu wobec spółki Carint. Jednak decyzje o tym, na co zostaną przeznaczone te ekstra środki, zapadną w najbliższym czasie. Niewykluczone, że część może być przeznaczona na dofinansowanie prac związanych z utworzeniem izby przyjęć przeznaczonej tylko dla nietrzeźwych pacjentów.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.