przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Zarząd MEC odwołany
12-01-2015, 11:17:28 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 792 czytań · Drukuj
Zarząd MEC odwołanyNowa Rada Nadzorcza MEC odwołała w poniedziałek zarząd spółki. Z funkcją prezesa pożegnał się Paweł Urban, pracę też stracił jego zastępca Jan Pawliński. Obowiązki prezesa pełni dyrektor techniczna Renata Mikołajczyk.
- Nie mogę pozwolić na to, aby bez konsekwencji i aby bez głębszego zastanowienia podejmowane były decyzje, które obarczają mieszkańców Ostrowca- rozpoczął argumentację swojej decyzji prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, który wspólnie z marszałkiem Adamem Jarubasem oraz dwoma przedstawicielkami NFOŚiGW zasiada w Radzie Nadzorczej MEC.
O tym, że miejska spółka ma problemy finansowe, nowy prezydent miasta mówił kilka razy. Problem w tym, że MEC ma do 2029 roku do spłacenia 48 mln złotych- 20 mln złotych to pożyczka zaciągnięta w NFOŚIGW w 2001 roku na rozwój i modernizację sieci ciepłowniczej, reszta to odsetki. Rata przypadająca do spłaty w tym roku wynosi 2,6 mln złotych. Odwołany kilka dni temu zarząd poinformował Radę Nadzorczą, że zamierza wystąpić do prezydenta o ujęcie w budżecie tegorocznym pełnej kwoty na odkupienie udziałów od NFOŚiGW.
- Nie mogę dopuścić, aby z budżetu miasta bez konsekwencji były spłacane długi zaciągane przez poszczególne jednostki. Był czas, aby rozpocząć spłatę zobowiązań. Nie dopuszczam myśli, że za chwilę zmuszony byłbym do odsprzedawania udziałów w MEC dla prywatnych podmiotów. To są decyzje merytoryczne i proszę się nie dopatrywać podtekstów. Były dobre lata na rozpoczęcie procesu spłaty- dodał prezydent Górczyński. - W budżecie miasta trudno znaleźć taką kwotę. To musi być wygenerowane przez spółkę ze wsparciem miasta.
Z uzyskanych danych wynika, że spółka w latach 2004-2013 wygenerowała zysk w kwocie 8,6 mln złotych. Coroczne dodatnie wyniki finansowe nie były kierowane do wypłaty jako dywidenda dla wspólników, lecz zatrzymywane na zwiększenie kapitału zapasowego. J. Górczyński przyznał, że w spółce nie ma tych pieniędzy, bowiem zostały zagospodarowane na inne zadania. Za trzy kwartały ubiegłego roku MEC wypracował tylko 100 tysięcy złotych zysku.
Prezydent uważa, że spółka była źle zarządzana, ponieważ były dobre finansowo lata, w których zarząd mógł rozpocząć spłatę zobowiązań. Nie zaprzeczył jednak, że w 2010 roku z jego udziałem jako wiceprezydenta miasta prowadzone były rozmowy z Funduszem na temat odroczenia spłaty pożyczki na 2015 rok.
MEC to nie jedyna miejska spółka, która ma kłopoty finansowe. Może więc warto wzorem sąsiadów ze Starachowic obniżyć pensje prezesów spółek oraz wypłaty za zasiadanie w Radzie Nadzorczej.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.