przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Powróci życie na Rynek
26-05-2015, 09:20:02 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 607 czytań · Drukuj
Powróci życie na RynekJak ożywić Rynek?- takie pytanie zadawali sobie mieszkańcy Ostrowca od kilku lat. Betonowa bryła, zepsuta fontanna, brak zieleni i miejsc, gdzie można odpocząć, w żaden sposób nie zachęca do przebywania w tym miejscu. Centralny plac miasta ma się niebawem zmienić. W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został konkurs na zagospodarowanie Rynku małą architekturą i zielenią. Mieszkańcy Ostrowca będą mogli wypowiedzieć swoją opinię na temat proponowanych rozwiązań.
Na konkurs ogłoszony przez prezydenta wpłynęło sześć prac. Ostatecznie komisja wzięła pod uwagę trzy, a przy ocenie prace były anonimowe.
- Praca, która wygrała, naszym zdaniem najbardziej odpowiadała założeniom konkursu. Mówiliśmy tylko o uzupełnieniach elementami małej architektury, zieleni. Projektanci musieli zachować istniejącą bryłę, bez możliwości przebudowy czy dużej ingerencji. Elementy wprowadzone są mobilne, pozwalają na wykorzystywanie w innych częściach miasta. Zaproponowano bogatą i różnorodną zieleń. Rynek poprzez elementy małej architektury może żyć od rana do wieczora- mówi architekt Jarosław Kawiński, przewodniczący komisji konkursowej.
Rozwiązanie zaproponowane przez Pracownię Projektową Danuta Jaroszyńska- Ziach z Kielc zakłada postawienie dwóch mobilnych placów zabaw. Jeden dla małych dzieci przed fontanną i dla starszych z boku płyty. Na wolnej przestrzeni od strony banku mają powstać ogródki letnie. Na Rynku będzie też pawilon wystawienniczy, nowy ogródek kawowy. Całość mają dopełniać pergole z różnobarwną roślinnością. Oczywiście nadal będzie podkreślone i wyodrębnione miejsce pamięci narodowej.
- Zależało nam na koncepcji na miarę potrzeb, by można było ją zrealizować i przede wszystkim ściągnąć ludzi. Zależy nam, aby to miejsce integrowało mieszkańców - podkreśla Danuta Jaroszyńska- Ziach, której przy projekcie pomagali studenci architektury- Agnieszka Mazur i Filip Tracz.
O wystrój roślinny na Rynku zadbała pochodząca z Ostrowca Agnieszka Michalska.
- W miejscach, gdzie było możliwe, wprowadziliśmy bardzo barwną zieleń, która ma na celu ożywić, dać barwę- mówi architekt krajobrazu.
Prezydent Jarosław Górczyński zadeklarował, że pierwsze elementy na Rynku pojawią się jeszcze przed wakacjami.
- Te, które nie wymagają ingerencji w płytę, zgłoszeń, a więc nowe nasadzenia czy place zabaw będą zakupione i zamontowane w szybkim tempie. Chcemy, aby w okresie letnim nasi mieszkańcy mogli się cieszyć ze zmienionego Rynku. Trwa też naprawa górnej części fontanny. Myślę, że już niebawem miejsce to będzie znacznie ładniejsze i zachęcające do odwiedzania- przyznał J. Górczyński.
Prezydent dodał także, że zwycięskie prace będą wystawione do publicznego oglądu, aby mieszkańcy zapoznali się z nimi i podpowiedzieli swoje pomysły.
- Komisja wyłoniła najlepsze, ale mieszkańcy mają różne zdania. Trzymamy się tej koncepcji, która wygrała, ale nie ukrywam, że pewne elementy z innych prac mogą być wykorzystane- przyznał J. Górczyński.
Miejmy nadzieję, że czasy betonowego Rynku przejdą szybko do historii.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.