przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Ostrowiecki szpital wychodzi na prostą
15-06-2016, 09:53:03 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 403 czytań · Drukuj
Ostrowiecki szpital wychodzi na prostąOstrowiecki szpital wychodzi na prostą
Kilka dni temu Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie finansowe szpitala za ubiegły rok. O kondycji lecznicy i planach rozwojowych rozmawiamy z dyrektorem ZOZ w Ostrowcu Jarosławem Seweryńskim.
Wynika finansowy Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu za rok 2015 był ujemny i wyniósł 2 163,5 zł. Warto jednak zaznaczyć, iż był lepszy niż w 2014 roku o 683,5 tys. zł. W bieżącym i przyszłym roku podejmowane będą działania, aby na koniec 2017 roku uzyskać dodatni wynik finansowy. Kluczowe w tym zakresie będzie zwiększenie wartości umów na świadczenia zdrowotne z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przypomnę, że bazą kontaktu jest kwota przyjęta w 2010 roku. Jest to 72 mln zł. Zadłużenie szpitala to około 23 mln zł. Ważne jest to, że w 2015 roku na przeprowadzonych przetargach uzyskaliśmy około 2,5 mln zł oszczędności.
Nadal problemem są nadwykonania. Szpital od lat nie może wynegocjować w Funduszu zwrotu kosztów za wykonane usługi.
W ciągu 2015roku we wszystkich rodzajach świadczeń szpital wypracował 8 629,9 tys. zł nadwykonań, z czego 7 093,2 tys. zł zostało zapłacone przez Fundusz. Jest to około 82%. Dodatkowo szpital będzie dochodził zwrotu kwoty 435,3 tys. zł przez sąd.
Panie dyrektorze, jak wygląda współpraca szpitala ze spółką Carint?
W wyniku negocjacji podpisano porozumienie w sprawie zmiany systemu rozliczeń i rozkładu środków pomiędzy szpitalem a podwykonawcą. Wynegocjowane porozumienie zwiększyło udział szpitala w przychodach wykonywanych przez spółkę Carint o ponad 50 % w stosunku do poprzedniego systemu rozliczeń. Porozumienie zakłada również zwiększenie wartości umowy dla podwykonawcy w sytuacji gdy Oddział Kardiologii szpitala nie wykona całości kontraktu w danym miesiącu. Jest to korzystne dla pacjentów, ponieważ zwiększa się dostępność do świadczeń kardiologii inwazyjnej.
W ubiegłym roku szpital poszerzył zakres świadczonych usług. Szczególnie w ortopedii ostrowiecka lecznica staje się ważnym ośrodkiem na mapie województwa.
To prawda. Przypomnę, że w kwietniu przeprowadzono w szpitalu pierwszy zabieg endoprotezo plastyki stawu kolanowego. Wzmocniona została obsada Oddziału Ortopedii, co pozwoliło na dalsze rozszerzenie zakresu wykonywanych zabiegów. Zatrudnieni specjaliści zajmują się nie tylko pierwotną endoprotezoplastyką stawów biodrowych i kolanowych, ale przeprowadzają także zabiegi rekonstrukcyjne wcześniej wszczepionych endoprotez. Prowadzone są ponadto operacje protezowania stawów skokowego, łokciowego oraz kości piętowej. Wykonywana jest zatem pełna endoprotezoplastyka oraz niemal pełny zakres świadczeń ortopedii urazowej. W połowie roku przeprowadzane będą również operacje kręgosłupa.
Dużym wydarzeniem było otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego.
Zespół Opieki Zdrowotnej posiada obecnie jeden z najnowocześniejszych 1,5-teslowy aparat w województwie świętokrzyskim. Niestety do tej pory NFZ nie przyznał kontaktu na badania rezonansem, zatem mogą być wykonywane tylko pacjentom leżącym w szpitalu. Konieczne było również podjęcie natychmiastowych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów na Stacji Dializ. Znajdująca się tam stacja uzdatniania wody funkcjonowała przez 17 lat przestawała spełniać normy i w każdej chwili groziła całkowitym zatrzymaniem. W związku z tym została decyzja o zakupie nowej stacji. Zabezpieczono ponadto prawidłowe funkcjonowanie innych oddziałów, w tym pediatrii poprzez zatrudnienie odpowiedniej liczby lekarzy o specjalizacji kardiologii czy neonatologii. Zakupiono gastroskop i koloni skop, które zastąpiły zużyty sprzęt w Pracowni Endoskopii. Utworzono sanitariaty przystosowane dla osób niepełnosprawnych na Oddziale Rehabilitacji.
W całym szpitalu zwiększyła się też liczba pielęgniarek i położnych. Na koniec grudnia 2015 roku średniego personelu było więcej o 28 osób.
Nadal jednak problemem jest sytuacja na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym...
W marcu ubiegłego roku rozpoczęto prace nad reorganizacją Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Został zatrudniony dodatkowy lekarz, zamontowano monitoring pomieszczeń. Utworzono salę trzeźwienia pacjentów po spożyciu alkoholu, którzy przebywają pod całodobową obserwacją zatrudnionych sanitariuszy, z dala od innych chorych przebywających na SOR. Uruchomiono również dodatkowo nieczynną i niewykorzystaną przez wiele lat salę dla pacjentów SOR- aktualnie jest tam sala czuwań. Zatrudniono ratowników medycznych, pomocników ratowników medycznych oraz dodatkowe sekretarki medyczne. Połączono ogólną izbę przyjęć z dziecięcą i wyprowadzono je z obszaru SOR. W miejscu dawnej dziecięcej izby jest przebieralnia z węzłem sanitarnym dla pacjentów przyjmowanych planowo.
Wydano również szereg zarządzeń i poleceń służbowych mających na celu skrócenie czasu pobytu pacjentów na SOR. Są to jednak działania doraźne, bowiem docelowo planowane jest wybudowanie nowego pawilonu SOR oraz lądowiska dla śmigłowców ratunkowych z wykorzystaniem środków unijnych. Stosowny wniosek został złożony w marcu.
Wielokrotnie mówił Pan, że szpital dostał certyfikat. Dlaczego jest to takie ważne dla placówki?
Odnowiony został certyfikat ISO. Rozpoczęły się przygotowania do ponownego uzyskania wygasłej w 2014 roku akredytacji, która została przyznana w marcu bieżącego roku. Uzyskanie przez szpital certyfikatu akredytacji ma istotną wartość gdyż świadczy o wysokiej jakości jego usług. I stanowi wyróżnik na tle innych placówek zdrowia, bowiem w Polsce tylko 23% szpitali ma taką akredytację.
Dziękuję za rozmowę
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.