przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Patriotyzmu nadal trzeba uczyć
16-08-2016, 09:16:19 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 344 czytań · Drukuj
Patriotyzmu nadal trzeba uczyćOstrowieckie obchody "Cudu nad Wisłą" rozpoczęło nabożeństwo w intencji Ojczyzny w kolegiacie Michała Archanioła, celebrowane przez dziekana Dekanatu Ostrowiec- księdza Jana Sarwę. Tradycyjnie już po mszy poczty sztandarowe i delegacje organizacji kombatanckich- Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów RP, Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Powiatu Ostrowieckiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza, członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", Związku Harcerstwa Polskiego przeszły na cmentarz przy ulicy Denkowskej.
Dla Ostrowca jest to ważne święto, mimo, że miasto nie brało bezpośredniego udziału w wydarzeniach z 15 sierpnia. Około 20 młodych ludzi w tym uczniowie liceum im. Chreptowicza są wśród tych którzy zginęli w wojnie polsko - bolszewickiej. Ich nazwiska zostały wyryte na pomniku, przy którym co roku świętowana jest rocznica Bitwy Warszawskiej.
Goście w swoich wystąpieniach podkreślali, że 15 sierpnia upamiętnia zwycięstwo polskich wojsk, ale to również Święto Wojska Polskiego oraz bardzo ważne kościelne święto - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
- Pochylając się nad bohaterami tamtych dni, odbudowujemy w sobie dumę narodową, oddajemy hołd wszystkim Polakom, którzy przelali krew w walce o niepodległość narodu i nienaruszalność jego granic- podkreślił prezydent Jarosław Górczyński.- Pamiętając o tych wydarzeniach dajemy przykład młodemu pokoleniu, że w chwilach zagrożenia zapominamy o podziałach i wspólnie działamy w imię wyższych celów. Historia pokazała, że potrafimy się jednoczyć poświęcając dla rodaków i ojczyzny. Swoją postawą uczmy młodzież patriotyzmu i miłości do ojczyzny.
Bitwa Warszawska zdecydowała o losach niepodległej Polski i przyszłości całej Europy, zapisując się chlubnie w bogatej historii oręża polskiego. O randze tego wydarzenia mówił również poseł Andrzej Kryj.
- Dziś wspominamy tych, którzy oddali życie broniąc niepodległości państwa polskiego. W szeregach obrońców Ojczyzny z sierpnia 1920 roku dominowała polska młodzież, która wychowywana była na marzeniach o Polsce, uczyła się szacunku do Polski od weteranów powstania styczniowego. To właśnie ten dzień stał się świętem Wojska Polskiego chociaż przez tyle lat, po 1945 roku starano się z kart polskiej historii go wymazać- stwierdził ostrowiecki parlamentarzysta.
- Po raz kolejny młodzi żołnierze polscy ofiarując swoje życie ratowali Europę przed zagrożeniem które szło ze wschodu. Bitwa Warszawska, często niedoceniana, ale dzięki bohaterstwu naszych pradziadków, dziadków, Polska jest w tej chwili niepodległa. Jesteśmy winni pamięć i honor tym ludziom, którzy nie szczędzili krwi i poświęcenia, byśmy dziś w takich warunkach mogli świętować. Jesteśmy winni szczepić w nas patriotyzm, bo czas pokoju, to czas kiedy musimy kochać naszą ojczyznę, przekazywać takie wartości naszym dzieciom i wnukom. Żyjemy w pokoju, ale to nie znaczy, że wolność jest wywalczona raz na zawsze- zaznaczył z kolei starosta Zbigniew Duda.
Następnie delegacje złożyły wieńce, a uroczystość zakończyło odegranie przez orkiestrę Miejskiego Centrum Kultury pieśni patriotycznej "My Pierwsza Brygada".
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.