przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
MPK obroniło się
02-01-2017, 17:11:19 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 318 czytań · Drukuj
MPK obroniło sięMiejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Ostrowcu wychodzi na prostą. Spółce już nie grozi likwidacja, sukcesywnie spłaca najpilniejsze zobowiązania i poprawia tabor. A co najważniejsze, ponownie zaufali jej pasażerowie.
Wiele uwagi na jednej z ostatnich w ubiegłym roku sesji Rady Miasta poświęcono sytuacji MPK. Z zaprezentowanych danych wynika, że wynik finansowy za 2015 rok to 5 tys. zł na plusie. Według przyjętego planu rok 2016 zostanie zakończony wynikiem dodatnim w okolicach 20 tys. zł. W 2015 roku z usług miejskiego przewoźnika skorzystało ponad 3,3 mln pasażerów. Dane za rok ubiegły jeszcze nie są precyzyjne, ale władze spółki twierdzą, że liczba ta będzie zbliżona, ponieważ za sześć miesięcy 2016 roku taborem MPK podróżowało 1,1 mln pasażerów.
- w 2015 roku spółka miała problemy głównie z płynnością finansową. Podstawowym problemem było to, że MPK generuje bardzo duże koszty z tytułu zatrudnienia. Konieczne było zmniejszenie ilości zatrudnionych osób. Głęboka restrukturyzacja okazała się szczególnie pilna w czerwcu 2015 roku, kiedy spółka zrezygnowała ze świadczenia usług na liniach podmiejskich. Dla przypomnienia, w 2015 roku zmniejszyło się zatrudnienie o 26 osób, a na przestrzeni 2016 roku o kolejnych 8 pracowników. Koszty odpraw zakończyły się w czerwcu 2016 roku, od lipca MPK powoli zaczęło odczuwać pozytywne skutki zmian. Następnym problemem były zadłużenia u kontrahentów i dostawców. Kolejna kwestia to inwestycje. Spółka była niedoinwestowana. Również od 2007 roku nie było żadnych regulacji płacowych- przypomina Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Ostrowcu. - Restrukturyzacja zatrudnienia rozpoczęła się w sierpniu 2015 roku i trwała do końca roku.
Zauważalna jest poprawa sytuacji finansowej spółki. Na początku 2016 roku zaciągnęła kredyt oraz podpisała porozumienie z głównym wierzycielem, któremu winna była ponad 1,5 mln zł. Zobowiązania zostały uregulowane i 2017 rok miejski przewoźnik wejdzie bez tak znacznego obciążenia. W połowie roku 2016 autobusy MPK ponownie wróciły na linie podmiejskie. To był dobry ruch, który przełożył się na wzrost liczby pasażerów.
- Warto było dać szansę MPK, bo została wykorzystana. Dziękuję pracownikom spółki i zarządowi za współpracę. Sytuacja jest stabilna, wytyczony kierunek działań jest realizowany. Autobusy zmieniają swój wygląd, jest odnawiamy tabor. Dla mnie jako prezydenta najważniejsza jest satysfakcja pasażerów, nie prezesów. MPK obroniło się- przyznał prezydent Jarosław Górczyński.
Sytuacja w MPK jest opanowana, ale jak przyznają zgodnie prezes i prezydent, nie jest idealna. W dalszym ciągu konieczne jest monitorowanie kosztów działalności, pozyskiwanie nowych pasażerów, systematycznie dostosowanie do potrzeb i oczekiwań mieszkańców rozkładu jazdy. Pod koniec roku MPK nabył volkswagena busa, który będzie głównie służył do przewożenia dzieci do szkół. Druga dobra informacja to taka, że po nowym roku miejski przewoźnik wraca na ulicę Samsonowicza.
O stanie miejskiej spółki pochlebnie wypowiedzieli się radni opozycji, jak również szef związków zawodowych w MPK.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.