przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Radni pytają o umowę śmieciową
13-07-2016, 09:08:23 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 374 czytań · Drukuj
Radni pytają o umowę śmieciowąPrzez lipiec i sierpień w Ostrowcu obowiązują takie same zasady odbioru śmieci jak do tej pory. Pod koniec lata ma zostać wyłoniona firma, która będzie świadczyła usługi przez kolejne trzy lata. Radni pytają, czy nie wzrosną opłaty i ile gmina będzie płaciła za usługę. Padła też propozycja, aby we własnym zakresie miasto zbierało śmieci i wywoziło na wysypisko do Janika.
Informowaliśmy już, że nie udało się w czerwcu rozstrzygnąć przetargu na wywóz i zagospodarowanie śmieci w Ostrowcu. Dwie firmy złożyły zbyt wysokie oferty i gmina unieważniła przetarg. Z końcem czerwca wygasała umowa z dotychczasowym odbiorcą- firmą Remondis. Prezydent zdecydował się ogłosić przetarg tylko na lipiec i sierpień. Wygrał go dotychczasowy operator. Na ostatniej sesji radni głosowali nad przyjęciem pakietu uchwał związanych z zagospodarowaniem odpadów i opłatami za śmieci. Warunki umowy na odbiór nie zostały zmienione i obowiązuje takie jak do lipca. Przy okazji kilku radnych podniosło temat nowej umowy, którą gmina powinna zawrzeć od września, a która ma obowiązywać przez kolejne trzy lata.
- Czy nie popracować, aby gospodarczym sposobem próbować odbierać śmieci z miasta. Myślę, że gmina wiele by zaoszczędziła. Mamy wysypisko, całą linię do sortowania- argumentował radny Andrzej Pałka.
Wiceprezydent Marzen Dębniak odpowiedziała, że takich radykalnych zmian w systemie zbiórki i zagospodarowania odpadami nie robi się w kilka miesięcy.
- Oczywiście w przyszłości można taką ewentualność założyć- odpowiedziała.
O warunki nowej umowy pytał również radny Dariusz Kaszuba.
- Czy nowa specyfikacja zawiera również kwestię wypożyczenia pojemników na odpady? Docierają do nas sygnały niezadowolenia mieszkańców z opłat i kosztów wydzierżawienia pojemników- powiedział Dariusz Kaszuba.
- Uchwała nie ulegnie zmianie. Mieszkaniec ma dwie możliwości- kupuje sobie sam pojemnik i nie płaci dzierżawy. Druga, może dostać od firmy- odpowiedziała wiceprezydent Marzena Dębniak.
Prezydent przekonywał, że gmina pracuje nad tym, aby mniej płacić za gospodarowanie śmieciami. Pierwsze oszczędności w tym zakresie już są.
- Unieważnienie skutkowało ogłoszeniem szybkiego przetargu na dwa miesiące. My już w tym momencie płacimy o 60 tys. zł mniej niż za poprzednie miesiące. Za dwa miesiące będzie 120 tys. zł oszczędności- przyznał Jarosław Gorczyński.
W pierwszym nierozstrzygniętym przetargu miasto zaproponowało o blisko 1,7 mln zł mniej za usługę niż w latach poprzednich. Należy przypuszczać, że w ogólnym rozliczeniu gmina będzie płaciła mniej za usługę, choć należy mieć na uwadze i ten fakt, że po zmianie przepisów firma ma obowiązek w okresie letnim i wiosennym zabierać pojemniki dwa razy w miesiącu. A to są już dodatkowe dla niej koszty, które będzie chciała sobie zrekompensować.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.