przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Dobre praktyki "Fundacji Pomocna Dłoń"
17-08-2016, 09:23:03 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 623 czytań · Drukuj
Dobre praktyki "Fundacji Pomocna Dłoń"Dobre praktyki "Fundacji Pomocna Dłoń"
Rozmowa z prezes Zarządu i Dyrektor Centrum Integracji Społecznej Karoliną Nowak.
Proszę powiedzieć, czym zajmuje się "Fundacja Pomocna Dłoń"?
Fundacja została powołana w celu aktywizacji lokalnego środowiska społecznego, a w szczególności do działania na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Nasze cele realizujemy m.in. poprzez prowadzenie Centrum Integracji Społecznej, Klubu Integracji Społecznej, świetlicy środowiskowej oraz Dziennego Domu "Senior-Wigor".
Jak wygląda obecnie praca Centrum Integracji Społecznej?
Na dzień dzisiejszy w Centrum Integracji Społecznej praktyczną naukę zawodu obywa 94 uczestników. Uczestnictwo 46 osób finansowane jest z odpłatnej działalności statutowej Fundacji oraz działalności gospodarczej. Kolejne 48 ze środków gminy Ostrowiec Świętokrzyski, za co serdecznie w imieniu swoim, całego zespołu, a także uczestników zajęć chciałabym podziękować panu prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszej gminie, że zauważa potrzeby osób niejednokrotnie marginalizowanych i nie pozostawia ich samym sobie.
W jakie projekty konkretnie zaangażowane są osoby bezrobotne?
Wsparcie dla osób biorących udział w działaniach CIS opiera się na reintegracji społecznej i zawodowej: m.in. zajęciach z pracownikiem socjalnym, doradcą zawodowym, psychologiem oraz zajęciach nauki zawodu w grupach: stolarskiej, remontowo-budowlanej, krawieckiej, porządkowej, gastronomicznej. Duży nacisk kładziemy na pracę z doradcą zawodowym, która zaczyna się od diagnozy zawodowej i przydzielenia do konkretnej grupy zawodowej. Kolejny etap stanowią zajęcia komputerowe, na których uczymy poruszania się po internecie w celu wyszukania ofert pracy, tworzenia dokumentów aplikacyjnych oraz poczty e-mailowej i finalnie rozsyłania dokumentów do pracodawców.
Dzięki tym działaniom uczestnicy nabywają lub podwyższą umiejętności zawodowe, które zwiększą ich możliwości na rynku pracy. Pomocne również w osiągnieciu celu jest zdobywanie umiejętności społecznych.
Kto może skorzystać z pomocy Fundacji? Czy jest jakaś bariera dochodowa, wiekowa tych osób?
Wsparcie skierowane jest do osób zamieszkujących teren gminy Ostrowiec, będących w wieku aktywności zawodowej. Katalog osób, które mogą skorzystać z zajęć, określa ustawa o zatrudnieniu socjalnym. Na dzień dzisiejszy naszymi odbiorcami są głównie osoby długotrwale bezrobotne oraz niepełnosprawne.
Można zaryzykować stwierdzenie, że w jakimś stopniu odciążacie Powiatowy Urząd Pracy?
Nie nazwałabym tego odciążeniem, a dobrą współpracą z Powiatowym Urzędem Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czas trwania całego procesu reintegracji zawodowej dla uczestnika zakładany jest zwykle na 11 miesięcy, co wynika z możliwości danych zapisami ustawy o zatrudnieniu socjalnym. W okresie tym uczestnik otrzymuje świadczenie integracyjne w wysokości 100 % zasiłku dla bezrobotnych, przy czym w okresie pierwszego miesiąca, tzw. okresie próbnym, kwota ta pomniejszana jest do 50 %. Pieniądze te nie obciążają budżetu gminy, wypłaca je Centrum Integracji Społecznej, po czym występuje do starosty powiatu ostrowieckiego o refundację ze środków Funduszu Pracy. Pełne, stuprocentowe świadczenie wypłacane jest, gdy uczestnik wypełni wymogi regulaminu uczestnictwa, głównie gdy nie będzie miał nieusprawiedliwionych nieobecności. Kwota świadczenia wynosi obecnie 831,10 zł brutto miesięcznie.
Czy interesujecie się losami Waszych podopiecznych, którzy ukończyli zajęcia w Centrum Integracji Społecznej?
Oczywiście, że tak. Monitorujemy losy naszych uczestników przez pół roku po zakończeniu zajęć. Jak wcześniej wspomniałam, wielu naszych absolwentów znalazło zatrudnienie u lokalnych przedsiębiorców. Ściśle współpracujemy z urzędem pracy, na bieżąco monitorujemy rynek pracy pod kątem ofert. Nasz doradca zawodowy przekazuje oferty absolwentom, którzy spełniają warunki postawione przez pracodawców.
Każdy uczestnik nawet kilka lat po zakończeniu uczestnictwa może zgłosić się do naszego doradcy zawodowego celem aktualizacji dokumentów aplikacyjnych bądź skorzystania z pośrednictwa zawodowego.
Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z Waszej oferty, gdzie się ma zgłosić?
Rekrutację prowadzimy w sposób systematyczny i ciągły, wszelkie informacje można uzyskać w naszej siedzibie przy alei 3 Maja 73 w pokoju nr 12 u pracownika socjalnego pani Beaty Kotkowskiej.
Wspomniała Pani, że prowadzicie działalność gospodarczą. Gdzie można nabyć Wasze produkty?
Produkty rękodzielnicze i stolarskie można nabyć w naszej siedzibie. Nasze wyroby są bardzo unikatowe, wykonane z dużą precyzją. Ogromnym powodzeniem cieszą się personalizowane komplety pościeli dla dzieci, a także meble ogrodowe o wysokiej jakości, których nie kupi się w popularnych marketach czy na aukcjach internetowych.
Jeżeli chodzi o usługi porządkowe, remontowo-budowlane bądź gastronomiczne, serdecznie zapraszany do kontaktu pod nr telefonu 41 247 12 79, służymy doradztwem, oferując jednocześnie atrakcyjne ceny.
Prowadzimy również punkt gastronomiczny "Bar Rondo" mieszczący się przy ul. Poniatowskiego vis a vis THM-u. W naszej ofercie znajdują się domowe obiady, fast-foody oraz przepyszne ciasta. Zestaw obiadowy dnia można zakupić w cenie 8,00 zł. Przy zamówieniu na kwotę 10,90 oferujemy dostawę gratis.
CIS pomaga tylko bezrobotnym z Ostrowca czy współpracujecie z ościennymi gminami?
Tak. W bieżącym roku "Fundacja Pomocna Dłoń" realizuje zadanie reintegracji zawodowej i społecznej w ramach Centrum Integracji Społecznej na terenie gminy Kunów. Zadanie to realizowane jest na podstawie umowy zawartej przez naszą Fundację oraz gminę Kunów. Na bazie doświadczeń obecnej współpracy chcemy również w przyszłości współpracować z gminą Kunów na rzecz aktywności jej mieszkańców.
Dziękuję za rozmowę
G. Soboń

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.