przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Otwórzmy serca na chore serce Viktorii!
07-09-2015, 10:18:18 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 799 czytań · Drukuj
Otwórzmy serca na chore serce Viktorii!Trwa intensywna zbiórka pieniędzy na operację ratującą życie piętnastoletniej Viktorii Pongowskiej - utalentowanej wokalnie ostrowczanki z chorym sercem.
Pierwszy zabieg uczennica PG nr 4 przeszła, mając zaledwie cztery dni, dziś znów potrzebuje wsparcia specjalistów. Koszty operacji w Niemczech to 130 tys. zł. W uzbieraniu nieosiągalnej dla rodziców nastolatki kwoty może pomóc każdy. I tak się dzieje!
Viktoria urodziła się 16 stycznia 2000 r. z wrodzoną wadą serca pod postacią D-transpozycji wielkich pni tętniczych (d-TGA). Jej życie było zagrożone, dlatego w czwartej dobie wykonano skomplikowaną operację serca, która pozwoliła ocalić dziewczynkę. Operację wykonał prof. Edward Malec, ratując życie Viktorii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Viktoria wróciła do zdrowia, rosła i rozwijała się prawidłowo. Rutynowe kontrolne badania kardiologiczne potwierdzały, że serce dziewczynki pracuje tak, jak powinno. Prowadziła normalny tryb życia, robiła to, co każde dziecko, a następnie nastolatka w jej wieku. Odkryto również jej wielki talent, który stał się też pasją Viktorii - śpiewanie, dlatego Viktoria bierze udział w różnych festiwalach wokalnych na szczeblu ogólnopolskim, jak i międzynarodowym, odnosząc znaczące sukcesy. Ostatnim, w jakim wzięła udział, był "Festiwal Zaczarowanej Piosenki Anny Dymnej 2015", gdzie dotarła do finału. Wówczas Viktoria przeszła w Krakowie badania kardiologiczne i właśnie wtedy echo serca wykazało znaczne zwężenie tętnicy płucnej i cechy przerostu prawej komory serca. Wyniki niezwłocznie skonsultowano z prof. Edwardem Malcem, który kilkanaście lat temu uratował Viktorii życie. Profesor uznał, że nastolatka wymaga kolejnej operacji. Rodzice, chcąc zapewnić swojemu dziecku jak największe bezpieczeństwo i najlepsze warunki operacyjne, zwrócili się z prośbą do prof. Edwarda Malca o przeprowadzenie tej operacji. Profesor zakwalifikował Viktorię do leczenia operacyjnego wady serca w Klinice Uniwersyteckiej w Munster, w której obecnie pracuje. Po przeanalizowaniu wyników badań podjął decyzję o operacji w drugiej połowie 2015 r. Koszt leczenia wraz z pobytem w klinice oszacowano na 31 500 euro, czyli ok. 130 tys. zł. Dla rodziców Viktorii to kwota nieosiągalna. Uwierzyli jednak, że znajdą się ludzie dobrej woli i pomogą w zbiórce pieniędzy, dzięki którym Viktoria kolejny raz trafi pod opiekę prof. Malca, a on kolejny raz będzie walczył o jej życie.
I tak też się dzieje. Kilka tygodni temu powołano Społeczny Komitet "Pomoc dla Viktorii". Wolontariusze - osoby w różnym wieku i z różnych środowisk - podejmują wiele inicjatyw i akcji zbierania środków finansowych na kosztowny zabieg. Pojawiają się z puszkami dosłownie wszędzie. Zbiórkę pieniędzy prowadzili m.in. na dożynkach powiatowych w Kunowie oraz gminnych w Magoniach, Lasocinie, Lipniku, podczas festynów rodzinnych w Parku Hutniczym, na stadionie KSZO, w Denkowie i Rżuchowie, wakacyjnych pikników "Łyk Kultury", Festiwalu Kolorów na terenie dawnego browaru Saskich czy ostatnich sierpniowych imprez w Parku Miejskim oraz w ostrowieckich parafiach.
Z myślą o Viktorii w minioną sobotę w amfiteatrze odbył się specjalny koncert charytatywny, połączony z licytacją atrakcyjnych przedmiotów przekazanych przez wielu darczyńców. Kolejny planuje społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Pieniądze zbierano również wśród publiczności XI Ostrowieckich Dni Muzyki.
W pomoc gimnazjalistce włączyli się też harcerze z ostrowieckiego hufca ZHP, którzy kwestowali m.in. w Kurozwękach i podczas Międzynarodowych Pokazów Pirotechnicznych na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Wolontariusze spotykają się z dużym zrozumieniem. Każda impreza to od kilkuset do kilku tysięcy złotych w puszkach. Pieniędzy nadal jednak brakuje, a czasu jest coraz mniej. W planach są więc kolejne akcje, m.in. podczas sobotniego jarmarku na Rynku w Denkowie oraz koncertu w lubelskiej "Piwnicy pod brzozami" z udziałem Marka Andrzejewskiego i samej Viktorii.
W zbiórkę można włączyć się również wrzucając coś od siebie do puszek ustawionych w różnych placówkach i instytucjach na terenie powiatów ostrowieckiego i opatowskiego, a także dokonując wpłaty na rachunek Fundacji: Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis 86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 z dopiskiem "Viktoria Pongowska". Dla wpłat zagranicznych: USD PL93 1600 1101 0003 0502 1175 2024 "Viktoria Pongowska"; EUR PL50 1600 1101 0003 0502 1175 2022 "Viktoria Pongowska"; Kod SWIFT dla przelewów z zagranicy: ppabplpk.
Wpłat można dokonywać również za pośrednictwem CARITAS: Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem "SANDOMIERZ_VIKTORIA 080815".
Liczy się każda złotówka!
K.F.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.