przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
MiG na Pułankach będzie jak nowy
29-08-2016, 19:01:43 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 487 czytań · Drukuj
MiG na Pułankach będzie jak nowySamolot na osiedlu Pułanki odzyska dawny blask. Po kilku latach starań mieszkańców, miłośników lotnictwa, wreszcie radnych Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa zleciła odnowienie MiG-a.
MiG stojący na skwerze na osiedlu Pułanki to dar Wojska Polskiego okazji 40-lecia PRL-u. Samolot zamontowano na terenie należącym obecnie do Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która przez lata nie zajmowała się nim. W 2010 roku zarząd spółdzielni zdecydował pozbyć się niszczejącego samolotu. Chciał go sprzedać. Decyzja, wywoła zdecydowany sprzeciw nie tylko mieszkańców Ostrowca, ale również miłośników lotnictwa z całej Polski, tym bardziej, że kilka lat wcześniej z terenu Pułanek usunięto inny samolot.
Obrońcy pomnika bardzo się zmobilizowali. Zebrali ponad 400 podpisów pod petycją do prezydenta Wilczyńskiego i władz spółdzielni, aby nie demontować MIG-a, który przez wiele lat wrósł w krajobraz ostrowieckiego osiedla i jest charakterystycznym punktem miasta. Wskazywano, że włodarze miasta i spółdzielni powinni dołożyć wszelkich starań, by uratować symbol, a nie niszczyć go.
Pod naciskiem mieszkańców Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa odstąpiła od zamysłu sprzedaży, zleciła ekspertyzę stanu technicznego samolotu. Fachowcy warunkowo zezwolili, aby przez dwa lata samolot jeszcze był symbolem miasta. Jeśli w ciągu tego czasu nie będzie wyremontowany, to trzeba go zdemontować, bo będzie zagrażał bezpieczeństwu przechodniów.
Już nie ma obawy, że symbol Pułanek zniknie z krajobrazu osiedla. Kilka dni temu pojawiły się rusztowania, co oznacza, że MIG zostanie odnowiony.
- Od dawna planowaliśmy wyremontować samolot, ale dopiero w tym roku udało się zgromadzić niezbędne środki- przyznaje Marek Zaręba, prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Wsparcie finansowe na remont dostaniemy od firmy, która współpracuje ze spółdzielnią, pomoc zadeklarował również pan prezydent.
Samolot zostanie gruntownie wyczyszczony, pomalowany na srebrny kolor. Odnowione zostaną szachownica oraz jego emblemat, zgodnie z pierwotnym wyglądem. Umocniona zostanie konstrukcja wsporna, a cokół wyłożony płytkami. Dodatkowo by wyeksponować ten charakterystyczny punkt Ostrowca, samolot zostanie podświetlony.
Przy okazji debaty wokół samolotu pojawił się pomysł, aby u stóp cokołu zamontować tablicę upamiętniającą pochodzącego z Ostrowca generała brygady pilota Wojska Polskiego Dariusza Maciąga, który zginął w katastrofie samolotu Casa, a którego rodzice nadal mieszkają w Ostrowcu. Prezes Zaręba nie wyklucza takiej możliwości. Przyznał, że nie będzie robił żadnych problemów i jest otwarty na współpracę.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.