przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Sprawa mieszkań "Hutnika" w zawieszeniu
27-10-2015, 08:23:34 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 629 czytań · Drukuj
Sprawa mieszkań "Hutnika" w zawieszeniuNadal nie ma rozstrzygnięcia Rady Wierzycieli, co z długiem Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik". Zarząd chce zapłacić 6,5 mln zł w zamian za umorzenie pozostałej części zobowiązań. Propozycję Radzie Wierzycieli i syndykowi złożyła też gmina.
W połowie lat 90. ubiegłego wieku ówczesna Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Hutnik" zakupiła od Huty Ostrowiec mieszkania i lokale użytkowe warte około 18 mln zł. Należności za lokale mieszkalne miały być uregulowane do 1 września 2015 roku, natomiast za lokale użytkowe i pozostałe części infrastruktury spółdzielnia musi zapłacić do końca roku.
W 2000 roku władze "Hutnika" zawarły porozumienie z Hutą Ostrowiec o umorzeniu zaległych odsetek. W zamian spółdzielnia do końca 2015 roku zobowiązała się przekazywać co miesiąc na konto Huty 30 tys. zł. W porozumieniu uzgodniono również, że pozostały dług, jaki spółdzielnia będzie miała wobec Huty, zostanie umorzony.
Decyzja o umorzeniu długu spółdzielni, który wynosi obecnie około14,5 mln zł, miała zapaść na posiedzeniu Rady Wierzycieli. Ostatnie odbyło się w połowie października, ale nie podjęto konkretnych rozwiązań.
Jeszcze w czerwcu na Walnym Zgromadzeniu zarząd spółdzielni mówił, że ma pomysł, jak uregulować część długu wobec wierzycieli upadłej Huty.
- Możemy sprzedać 64 mieszkania. Według wyceny biegłego rzeczoznawcy jest to 4,5 mln zł. Nadal jest też rozpatrywana kwestia kredytu 2 mln zł, na co zgodzili się członkowie spółdzielni na Walnym. Nie ma natomiast uchwały Walnego Zgromadzenia o przekazaniu konkretnych lokali na rzecz gminy czy syndyka- powiedział prezes Andrzej Zieliński.
Mówiono wówczas, że będą prowadzone negocjacje z syndykiem i Radą Wierzycieli, aby po zapłaceniu 6,5 mln zł pozostała część z 15,5 mln długu została umorzona.
Prezydent Górczyński ma inny pomysł na rozwiązanie problemu z długiem spółdzielni i złożył ofertę syndykowi i Radzie Wierzycieli. Chce, aby gmina zakupiła za 1,5 mln złotych 70 mieszkań.
- Ta oferta została złożona pod warunkiem umorzenia całej pozostałej kwoty wierzycielom spółdzielni, tak aby nie miała już żadnych długów, a zyskała nowego właściciela, który będzie płacił czynsz- czytamy w oświadczeniu z Urzędu Miasta.
- Moja intencja jest taka, aby pozbawić mieszkańców tych dodatkowych opłat. Oni już wystarczająco dużo płacili. Te pieniądze powinny pracować na rzecz spółdzielni. Myślę, że już wszyscy zarobili dużo na spółdzielni mieszkaniowej "Hutnik"- stwierdza Jarosław Górczyński..
Prezes Zieliński nie chce komentować propozycji prezydenta. Twierdzi, że oficjalnie nic na ten temat nie wie.
- Do Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik" pan prezydent nie skierował żadnej propozycji. Wiem to od osób trzecich, że skierował do pana syndyka. Nie chciałbym się na ten temat wypowiadać- powiedział prezes "Hutnika".
Jednocześnie Andrzej Zieliński nie mówi kategorycznie, że jest to zły pomysł.
- Myślę, że każda propozycja, która miałby wsparcie Rady Wierzycieli i syndyka, oparta na rzeczywistych możliwościach spłaty, będzie rozpatrywana przez spółdzielnię bardzo wnikliwie- przyznał prezes Zieliński.
Póki co Rada Wierzycieli nie podjęta wiążących decyzji. Spółdzielnia i mieszkańcy czekają z niecierpliwością. Rada Wierzycieli może zadecydować o zawarciu nowego porozumienia ze spółdzielnią lub tez zażądać zwrotu długu.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.