przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Złoty jubileusz "jedynki"
30-11-2016, 08:07:37 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 364 czytań · Drukuj
Złoty jubileusz "jedynki"Ostrowiecka PSP nr 1 - szkoła z tradycją i bogatą historią - w tym roku obchodzi pięćdziesięciolecie istnienia w budynku przy ul. Trzeciaków 35. Oficjalnie piękną rocznicę świętowano w ubiegły piątek.
Jubileuszowe obchody, do których placówka przygotowywała się już od zeszłego roku szkolnego, rozpoczęły się dziękczynną mszą św. w sanktuarium p.w. NMP Saletyńskiej. Nabożeństwo, w którym uczestniczyli: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, rodzice, absolwenci i zaproszeni goście, odprawił ks. prałat Zbigniew Wiatrek. W wygłoszonej homilii nawiązał do święta szkoły, podkreślając ścisły związek między historią, zdobywaniem wiedzy i wychowaniem w duchu chrześcijańskim. Liturgię uświetnił również występ chóru pod dyrekcją Jadwigi Dadii. Następnie wszyscy skierowali kroki przed budynek szkoły, gdzie posadzono "drzewko pamięci", będące symbolem tego niecodziennego wydarzenia. Dalsze obchody jubileuszu przeniosły się do odświętnie udekorowanej na tę okoliczność sali gimnastycznej. Tu, po odśpiewaniu hymnu narodowego, licznie zgromadzonych gości przywitały pełniące w tym dniu role konferansjerów nauczycielki PSP nr 1 - Katarzyna Zięba i Aneta Kostępska. Również od powitania wszystkich zebranych, a szczególnie tych, którzy tworzyli historię szkoły, swoje przemówienie rozpoczęła sprawująca od ponad dwóch lat funkcję dyrektora szkoły Jadwiga Dadia. Chwilą ciszy uczczono nieżyjących już dyrektorów placówki - Stanisława Dąbrowskiego, Władysława Chochoła i wicedyrektora Edmunda Patrzałka. Kontynuując wystąpienie, J. Dadia wyraziła swoje uznanie i wdzięczność dla byłej i teraźniejszej kadry pedagogicznej szkoły oraz z dumą podkreśliła, że sama, jako absolwent i dyrektor może być częścią kart historii "jedynki". Następnie głos zabrali zaproszeni goście: poseł Andrzej Kryj, wiceprezydent Marzena Dębniak, asystent senatora Jarosława Rusieckiego Artur Głąb, radny Włodzimierz Stec, wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach Piotr Filipczak, pełniąca przez 15 lat funkcję dyrektora szkoły - Halina Stachowicz, emerytowana wicedyrektor Wiesława Maj, były nauczyciel plastyki Tadeusz Kurek oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek edukacyjnych. W przemówieniach nie zabrakło ciepłych słów o szkole, dobrych życzeń na przyszłość i jak na urodziny przystało - okolicznościowych prezentów. Wśród upominków dla "jubilatki" znalazły się, m.in.: ciekawe publikacje książkowe, albumy, pamiątkowy grawer, tablica multimedialna, listy gratulacyjne, w tym list przekazany przez posła Andrzeja Kryja od minister edukacji Anny Zalewskiej.
Głos zabrała również przedstawicielka Rady Rodziców Agnieszka Zięba-Stępień, która przekazała pamiątkową kronikę na kolejne 50 lat.
Następnie wszyscy zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, przedstawiającą historię PSP nr 1, począwszy od 1 września 1966 roku, kiedy to zapadła decyzja w sprawie podziału Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego nr 1 na dwie oddzielne placówki oświatowe: Szkołę Podstawową nr 1 (przeniesioną w 1967 do nowego budynku przy ulicy Trzeciaków 35) i Liceum Ogólnokształcące nr 3.
Duże zainteresowanie wzbudziły liczne fotografie sprzed kilkudziesięciu lat oraz te współczesne, podczas oglądania których niektórzy goście mogli odnaleźć siebie i przywołać wspomnienia z czasów, kiedy sami byli uczniami czy nauczycielami. Miłym akcentem okazał się film przesłany przez absolwenta szkoły - Marcina Zemstę, obecnie policjanta w Las Vegas.
Po części oficjalnej zaproszeni goście obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu recytatorów i chóru szkolnego. Z zainteresowaniem wysłuchano wierszy o szkolnej tematyce, w większości autorstwa dzieci oraz utworów z repertuaru Anny German i Ireny Santor wyśpiewanych przez absolwentkę "jedynki" - Aleksandrę Kostępską. Zebranych zachwycili również uczniowie klas 3a i 3d, którzy zatańczyli poloneza i wykonali taniec z szarfami.
Po życzeniach i części artystycznej przyszedł czas na urodzinowy tort.
Uczestnicy obchodów 50-lecia zwiedzili też szkołę - obejrzeli sale lekcyjne oraz wystawy na korytarzach. Na zakończenie uroczystości goście otrzymali pamiątkowe zakładki do książek oraz foldery z krótką historią i zdjęciami PSP nr 1.
- Jubileusz naszej placówki okazał się wielkim sukcesem. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów, rodziców i wspaniałych sponsorów. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania. Po raz kolejny okazało się, że "jedynka" ma wielu oddanych przyjaciół - podkreśla dyrektor Jadwiga Dadia.
K.F.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.