przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Przygotowanie koncertu to praca kilkunastu osób przez kilkanaście godzin
26-09-2011, 14:50:14 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 1730 czytań · Drukuj
Ostrowiec ŚwiętokrzyskiNa koncert jakich wykonawców chcą wybrać się Ostrowczanie oraz jak wygląda przygotowanie do koncertu? Pierwszego dowiecie się z naszej ankiety na Facebooku. Natomiast kulisy przygotowania imprezy plenerowej na przykładzie koncertu "Indios Bravos" poznacie czytając poniższy wywiad.


Konrad Koneczny: Jak wyglądały przygotowania do koncertu "Indios Bravos"? Dla uczestników koncert trwa 2 godziny, natomiast dla organizatorów przygotowanie koncertu trwa nawet kilka miesięcy i nie każdy o tym wie.

Ewa Storzysz: Pierwszą rzeczą związaną z organizacją imprez plenerowych jest decyzja dotycząca tego, dla kogo organizowany jest koncert. Następnie do grupy odbiorców dobieramy odpowiedni repertuar czyli wybieramy artystę. Decyzję o tym kto wystąpi podejmujemy dużo wcześniej układając plan pracy. Bierzemy tutaj pod uwagę sugestię publiczności, mieszkańców naszego miasta. "Indios Bravos" jest zespołem reprezentującym nurt muzyki reggae i ta propozycja padła w odniesieniu do organizowanego już od kilku lat koncertu "Barwy reggae". Koncert adresowaliśmy do fanów muzyki reggae, zrealizowany na zakończenie wakacji w amfiteatrze. Patrząc na liczbę uczestników koncertu sądzę, że odnieśliśmy duży sukces. Rozpoczęliśmy już przygotowania programowe do kolejnej edycji "Barw reggae" w 2012 roku. Najważniejszą rzeczą w przygotowaniu koncertu jest rezerwacja terminu u wykonawcy. Mając w planach organizowanie imprezy odbywającej się latem musimy już wczesną wiosną zabukować termin u managera. Najlepiej bezpośrednio, bez pośrednictwa agencji, ponieważ jest to o wiele tańsze. Również bezpośrednia praca z managerem powoduje lepszą organizację koncertu. Gdy mamy już wynegocjowany termin koncertu możemy zająć się logistyką przedsięwzięcia. Na tym etapie podejmujemy decyzję czy jest to impreza masowa. Musimy również zapewnić ochronę osobową. Amfiteatr w Ostrowcu mieści 985 osób (miejsca siedzące). Taki obiekt musi ochraniać około 20 pracowników ochrony. Potrzebne jest też zabezpieczenie medyczne, gdyż organizator musi być przygotowany na udzielenie pierwszej pomocy.
W kolejnym etapie przygotowań imprezy kulturalnej, jaką jest koncert muzyczny, zajmujemy się reklamą, tak aby informacja o wydarzeniu dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Wykorzystujemy wszelkiego rodzaju formy reklamy, w tym także środki masowego przekazu – prasa, radio i telewizja lokalna, Internet, tradycyjnie słupy i tablice ogłoszeniowe, ulotki i inne. Rodzaj promocji wydarzenia muzycznego zależy od tego, do jakiej grupy społecznej informacja ma trafić.

Konrad Koneczny: Jak wygląda współpraca z managerem artysty?

Ewa Storzysz: Podpisując umowę koncertową, musimy mieć na uwadze warunki techniczne, które organizator musi spełnić. Tutaj mam na myśli oświetlenie i obsługę nagłośnieniową. Każdy z zespołów posiada swój rider techniczny czyli wymagania, które organizator powinien spełnić przy organizacji koncertu. Jeżeli te szczegóły mamy dopracowane, dopiero wtedy możemy zająć się promocją. Reklama wydarzenia powinna być skorelowana z grupą docelową.

Konrad Koneczny: Czyli dopracowanie szczegółów technicznych jest kluczowym elementem przygotowania koncertu?

Ewa Storzysz: Przy organizowaniu koncertu plenerowego bardzo ważne jest ustalenie technicznych spraw związanych z obsługą nagłośnienia i oświetlenia. Oczywiście próby odbywają się wcześniej. To zabiera mnóstwo czasu i polega na ustaleniach z managerem artysty, który wysyła do nas rider techniczny. Publiczność nie zawsze pamięta o tym, że przygotowanie koncertu to praca kilkunastu osób przez kilkanaście godzin. Efektem jest sam koncert, który maksymalnie trwa do dwóch godzin.

Konrad Koneczny: Na stronie "Wiadomości Świętokrzyskich" na Facebook'u przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą tego jakich wykonawców Ostrowczanie w naszym mieście chcą usłyszeć. W naszych propozycjach znaleźli się także zagraniczni wykonawcy, gwiazdy światowego formatu, których na pewno w naszym mieście nie usłyszymy. Jakie są możliwości na zrealizowanie w Ostrowcu koncertu któregoś wokalisty bądź zespołu z naszej ankiety?
Ewa Storzysz: Przy organizacji koncertów zagranicznych gwiazd największym ograniczeniem są finanse oraz inne wymagania artysty. W odniesieniu do listy życzeń, które pojawiły się w tej ankiecie, pragnę przypomnieć, że Ewa Farna występowała już w Ostrowcu Świętokrzyskim. Również Patrycja Markowska zaśpiewała dla Ostrowczan. Oczywiście weźmiemy pod uwagę przedstawione propozycje. W tym momencie jesteśmy na etapie konstruowania planu pracy Miejskiego Centrum Kultury na 2012 rok i oczywiście wszystkie sugestie uwzględnimy. Nie mogę natomiast zagwarantować, że wszyscy Ci wykonawcy w Ostrowcu wystąpią. Powtarzam, że jednym z ograniczeń jest wysokość honorarium gwiazdy.
Nie jest również zasadne, by wykonawca, którego koncert odbył się w Ostrowcu dwa lata temu występował co roku w tym samym miejscu. Musimy uwzględnić różnorodne gusta muzyczne i proponować repertuar spełniający oczekiwania ostrowieckiej publiczności.

Konrad Koneczny: Dziękuje za rozmowę.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.