przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
MPK do likwidacji?
05-05-2015, 08:02:51 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 765 czytań · Drukuj
MPK do likwidacji?Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Ostrowcu jest w bardzo złej kondycji. Z analiz zaprezentowanych na ostatniej sesji wynika, że kwalifikuje się do postawienia w stan upadłości. Radni i prezydent liczą, że zarząd spółki wypracuje w najbliższym czasie propozycje wyjścia z kryzysu.
Radni nie kryli rozczarowania, że nie została zwołana sesja na temat MPK, o czym kilka miesięcy temu zapewniał prezydent, tylko w jednym z punktów zeszłotygodniowego posiedzenia zaprezentowano bardzo szczegółową kondycję zakładu. MPK straciła zdolność kredytową i płynność finansową.
- Ujemny kapitał własny na koniec 2014 roku to 2,3 mln złotych. Strata z lat ubiegłych w MPK sięga 9,3 mln złotych. Zobowiązania na koniec ubiegłego roku to 3,5 mln złotych. Niedoszacowanie spółki do prowadzenia bieżącej działalności powoduje olbrzymie koszty. Tabor jest przestarzały, spółka nie posiada środków, żeby go odbudować ani możliwości ich pozyskania. Istnieje zagrożenie wypłat dla pracowników- wyliczała Dagmara Majdak, kierownik Zespołu Nadzoru Właścicielskiego.
W ciągu 12 lat liczba pasażerów korzystających z usług MPK spadła o 5 milionów osób. W ubiegłym roku wpływy ze sprzedaży biletów zmniejszyły się o 917 tys. zł w porównaniu do poprzedniego roku. W latach 2008-2012 spółka nie kupiła żadnego autobusu. Ostatnio nabyła kilka używanych pojazdów. Na trasach jeździ 40 autobusów, a ich średni wiek to 16 lat. Wprowadzone we wrześniu ograniczenia liczby kursów i skrócenie tras miały poprawić finanse przewoźnika. Tak się jednak nie stało, co zresztą potwierdziła prezes zarząd Marianna Bednarska. Tylko na liniach pozamiejskich spółka za dwa miesiące bieżącego roku poniosła ponad 200 tys. zł straty.
- Występują bardzo ogromne problemy w zakresie płynności finansowej. Są duże zatory płatnicze, problemy w regulowaniu zobowiązań- dodała prezes MPK.
Pomysłu konkretnego na poprawą kondycji zakładu nie ma nikt. Co prawda prezes spółki przedstawiła kilka propozycji, jak na przykład zrezygnowanie z tras na terenach poza Ostrowcem, wynajem hali, pomieszczeń w budynku administracyjnym, przyjmowanie reklam na autobusy.
- Od zarządu spółki, rady nadzorczej nie otrzymaliśmy żadnej koncepcji czy programu wyjścia z trudnej sytuacji. Nie mamy nad czym dyskutować. Musimy się zastanowić, co dalej ze spółką. Czy chcemy mieć komunikację miejską, czy też nie- powiedziała Irena Renduda- Dudek, przewodnicząca Rady Miasta.
Radni, choć nie byli zaskoczeni tym, co się dzieje w spółce, mieli wiele pytań. Chcieli wiedzieć, czy są warianty restrukturyzacji, czy zarząd ma opracowaną strategię poprawy kondycji finansowej i wreszcie gdzie była rada nadzorcza, która zdaniem radnych PiS nie interweniowała na pogłębiający się kryzys w MPK. Sami również poddali kilka pomysłów, jak na przykład zakup dwóch wysokiej klasy autokarów turystycznych i wypożyczanie ich biurom podróży, dzierżawę części placu, pomieszczeń biurowych, hali napraw na prowadzenie działalności gospodarczej. Uruchomienie na placu MPK myjni bezdotykowej czy pobieranie opłat za garażowanie pod chmurką.
W MPK obecnie pracuje 126 osób. Dyskusji przysłuchiwał się przewodniczący zakładowej Solidarności, który wyraził swoją opinię na temat genezy kłopotów w miejskim przedsiębiorstwie. Tadeusz Relikowski mówił, że problemy spółki rozpoczęły się w 2005 roku, kiedy to na trasy weszły pierwsze busy. A sesję o ratowaniu spółki należało zwołać w 2010 roku.
- Nie czujemy się winni jako pracownicy za to wszystko, co jest- oświadczył przewodniczący Relikowski.
Blisko dwugodzinna "burza mózgów" nie przyniosła żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Ostatnie słowo należało do prezydenta, który nie krył poirytowania brakiem koncepcji ze strony zarządu.
- Jeżeli do spółki wszedł komornik, nie są płacone zobowiązania wobec ZUS, to nie mogę tolerować takiego stanu. Potrzebna jest decyzja radnych i moja przecinająca ten węzeł. Nie chciałbym spotykać się co pół roku na sesji poświęconej MPK i żeby ciągle dokładać następne kwoty. MPK majątku prawie nie ma. Zarząd powinien przedstawić konkretne propozycje, a nie jestem zadowolony z tych, jakie dziś usłyszałem. Potrzebne są trudne decyzje i duże kwoty, które pozwolą na funkcjonowanie transportu- powiedział prezydent Górczyński.
Zaprezentował radnym kilka propozycji uzdrowienia MPK, ale jak zaznaczył, decyzja należy do zarządu spółki i nadzoru właścicielskiego.
Jednym z wariantów jest dalsze funkcjonowanie spółki, kolejny to likwidacja i powierzenie usług transportu nowemu podmiotowi, który utworzy gmina. Być może najrozsądniej będzie dokonać likwidacji i ogłosić przetarg na podmioty zewnętrzne albo też powierzenie zadań spółce pracowniczej.
- Nie jestem zwolennikiem ciągłego dokładania pieniędzy z budżetu gminy. Stan, w jakim znajduje się spółka, kwalifikuje ją do postawienia w stan upadłości- przyznał J. Górczyński.
Nie padł konkretny termin, kiedy radni kolejny raz pochylą się nad losem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Kondycja spółki, której utrzymanie rocznie kosztuje 13 mln złotych i która jeszcze póki co świadczy usługi dla mieszkańców, a przede wszystkim daje zatrudnienie ponad setce osób, powinna być sprawą priorytetową dla władzy.
Najgorsze w tym jest to, że nikt nie poczuwa się do winy. Poprzednie zarządy, rady nadzorcze, związki zawodowe, władze miasta umywają ręce. Najgorsze co może się zdarzyć, to utrata pracy dla ponad 100 osób. Należy mieć nadzieję, że firma nie zostanie zlikwidowana, aczkolwiek trzeba się liczyć z kosztami spóźnionej restrukturyzacji, także tymi osobowymi.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.