przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Wielkie święto ostrowieckiej sztuki
19-01-2015, 09:58:33 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 752 czytań · Drukuj
Wielkie święto ostrowieckiej sztukiPrawdziwe tłumy przybyły w piątkowy wieczór do Biura Wystaw Artystycznych na wernisaż wystawy ostrowieckiego środowiska plastycznego, inaugurującej 20-lecie galerii. Na wyjątkową ekspozycję złożyły się prace 29 artystów związanych z miastem.
Ostrowieckie środowisko plastyczne zaczęło powstawać już w latach wojny. Wtedy do Ostrowca przyjechał z Poznania m.in. Jan Stępniak i zaczął tworzyć amatorską grupę. W 1949 r. - z inicjatywy Stanisława Szypowskiego - miała miejsce pierwsza prezentacja twórczości lokalnych plastyków, a w 1959 r. odbyła się pierwsza wystawa pokonkursowa - konkurs wówczas wygrał właśnie S. Szypowski. W latach 60. ubiegłego wieku do Ostrowca zaczęli powracać młodzi ludzie, którzy po ukończeniu szkół plastycznych chcieli tworzyć w swoim mieście. byli to m.in. Kazimierz Czuba, Tadeusz Maj, Stanisław Sudnik i wielu, wielu innych. To właśnie oni w 1975 r. utworzyli "Grupę 10", która przetrwała do 1996 r. Mimo, że już od lat nie zrzeszeni, ostrowieccy artyści wciąż tworzą, wciąż wystawiają i aktywnie włączają się w życie kulturalne regionu. I stale do ich grona dołączają nowi, młodzi twórcy.
- Dzisiejszą wystawą ostrowieckiego środowiska plastycznego chcieliśmy uhonorować to środowisko, bo dzięki jego prężnej działalności doszło do powstania również naszej galerii. Chcieliśmy pokazać, jak rozwijają się ostrowieccy artyści, że ciągle są aktywni - podkreślała podczas piątkowego wernisażu Jolanta Chwałek, dyrektor BWA.
- Jestem dumny, że ta "perełka", jakim jest BWA dzięki naszym artystom i osobom tu pracującym jest znana nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Dziękuję moim poprzednikom, że dbali każdy na swój sposób, aby ta galeria piękniała, rozwijała się i przyciągała rzesze osób wrażliwych na sztukę - mówił prezydent Jarosław Górczyński składając kwiaty na ręce Jolanty Chwałek.
Z bukietem okazałych kwiatów dla sprawczyni wystawy wystąpili również jej autorzy. W sumie na ekspozycję złożyły się prace 29 twórców: Wandy Badowskiej-Twarowskiej, Artura Bartkiewicza, Krzysztofa Cioka, Kazimierza Czuby, Andrzeja Dobka, Pauliny Domagały, Barbary Gołąbek, Marka Iżaka, Marcina Jedlikowskiego, Jacka Kolatorowicza, Karoliny Magdaleny Kozieł, Tadeusza Kurka, Krzysztofa Łyżyna, ś.p. Tadeusza Maja, Lidii Markiewicz-Niewadzi, Moniki Misztal, Zofii Pająk, ś.p. Wincentego Potackiego, Wojciecha Ryłko, Aleksandra Salija, Ewy Samulik-Ryłko, Zbigniewa Sawaryna, Agnieszki Słodkowskiej, Moniki Stencel, Stanisława Sudnika, Tadeusza Szypowskiego, ś.p. Czesława Waszko, Małgorzaty Winiarskiej-Jóźwik i Adama Wojciechowskiego. Co ważne, połowa z nich to ludzie młodzi.
- Bardzo cieszę się, że w Ostrowcu jest tak duże środowisko artystyczne, tak wielu fantastycznych twórców i tak wspaniała galeria, w której tworzeniu i późniejszym rozwoju miałem swój udział - przyznał autor wstępu do katalogu wystawy, długoletni dyrektor kieleckiego BWA Marian Rumin.
Warto podkreślić, że podczas piątkowego wernisażu doszło do oficjalnego przekazania Tadeuszowi Kurkowi Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dekoracji tak prestiżowym wyróżnieniem dokonał poseł Zbigniew Pacelt.
K.F.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.