przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Skomplikowane zabiegi w Carincie
30-11-2016, 08:01:12 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 507 czytań · Drukuj
Skomplikowane zabiegi w CarincieBlisko rok temu został oddany do użytku nowoczesny budynek Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Ostrowcu. Spółka Carint nie wykorzystuje w pełni pomieszczenia przystosowane do leczenia skomplikowanych przypadków kardiologicznych. Jednak po nowym roku może się to zmienić i Ostrowiec stanie się nowoczesnym centrum kardiochirurgicznym.
- W tej chwili działa całkowicie jedno piętro, gdzie przenieśliśmy oddział kardiologiczny ze skrzydła szpitala. Częściowo funkcjonują też poradnie. Natomiast piętro kardiochirurgii oraz intensywna terapia i blok operacyjny kardiochirurgiczny nie działają, pomimo że są zarejestrowane i mogłyby wykonywać zabiegi w każdej chwili- mówi dr hab. Stanisław Bartuś.
Kardiologia inwazyjna działa w Ostrowcu Św. od roku 2008. Od tamtej pory ośrodek leczy rocznie 1300-1400 pacjentów z chorobami serca, głównie z rozpoznaniem zawału serca. Spółka Carint planuje poszerzyć ofertę ostrowieckiego ośrodka poprzez utworzenie w Ostrowcu wysokospecjalistycznego ośrodka kardiochirurgicznego. Jak mówi profesor Bartuś, to nie ma być kolejna kardiochirurgia taka jak wszędzie, gdzie zakłada się bajpasy i leczy zastawki. Oczywiście te zabiegi będą na potrzeby lokalnego ośrodka wykonywane, bo będą kardiochirurdzy. Natomiast ośrodek będzie sprofilowany na leczenie nowoczesnymi metodami małoinwazyjnymi. To są metody, które w tej chwili wchodzą w kardiochirurgii i w Polsce wykonywane są w Krakowie i Warszawie. Pacjent po 24 godzinach może chodzić. W tym celu została zaprojektowana jedyna w województwie sala hybrydowa.
- Oczywiście zawsze są obawy, że będziemy konkurencją dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Mamy zamiar współpracować. Ten ośrodek nie będzie stworzony po to, aby był konkurencją dla kogokolwiek. Ma ściągać pacjentów z całej Polski, takich których nie da się leczyć metodą tradycyjną, dla których jest obciążająca, bo trzeba otworzyć klatkę piersiową. NFZ jest bardzo przychylny dla tej inicjatywy. Wszyscy wiemy, że to są decyzje centralne i liczymy na wsparcie, pomoc lokalnych parlamentarzystów. Te usługi mogą być wykonywane nawet dziś. Mamy sprzęt, mamy ludzi, autorytety i profesorów, którzy umieją to robić. Przeszkodą jest całkowity brak finansowania. To jest kwestia tylko kontraktu z Funduszem- podkreśla profesor Stanisław Bartuś.
Ostrowieckiej kardiologii inwazyjnej udało się w ostatnich dniach ponownie uruchomić zabiegi planowane. Było to możliwe, gdyż szpital, który rozlicza się ze spółką, a której jest winny blisko 3 mln zł, uregulował część należności.
- Szpital zobowiązał się do końca miesiąca wpłaty 1/3 kwoty zobowiązania. Wierzymy mocno, że dotrzyma słowa. Żeby utrzymać oddział, potrzeba 600-700 tys. zł miesięcznie- ocenia profesor Bartuś.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.