przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Zarząd wyjaśnia, mieszkańcy boją się
05-07-2016, 10:31:32 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 384 czytań · Drukuj
Zarząd wyjaśnia, mieszkańcy boją sięMieszkańcy bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik" z niepokojem czekają na rozstrzygnięcie sądu, który ma orzec, co dalej z długiem wobec Rady Wierzycieli. Posiedzenie zaplanowano na 20 lipca.
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Hutnik" złożyła do Sądu Rejonowego w Kielcach V Wydział Gospodarczy wniosek o unieważnienie przetargu na sprzedaż wierzytelności ogłoszonego przez syndyka 20 kwietnia 2016 roku.
Domaga się również wstrzymania wykonania uchwały Rady Wierzycieli Huty Ostrowiec S.A. w upadłości z dnia 8 czerwca w przedmiocie wyboru najkorzystniejszej oferty nabycia wierzytelności Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik".
W kwietniu bieżącego roku syndyk wystawił na przetarg niespełna 15 mln zł długu Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik" za nieuregulowane należności za wykup mieszkań sprzed 20 lat. Na zapytanie odpowiedziały trzy podmioty, w tym ofertę złożyła sama Spółdzielnia. Rada Wierzycieli wskazała, że najkorzystniejszą jest propozycja opiewająca na 3 mln 600 tys. zł. Z takim rozstrzygnięciem nie zgadza się zarząd "Hutnika". Mówi o nierównym traktowaniu spółdzielni w całym procesie sprzedaży wierzytelności. Świadczyć o tym ma fakt, że syndyk odmówił otwarcia ofert w obecności przedstawicieli spółdzielni.
- W związku z tym powstaje pytanie, czego tak naprawdę syndyk się obawiał. O tym, że jest coś na rzeczy, świadczy przede wszystkim odrzucenie przez niego naszej oferty, które nastąpiło 15 czerwca. Rodzi się pytanie, na jakiej podstawie syndyk odrzucił naszą ofertę, która była wyższą od tej, którą miała wybrać Rada Wierzycieli lub syndyk, skoro o tym w lipcu ma dopiero zadecydować sąd upadłościowy. Na tym etapie czyni działania syndyka wobec spółdzielni w odniesieniu do odrzucenia oferty i zaliczonego wypłaconego wadium na poczet zadłużenia bezskutecznymi- uważa Marek Zborowski, pełniący obowiązki prezesa SM "Hutnik".
Spółdzielnia stoi na stanowisku, że syndyk, odrzucając wszystkie wcześniejsze propozycje ugody ze spółdzielnią także i w kwestii zakupu wierzytelności, nie traktował jej na równi z innymi oferentami.
- Świadczy o tym przede wszystkim odrzucenie przez niego naszej oferty o wykup wierzytelności za cenę 2,5 mln zł płatną jednorazowo, wskazując jednocześnie, iż powodem tego był brak promesy bankowej- dodaje prezes.
Stanowisko zarządu "Hutnika" wydaje się podzielać sędzia - komisarz, który miał wątpliwości, czy wybrano najlepszą ofertę i wstrzymał wykonanie uchwały Rady Wierzycieli. Sprawa została przedstawiona do rozstrzygnięcia sądowi upadłościowemu. Sędzia- komisarz zwrócił uwagę, że oferta na nabycie wierzytelności nie została należycie wyeksponowana. Syndyk nie zwrócił się z ofertą m.in. do podmiotów, zajmujących się obrotem wierzytelnościami. Dodatkowo, dwa zainteresowane podmioty proponowały podobną kwotę wykupu. Sąd oceni, czy uchwała Rady Wierzycieli, zezwalająca na zbycie długu za 3 mln 600 tys. zł nie godzi w interesy ogółu wierzycieli.
Posiedzenie wyjaśniające odbędzie się 20 lipca.
Pozbawienie spółdzielni równoprawnego uczestnictwa w wykupie wierzytelności może skutkować koniecznością ogłoszenia jej upadłości, mimo że wartość majątku przewyższa zobowiązania. Bowiem majątek spółdzielni jest niezbywalny lub trudno zbywalny.
Obszerna informacja złożona na walnym zebraniu przez prezesa i radcę prawnego spółdzielni nie uspokoiła mieszkańców. Nadal nie mają konkretnej odpowiedzi, kto kupi długi spółdzielni i jakie to będzie miało konsekwencje dla nich.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.