przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Od KOR-u do współczesności - spotkanie z Henrykiem Wujcem
01-11-2016, 08:11:23 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 382 czytań · Drukuj
Od KOR-u do współczesności - spotkanie z Henrykiem WujcemLegenda opozycji z czasów PRL -u Henryk Wujec gościł w Ostrowcu, gdzie zainaugurował działalność Obywatelski Klub Dyskusyjny.
40. rocznica powstania KOR-u była okazją do dyskusji o najnowszej historii naszego kraju. 25 października 2016 r. z inicjatywy ostrowieckiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji i rozpoczynającego działalność Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego w Galerii Fotografii MCK odbyło się spotkanie z Henrykiem Wujcem. Henryk Wujec to legenda KOR-u, działacz opozycji w czasach PRL, wieloletni poseł na Sejm RP oraz doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. społecznych. Spotkanie było także pretekstem do tego, aby w obecnej sytuacji politycznej pobudzić społeczeństwo do większego udziału w życiu publicznym.
Zaproszony gość przypomniał genezę KOR - u, którego powstanie zapoczątkowała akcja pomocy robotnikom represjonowanym po protestach w Radomiu i Ursusie w 1976 roku. Henryk Wujec podkreślał podobieństwa sytuacji politycznej w naszym kraju do obecnej sytuacji, gdzie rządzący dążą do zniszczenia Trybunału Konstytucyjnego i Konstytucji RP. Komitet Obrony Demokracji jest zbliżony w swoich działaniach do KOR - u, który był także inicjatywą społeczeństwa protestującego przeciw panującej w kraju sytuacji. Wyraził nadzieję, że wystąpienia pod sztandarami KOD - u mają szansę spowodować zmianę sposobu rządzenia przez Prawo i Sprawiedliwość. Nawiązał do "czarnych protestów" organizowanych przez kobiety przeciwko zamiarom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Zaznaczył, że KOD występuje przeciwko łamaniu prawa przez rządzących, w obronie Trybunału Konstytucyjnego, krytykuje przygotowywane przez obecny rząd ustawy ograniczające obywatelskie wolności, a zwiększająca się liczba osób uczestniczących w demonstracjach KOD-u musi wywołać reakcję wśród rządzących i spowodować zatrzymanie wdrażania nieracjonalnych zmian. Podkreślił też, że należy podejmować takie działania i piętnować poczynania władzy.
Henryk Wujec bezpośrednio członkiem Komitetu Obrony Demokracji nie jest, lecz wspiera jego działania, uczestniczy w demonstracjach. Podkreślał również, że atmosfera wzajemnej życzliwości, brak agresji i nienawiści wśród działaczy KOD - u to są prawidłowe zachowania i działania działaczy dla dobra społeczeństwa. Nawiązał do mających odbyć się za dwa lata wyborów samorządowych, podczas których nie wolno dopuścić do przejęcia przez PiS, na co partia Jarosława Kaczyńskiego ma zakusy, nie można pozwolić na przeprowadzenie zapowiedzianej reformy oświaty, która zniweczy dotychczasowe osiągnięcia i wprowadzi ogromny chaos w polskiej edukacji, odbierze uczniom z małych miast i wsi szanse na awans społeczny. Trzeba obronić niezależne organizacje pozarządowe, jak to miało miejsce na Węgrzech czy w Rosji i doprowadziło niemal do likwidacji społeczeństwa obywatelskiego. Mówił o zakłamaniu i braku zaufania do polityków znajdujących się obecnie na politycznej arenie Polski, o utracie statusu silnego państwa i postrzeganiu Polski przez inne kraje jako kraju niestabilnego i niestwarzającego podłoża do współpracy partnerskiej. KOD powinien też przedstawić obywatelom jasny program swoich zamierzeń i dążeń. Henryk Wujec nawoływał zwolenników walki o ochronę demokracji w Polsce do udziału w manifestacji KOD - u w Warszawie w dniu Święta Niepodległości, gdyż bardzo ważna będzie liczba jej uczestników, klimat i powaga tego protestu, aby nie pozwolić na bezprawne zawłaszczenie symboli polskości i zniszczenie narodowych tradycji, oraz kolejne zakłamanie historii przez współcześnie rządzących.
Ostrowiecki KOD wyraził zaniepokojenie reakcją na wizytę w naszym mieście Henryka Wujca, która to wizyta była doskonałą okazją spotkania z człowiekiem, który uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach naszej najnowszej historii.
Ostrowieckie spotkanie "Od KOR - u do współczesności" i wystąpienie Henryka Wujca wywołało burzliwe dyskusje wśród zebranych, co podkreślało zaniepokojenie obecną sytuacją polityczną w kraju i potrzebę działań na rzecz obrony demokracji.
Kolejnym zaproszonym przez ostrowiecki KOD gościem ma być Adam Michnik.
RAS
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.