przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Pamięć o cukrowni
06-02-2017, 07:53:10 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 324 czytań · Drukuj
Pamięć o cukrowniW budynku dawnej cukrowni "Częstocice" jeszcze w tym roku zostanie otwarta Izba Pamięci Cukrownictwa. Nie jest to przypadek, że właśnie na terenie ostrowieckiego zakładu Krajowa Spółka Cukrowa zdecydowała się uruchomić minimuzeum, ponieważ zlikwidowana kilkanaście lat temu cukrownia była najstarszą w Polsce.
Izba pamięci ma być poświęcona historii polskiego cukrownictwa. W cukrowni "Częstocice" już 190 lat temu produkowano cukier i był to najstarszy zakład z tej branży w Polsce. Cukrownia od ponad dekady jest nieczynna, niewiele pozostało też z kompleksu produkcyjnego. Na szczęście udało się zachować zabytkowy budynek, w którym ma zostać zlokalizowana ekspozycja.
- Budynek, w którym chcemy zorganizować Izbę, pochodzi z 1889 roku. Jest objęty opieką konserwatora zabytków. W reprezentacyjnej Sali, tak zwanej lustrzanej, w której chcemy zorganizować Izbę, były obchody 175. rocznicy polskiego cukrownictwa. Ponadto druga okazja do stworzenia Izby to taka, że Krajowa Spółka Cukrowa w tym roku będzie obchodziła jubileusz 15-lecia istnienia- mówi Zdzisław Salus, kierownik Działu Administracyjnego w Departamencie Aktywizacji Zasobów KSC.
Na potrzeby Izby Pamięci Cukrownictwa zgromadzono ponad 1000 eksponatów. Głównie są to dokumenty, niektóre datują się na czasy zaborów. W zbiorach znajdują się na przykład żądania pracowników z 1905 roku, informacja o śmierci cesarza Franciszka. Będzie można oglądać też pamiątki z ostrowieckiej cukrowni. Na przykład drzewo genealogiczne ze zdjęciami założycieli zakładu, właścicieli, dyrektorów. Gorzej z eksponatami, bowiem niewiele z nich doczekało czasów współczesnych. Udało się na przykład zachować wyposażenie laboratorium z jednej ze zlikwidowanych cukrowni.
Otwarcie Izby zaplanowano na listopad tego roku. Będzie się mieściła na najwyższej kondygnacji. Sala wymaga jednak remontu podobnie jak elewacja zabytkowego budynku, którą uda się wykonać w tym roku. Być może w przyszłym roku KSC zdecyduje się zainwestować w remont dwóch niższych kondygnacji.
Kilka lat temu zrodził się pomysł powołania muzeum cukrownictwa w Ostrowcu. Goszczący kilka tygodni temu w Ostrowcu przedstawiciel zarządu KSC powiedział, że w tej chwili spółka nie jest tym zainteresowana, a samo przedsięwzięcie wymaga zaangażowania również samorządów lokalnych.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.