przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Ważą się losy zadłużenia MEC
02-02-2016, 08:33:33 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 524 czytań · Drukuj
Ważą się losy zadłużenia MECW 2001 roku ówczesne władze miasta zaciągnęły 20 mln zł pożyczki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwestycje ciepłownicze w mieście. Po kilkunastu latach do zapłaty jest już 37 mln złotych. Oczywistym jest, że Miejska Energetyka Cieplna nie ma takich pieniędzy i spółka stara się, by rozłożyć spłatę na dogodne raty lub nawet odroczyć na rok czy dwa lata spłatę zobowiązań.
- W ubiegłym roku została podpisana umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotycząca formy spłaty pierwszej raty. W ostatnich dniach grudnia spółka przelała 2,6 mln zł. Część pochodziła z oszczędności, część musieliśmy pożyczyć. To była pierwsza rata pożyczki- mówi Dariusz Wojtas, prezes spółki MEC. - Narodowy Fundusz ma w naszej spółce udziały na kwotę 20 mln zł, po wpłacie 2,6 mln zł udziały o tyle się zmniejszą. Musimy doprowadzić do uregulowania sprawy w KRS.
Potężne zadłużenie nadal wisi nad gminną spółką, a ustaleń poczynionych z dawnym zarządem Funduszu, nowe władze mogą już nie respektować.
- Nie wiadomo, jakie będzie stanowisko, bo nie miałem kontaktu z nowym zarządem. Prosiliśmy o spotkanie. Chcemy rozmawiać, aby zysk, który wypracujemy, w części trafiał na sfinansowanie naszych inwestycji, a w części - na spłatę zobowiązań. Do tego będziemy namawiać NFOŚiGW - przyznaje prezes Wojtas.
Spółka MEC i Rada Nadzorcza, której przewodniczącym jest prezydent Górczyński, chcą rozmawiać o przesunięciu czy zmniejszeniu płatności.
- Jeżeli partnerzy dadzą nam odpocząć przez okres dwóch, trzech lat, będziemy po wykonanych inwestycjach mieć większy przychód, ale i amortyzację. Wtedy szybciej spłacimy zadłużenie- dodaje prezes spółki.
Miejska Energetyka Cieplna ma czas do końca roku na negocjację korzystnych warunków. Spłatę kolejnej raty zaplanowano na grudzień 2016 roku. Jaka będzie jej wysokość i czy płatność uda się odroczyć, wyjaśni się w ciągu najbliższych miesięcy.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.