przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Kino plenerowe jest jego najmłodszym dzieckiem
26-09-2011, 15:21:38 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 1692 czytań · Drukuj
Kino plenerowe jest jego najmłodszym dzieckiemKamil Stelmasik absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył też Szkołę Liderów Organizacji Pozarządowych PAFW i Stowarzyszenia „Szkoła Liderów”. Pracuje w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Św., gdzie realizuje działania społeczne i artystyczne, miejskie i lokalne. Jest animatorem kultury, można go śmiało nazwać miejskim aktywistą. Jest twórcą stowarzyszenia Przestrzeń Inicjatyw Społeczno Kulturalnych oraz kina plenerowego. O tym ostatnim przedsięwzięciu rozmowa z jego twórcą Kamilem Stelmasikiem.


Konrad Koneczny: Jak wyglądały przygotowania do kina plenerowego?Kamil Stelmasik: Aby legalnie pokazywać filmy w przestrzeni publicznej należy uzyskać zgodę dystrybutora czyli wykupić licencję. W tym roku wykupiliśmy licencję od SPI, Warner Bros oraz od studia filmowego Se-Ma-For. Wykupiliśmy też jedną licencję prosto z Berlina od firmy Transit Film, która jedyna na świecie ma prawo do udzielania licencji na publiczne wyświetlanie filmu "Gabinet doktora Caligari". Dużo wcześniej zarezerwowaliśmy terminy.


Konrad Koneczny: Czy ostrowczanie mogą mieć wpływ na to co będziecie wyświetlać w kinie plenerowym w roku 2012?

Kamil Stelmasik:Zachęcam, żeby pisać do nas na adres mailowy seansnocyletniej@gmail.com. Swoje propozycje można zamieścić również na naszym profilu na Facebooku lub przysyłając na mojego służbowego maila kamil.stelmasik@mck.ostrowiec.pl. Czekamy na propozycje i uwagi dotyczące kina plenerowego, które mam nadziejne wpłyną na rozwój tego projektu.


Konrad Koneczny: Ale nie każda propozycja zostanie zrealizowana?

Kamil Stelmasik: Nie zawsze jest tak, że propozycje podane przez widzów mogą mieć faktyczne pokrycie w rzeczywistości. Nie wszystkie filmy, które chcielibyśmy wyświetlać mają swoich dystrybutorów w Polsce i są dostępne na DVD. W tej chwili mamy techniczną możliwość emisji filmów z płyt DVD. Być może w przyszłym roku będzie możliwość emisji filmów z projektora. Jest w Polsce określona grupa dystrybutorów, która ma film na DVD i może nam udzielić pozwolenia na emisję pod kątem kina plenerowego.


Konrad Koneczny: Jak oceniasz tegoroczne kino plenerowe? Frekwencja była naprawdę duża. Ludzie seansami plenerowymi byli zainteresowani, przychodzili do amfiteatru niezważając na gryzące komary?

Kamil Stelmasik: Myślę, że sztuką jest sprawić aby kino plenerowe cieszyło się powodzeniem. Dobranie odpowiedniego repertuaru i trafienie w gusta mieszkańców jest dużym wyzwaniem. Podejmując decyzję o repertuarze trzeba wszystko wyważyć. Nie możemy pójść w strasznie niszowe kino, czy też w komercję, ponieważ możemy nie znaleźć odbiorców. Ale musi być też pierwiastek kina niszowego. Stąd też pomysł, który był formą pewnego badania, na puszczanie krótkich etiud przed kinem plenerowym. Mam nadzieje, że widzom te etiudy przypadły do gustu. Komercja dostępna jest na co dzień i tego typu film każdy może obejrzeć w domu lub wybrać się do kina. Jeżeli wybrany film jest ogólnodostępny, z pewnością nie cieszyłby się dużym zainteresowaniem w kinie plenerowym.


Konrad Koneczny: Wracając do frekwencji. Jesteś z niej zadowolony?

Kamil Stelmasik: Frekwencja mnie bardzo zaskoczyła. Wiele osób twierdziło, że amfiteatr w parku miejskim nie nadaje się na projekcję. Okazało się, że jest to idealne miejsce w którym wytworzył się odpowiedni klimat. Nawet komary można było znieść.


Konrad Koneczny: W przyszłym roku możemy liczyć na „Seanse Nocy Letniej” w amfiteatrze?

Kamil Stelmasik: W przyszłym roku dołożę starań, żeby kino plenerowe przenieść w inne miejsce, przynajmniej kilka razy, na przykład na jedno z osiedli Ostrowca lub na rynek miejski, tak aby inne miejsca ożywić. Mam nadzieje, że w przyszłym roku będzie więcej projekcji i ten projekt będzie się rozrastał. W tym roku dało się zauważyć, że była spora grupa mieszkańców miasta, której się ten pomysł podobał.


Konrad Koneczny: W innych miastach też takie kino funkcjonuje?

Kamil Stelmasik: W innych miastach też funkcjonuje kino plenerowe. Jest "letnia stolica" w Warszawie, wyświetlają filmy na polach mokotowskich, czy też w parku saskim. Chciałem, żeby nasze kino plenerowe zyskało lokalną specyfikę. Stąd prośba o informacje zwrotną od widzów na temat filmów, które chcą oglądać.


Konrad Koneczny: Czy kino plenerowe nie było konkurencją dla kina Etiuda?

Kamil Stelmasik: Myślę, że nie. Nasze kino Etiuda prowadzone przez Miejskie Centrum Kultury ma zupełnie inną specyfikę. Repertuar jest dobierany w inny sposób. Termin kina plenerowego pokrywał się także z innymi wydarzeniami kulturalnymi w Ostrowcu. Jeśli w Ostrowcu pojawia się Gienek Loska i w tym samym czasie jest kino plenerowe to niestety ale musimy coś wybrać. Taki jest wymóg uczestnictwa w kulturze i my jako odbiory musimy podjąć decyzję w którym wydarzeniu będziemy uczestniczyć. Mieszkając w większym mieście będziemy mieli tysiąc ofert kulturalnych. Może być tak, że w tym samym terminie w jednej knajpie będzie fajny koncert, w teatrze świetne przedstawienie wystawiane tylko raz, a znajomi w dodatku robią imprezę. W takim przypadku też musimy się na coś zdecydować.


Konrad Koneczny: Dziękuje za rozmowę.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.