przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Drożej za wodę i ścieki
05-04-2015, 19:17:51 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 1067 czytań · Drukuj
Drożej za wodę i ściekiOd maja mieszkańcy Ostrowca zapłacą więcej za wodę i ścieki. Radni przy sprzeciwie klubu PiS przegłosowali nowe stawki.
Głosowanie nad przyjęciem nowych stawek za wodę i odprowadzanie ścieków poprzedziła wnikliwa analiza działalności spółki MWiK. Głównie radni Prawa i Sprawiedliwości zadawali wiele szczegółowych pytań jej prezesowi Foremniakowi. Chcieli wiedzieć, jaki jest stan zatrudnienia, jakim zyskiem zakończyła poprzedni rok spółka. Opozycja domagała się wyjaśnienia, czy w związku z prowadzoną inwestycją był audyt w spółce, czy nie jest zagrożone osiągniecie efektu ekologicznego. Pytali prezesa, dlaczego gminy ościenne dostarczają ścieki po niższych cenach niż mieszkańcy Ostrowca. Wreszcie zainteresowali się, dlaczego spółka zrezygnowała z dotacji z budżetu gminy, a teraz chce podwyższyć opłaty za wodę i ścieki.
- Te pieniądze nie mogą służyć do bezpośredniej działalności, a zgodnie z porozumieniem z gminą - jedynie do sfinansowania wkładu własnego w inwestycję. Zaoszczędziliśmy na inwestycji, w związku z tym po rozliczeniu te środki musieliśmy zwrócić - mówił prezes Zdzisław Foremniak, wywoływany co chwila do odpowiedzi.
Wątpliwości miała też przewodnicząca Rady Gminy Irena Renduda Dudek, która chciała się upewnić, co by się zadziało w spółce, gdyby nie było podwyżek cen za wodę i ścieki.
- Składając wniosek do Unii Europejskiej, zobowiązaliśmy się do dostosowania do zasady - zanieczyszczający płaci. To był warunek udzielenia nam dotacji z UE. Gdybyśmy od tego odeszli, firma musiałaby zwrócić 2,5 mln zł- odpowiedział prezes miejskich wodociągów.
Wnikliwa analiza spółki najwyraźniej zirytowała prezydenta.
- Ciszę się, że tak skrupulatnie przesłuchiwaliście pana prezesa jak na komisji śledczej- skwitował złośliwie Jarosław Górczyński.
W obronie dociekliwych stanęła przewodnicząca Rady.
- Radni nie są komisją śledczą, ale mają prawo wiedzieć, nad czym głosują- odpowiedziała Irena Renduda Dudek.
Klub Prawa i Sprawiedliwości był przeciwny wprowadzeniu podwyżek, uważając, że w spółce prowadzone jest złe zarządzanie kosztami i jest przerost zatrudnienia.
- Spółka MWiK nie przekonała nas, że przeprowadza optymalizację kosztów w istotnych obszarach i że podejmuje w tym celu rzeczywiste wysiłki. Po raz kolejny argumentacja spółki ma służyć podwyżce cen, godzącej w budżet domowy każdej ostrowieckiej rodziny. Radni Rady Miasta powinni mieć świadomość, że głosowany dziś projekt uchwały nie jest w interesie ich wyborców- mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego - powiedział Dariusz Kaszuba.
- Każda podwyżka, nawet niewielka to decyzja trudna, dotyczy mieszkańców, spółki i gminy. Gdyby istniała inna możliwość, zostałaby przez nas wykorzystana. Brak działań i niepodjęcie decyzji o nowych taryfach mogłyby skutkować zwrotem przez spółkę 2,5 mln złotych, a to doprowadziłoby do wprowadzenia jeszcze większych cen- powiedział z kolei Mariusz Łata z KWW Jarosława Górczyńskiego.
Radni PiS zagłosowali przeciwko podwyżkom, ale większość była za wprowadzeniem nowych taryf za wodę i ścieki.
Prezydent, dziękując radnym, stwierdził, że w jego ocenie spółka MWiK jest obecnie najlepiej prosperującym gminnym podmiotem, ale sytuacja nie jest idealna.
- Wniosek spółki zawierał podwyżkę w wysokości 10 procent, ostatecznie jest 5 procent poprzez maksymalne wyciśniecie oszczędności. Nie ma zagrożenia nieosiągnięcia efektu ekologicznego, a ja nie mam zamiaru wydawać dodatkowych pieniędzy na opracowanie audytu. Mam jednak wiele uwag co do zarządzania spółką i przyjrzę się temu. Pan prezes już ma obciętą pensję o 1500 złotych. Nikt nie zawrócił uwagi, że MWiK na działalności podstawowej ciągle generuje straty. Zysk wypracowany jest na działalności pozaoperacyjnej- powiedział Jarosław Górczyński.
Nowe taryfy spowodują wzrost opłat od maja o 19 groszy za metr sześcienny wody oraz o 28 groszy za metr sześcienny ścieków.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.