przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Straż miejska ratuje życie
05-09-2016, 20:18:36 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 436 czytań · Drukuj
Straż miejska ratuje życieOstrowiecka Straż Miejska świętowała ćwierć wieku istnienia. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczył prezydent Jarosław Górczyński, który wręczył strażnikom listy gratulacyjne i okolicznościowe medale.
Straż Miejska w Ostrowcu powstała w kwietniu 1991 roku. Jej pierwszym komendantem był Sławomir Wójcik. Formacja wówczas liczyła 8 strażników. Z pierwszego składu nadal pracują: Sławomir Wójcik, Witold Ramos, Robert Mazur, Marek Dzioba, Artur Ziółkowski, Dariusz Kozioł, Zbigniew Szelągiewicz. Komendant Andrzej Kaniewski wspomina, że 25 lat temu brakowało niemal wszystkiego.
- Początki były trudne. Wynajmowaliśmy nyskę z MPK, nie mieliśmy środków łączności. Nie było bezpośredniej łączności alarmowej z mieszkańcami- mówił komendant ostrowieckich strażników.
Obecnie Straż Miejska jest dobrze zorganizowaną jednostką, dobrze wyposażoną, działającą sprawnie, z określonymi celami, strukturą. Liczy 33 strażników, ma niezbędne środki łączności i pojazdy do interwencji.
- Staramy się, aby Ostrowiec był miastem przyjaznym, spokojnym i bezpiecznym. Codziennie strażnicy podejmują dziesiątki interwencji od najbardziej błahych, po poważne. Wszystko po to, by zapewnić mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa- dodał komendant Kaniewski.
Strażnicy przyznają jednak, że nie zawsze są odpowiednio wynagradzani za to, co robią. Często też spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony społeczeństwa, które oczekuje, że strażnik miejski zajmuje się wszystkim, choć nie zawsze może podejmować działania.
Podczas uroczystości jubileuszowej przypomniano wydarzenia, których bohaterami byli ostrowieccy strażnicy. Otrzymali oni podziękowania od prezydenta Jarosława Gorczyńskiego.
Krzysztof Karcz podczas urlopu wypoczywał nad akwenem w Starachowicach i tam uratował tonącego mężczyznę. Jacek Mrozowicz i Szczepan Górczyński podczas wspólnej akcji z policją nie dopuścili do samobójczego skoku z balkonu jednego z bloków w Ostrowcu. Grzegorz Dziadowicz i Piotr Matuszewski uratowali młodą kobietę, która po zawodzie miłosnym podcięła sobie żyły. Dostrzegli ją, patrolując okolice Rynku.
- Zawsze jestem dumny z moich pracowników. Niekiedy też się martwię o ich zdrowie i bezpieczeństwo, ponieważ często są sytuacje ekstremalne. Ratując czyjeś zdrowie i życie, poświęca się część swojego. Na przestrzeni 25 lat było takich zdarzeń wiele, nie wszystkie ujawniamy. Myślę, że kilkudziesięciu mieszkańców naszego miasta zawdzięcza życie naszym strażnikom- przyznał Andrzej Kaniewski.
O roli Straży Miejskiej w życiu Ostrowca mówił również prezydent Jarosław Górczyński. Podkreślił, że formacja jest bardzo potrzebna, bo świadczy o tym duża liczba interwencji.
- Były różne głosy co do zasadności istnienia w Ostrowcu Straży Miejskiej. W mojej opinii jest potrzebna i nie zamierzam jej likwidować. Bo spisujecie się bardzo dobrze, wspieracie porządek publiczny w mieście. Reagujecie bardzo szybko. Myślę, że nasi radni dalej będą otwarci i hojną ręką będą podchodzić podczas głosowań o przekazanie sprzętu- stwierdził prezydent Jarosław Gorczyński.
Do gratulacji przyłączyła się Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta. Życzenia kolegom mundurowym złożyli również komendant straży pożarnej Robert Grudzień i zastępca komendanta policji- Krzysztof Panaszewski.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.