przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Strażnicy ratują zwierzęta
19-08-2014, 17:27:49 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 600 czytań · Drukuj
Strażnicy  ratują zwierzętaPsy przywiązane krótkimi łańcuchami do beczek. Sarny biegające po ulicach miasta. Watahy bezpańskich psów, które zagrażają przechodniom. W takich i podobnych interwencjach brali udział funkcjonariusze straży miejskich od początku tego roku.
Tych interwencji było aż 550. Ilość zgłoszeń wskazuje na dużą wrażliwość społeczeństwa na los zwierząt zarówno, tych posiadających właścicieli jak i bezpańskich oraz dziko żyjących.
- Podejmowane interwencje dotyczą najczęściej problemów, jakie stwarzają bezpańskie psy. Pojedynczo lub w watahach mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt- mówi zastępca komendanta straży miejskiej Marcin Gruszka.- Ranne lub chore czworonogi, dodatkowo narażone na ból i cierpienie wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Zadaniem straży przy tego rodzaju interwencjach, jest przekazanie informacji organom gminy o potrzebie wyłapania zwierząt wymagających obserwacji lub leczenia weterynaryjnego i zabezpieczenia miejsca, gdzie się znajdują. Uruchomienie akcji odłowienia zwierzęcia wymaga wykonania szeregu czynności, które nadzoruje i koordynuje straż miejska. Zakres podejmowanych czynności dotyczy również informowania zarządców dróg o potrzebie uprzątnięcia zwierząt padłych, które oprócz względów estetycznych i epidemiologicznych mogą też stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Osobną kategorią spraw dotyczących zwierząt, są interwencje w stosunku do właścicieli zwierząt domowych nie wywiązujących się z nakazanych obowiązków. Najczęstszą przyczyną interwencji jest puszczanie psów samopas i nie zachowywanie środków ostrożności przy ich trzymaniu. Brak należytego dozoru ze strony właścicieli powoduje, że nienależycie zabezpieczone psy atakują ludzi i inne zwierzęta lub sieją postrach wśród przechodniów. Za takie sytuacje winni są ludzie. Nieodpowiedzialne zachowania mogą też być powodem cierpienia zwierząt, z tego powodu szereg interwencji straży miejskiej polega na kontroli i sprawdzaniu warunków w jakich właściciele przetrzymują swoich podopiecznych. Pomocy człowieka coraz częściej potrzebują zwierzęta dziko żyjące, które szukając pożywienia opuszczają swoje naturalne siedliska i zapuszczają się na tereny zurbanizowane. Straż miejska interweniowała już w przypadku dzików, saren, lisów, łosia, bobrów, borsuków, dzikiego ptactwa a nawet drobnych gadów. W przypadku dzikich zwierząt najczęściej wystarczy odpowiednio zabezpieczyć teren i pozwolić przemieścić się zwierzęciu tam skąd przyszło. W sytuacji, gdy takie zwierzę wpadnie w popłoch może być nieobliczalne i stanowić bardzo poważne zagrożenie dla siebie i otoczenia. Duży problem stanowią ranne lub chore dzikie zwierzęta, które nie rokują żadnych szans na wyleczenie. Należy je niezwłocznie uśmiercić. Straż miejska, w tym celu współpracuje z lokalnymi kołami łowieckimi i lekarzami weterynarii- dodaje Marcin Gruszka.
(MAJ)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.