przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
W hołdzie ofiarom wojny
04-10-2011, 20:11:08 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 2139 czytań · Drukuj
W hołdzie ofiarom wojny30 września 1942 roku po akcji sabotażowej na most i gazociąg w Romanowie stracono na Rynku w Ostrowcu Św. 30 mężczyzn, wśród których byli przedsiębiorcy, kupcy, nauczyciele, wojskowi i urzędnicy. Rodziny zamordowanych oraz zebrane delegacje swoją obecnością udowodnili, iż pamiętają tę datę.

W piątkowy wieczór w Ostrowieckiej kolegiacie p.w. św. Michała odprawiono mszę za Polaków bestialsko pomordowanych w czasie II wojny światowej. Homilię wygłosił proboszcz, Jan Sarwa. Przypomniał, że niemalże 70 lat temu ludzie ginęli za ojczyznę. Podkreślił, że zginęli ludzie wybitni, a najmłodszą ofiarą był 19- letni uczeń gimnazjum Tadeusz Gryglewicz. Podziękował również parafianom za przyjście na mszę i wspólną modlitwę. Następnie w ciszy i skupieni wszyscy udali się na Rynek gdzie pod pomnikiem złożyli wieńce i zapalili znicze.

Pod tablicą upamiętniającą ofiary, swój wiersz odczytała ostrowiecka poetka i świadek historycznych wydarzeń Joanna Chruszczyńska. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz i reprezentanci różnych środowisk. W imieniu prezydenta i mieszkańców Ostrowca głos zabrał wiceprezydent Jarosław Górczyński.
- Po takich bohaterach pamięć nie ginie. Mieszkańcy Ostrowca z tej tragedii wyszli silniejsi– powiedział.

Okolicznościowe wiązanki złożyły rodziny ofiar, żołnierze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Ponurego, przedstawiciel kolegiaty p. w. św. Michała, wikariusz Paweł Robert Anioł oraz pozostałe delegacje w tym stowarzyszenia kibiców KSZO.


- Jesteśmy tu, bo również pamiętamy. Jako mieszkańcy Ostrowca mamy obowiązek szanować pamięć po tych, którzy poświęcili życie za Ojczyznę – powiedział jeden z licznie obecnych kibiców klubu piłkarskiego.

Uroczystości odbyły się przy blasku pochodni, a przy czerwonym ogniu flar odegrano hymn Polski. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy. Na zakończenie po raz pierwszy wszyscy trzymając się za ręce utworzyli pętlę pamięci.

M. Swaciak
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.