przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Nadzieja na Ostrowiecki Browar Kultury
13-07-2015, 10:10:17 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 575 czytań · Drukuj
Nadzieja na Ostrowiecki Browar KulturyGmina będzie się ubiegała o 20 mln zł z funduszy unijnych na adaptację budynków pod Ostrowiecki Browar Kultury. Swoje lokum miałyby tam trzy instytucje - Miejskie Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna i Biuro Wystaw Artystycznych.
Powraca idea powstania Ostrowieckiego Browaru Kultury. Na początku roku prezydent zapowiedział, że adaptacja budynków dawnego ostrowieckiego browaru nie będzie przeprowadzona z aż tak wielkim rozmachem, jak tego chciał jego poprzednik, a gmina także rezygnuje z partnerstwa prywatno- publicznego.
- Chcemy realizować własnymi siłami po to, by mieć pełną kontrolę, jak obiekt zostanie wbudowany i w jaki sposób będzie potem użytkowany. Zależy nam również, aby zachować część tej infrastruktury, by wartość historyczna była właściwie zachowana- powiedział prezydent Górczyński.
Gmina chce pozyskać pieniądze z nowego rozdania środków unijnych. W tym celu włodarze miasta, jak i dyrektorzy jednostek kultury zaprosili do Ostrowca Jacka Kowalczyka, dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, aby przekonać go, że warto zainwestować w Ostrowiecki Browar Kultury.
- Jest to jeden z niewielu obiektów w Ostrowcu, który ma wartość historyczną. Będę się upierała, aby je zachować- powiedziała Elżbieta Baran, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, które zajmuje wyremontowaną część browaru.
- Nie mamy zaplecza, magazynów na nasze zbiory. Nie mamy profesjonalnej galerii sprzedażowej, miejsca na biura. W tej chwili pracownicy merytoryczni siedzą na korytarzu. Potrzebujemy 400 metrów kwadratowych i będziemy szczęśliwi- przyznała z kolei Jolanta Chwałek, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, które ma również siedzibę w browarze.
W najgorszej sytuacji lokalowej jest Miejska Biblioteka, która z budynku przy ul. Wardyńskiego przeniosłaby się do Ostrowieckiego Browaru Kultury.
- Skończyły nam się jakiekolwiek możliwości magazynowania zbiorów. Pracujemy w opłakanych warunkach lokalowych. Pomysł jest taki, aby bibliotekę umiejscowić w skrzydle przy ulicy Siennieńskiej. Chcielibyśmy, aby nowa biblioteka została podzielona na trzy strefy dla dzieci, młodzieży i czytelnika dorosłego- stwierdziła Elżbieta Pomiankiewicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki.
Prezydent Jarosław Górczyński podczas spotkania z Jackiem Kowalczykiem uzasadniał, że Ostrowiecki Browar Kultury to jedna z ważniejszych inwestycji, jakie stoją przed miastem.
- Kompleks obiektów zasługuje na podjęcie konkretnych decyzji i rewitalizację. Będziemy się ubiegać o 20 mln zł, konkretnie o 5 mln euro. Skorzystamy z dokumentów, które są do dyspozycji w urzędzie miasta i MCK. Nie musimy mieć projektu budowlanego. Wsparcie na poziomie 85 procent powoduje, że nie musimy wchodzić w partnerstwo prywatno- publiczne- przyznał prezydent Ostrowca.
Jacek Kowalczyk wysoko ocenił pomysł adaptacji starego browaru i przyznał, że taki projekt jak ostrowiecki idealnie wpisuje się w politykę Unii Europejskiej i politykę zarządu województwa.
- Myślę, że pod koniec roku lub na początku przyszłego ogłoszony zostanie konkurs na dziedzictwo kulturowe i rozwój kultury. Projekt ostrowiecki jest o tyle ciekawy, że nawet innowacyjny w skali kraju, bo może połączyć trzy aktywności kulturalne- bibliotekę, BWA i MCK. Będzie około 10 tego typu projektów z regionu. Dopingujemy, aby Ostrowiec był już gotowy w pierwszym naborze- powiedział dyrektor Jacek Kowalczyk.
Pierwotny projekt, przyjęty przez poprzednią Radę Miasta, zakładał koszt na poziomie 64 mln zł netto.
- Nie stać gminy na utrzymywanie sali kinowej, wybudowanie kolejnej w browarze i na sąsiedniej ulicy Iłżeckiej przy szkole muzycznej. Każda z instytucja kultury dostała za zadanie, aby znaleźć wspólne części. Te instytucje nie są dochodowe, miasto musi być stać je utrzymać za kilka, kilkanaście lat. Stąd takie decyzje. W tym miejscu powinny mieścić się trzy instytucje kultury na bardzo wysokim poziomie- stwierdza prezydent Górczyński.
Na przełomie roku gmina będzie mogła złożyć wniosek o pieniądze unijne. Jeżeli dostanie wsparcie, to za dwa, trzy lata mieszkańcy Ostrowca będą się cieszyli z nowoczesnych obiektów kultury w zabytkowym miejscu z duszą, z pięknym terenem wokół otwartym na imprezy.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.