przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Urzędnicy rezygnują i oddają kasę
10-08-2014, 11:43:47 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 814 czytań · Drukuj
Ostrowiec ŚwiętokrzyskiPiotr Składanowski i Maciej Kuszewski wycofali się z udziału w unijnym projekcie, realizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Ostrowcu Św. Jednocześnie muszą oddać zarobione do tej pory pieniądze.
Kilka miesięcy temu poseł Jarosław Rusiecki oraz radni PiS zainteresowali Ośrodek Rozwoju Edukacji projektem "Bezpośrednie wsparcie szkół i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie ostrowieckim". Ich wątpliwości budził fakt, że pełnienie obowiązków specjalisty do spraw zamówień publicznych w projekcie oraz opracowanie powiatowego programu wspomagania szkół i przedszkoli oraz raportu z jego realizacji powierzono sekretarzowi starostwa i naczelnikowi edukacji. ORE wydał raport pokontrolny w którym czytamy iż "w obu przeprowadzonych postępowaniach doszło do zawarcia umów cywilnoprawnych z wykonawcami z naruszeniem zasady uczciwej konkurencji równego traktowania wykonawców oraz nieuprawnionego działania sprzecznego ze społeczno- gospodarczym przeznaczeniem prawa konkurencyjnego wyboru wykonawców i z zasadami współżycia społecznego". Jednocześnie wezwano panów Kuszewskiego i Składanowskiego do zwrotu pobranych środków.
- Po zapoznaniu się z treścią, doszliśmy do zgodnego wniosku że nie chcemy aby fakt naszego udziału, gdzie nadal uważamy że nie nastąpiło złamanie prawa, był przyczyną do ataków w kampanii politycznej, wyborczej. Postanowiliśmy, że skoro ORE nakazuje zwrot tych środków, to my wynagrodzenia które otrzymaliśmy za pracę oddamy. Nie dlatego, że czuję się winny, tylko dlatego aby sprawę zakończyć. Naszym zdaniem procedury przeprowadzono zgodnie z prawem-uważa sekretarz starostwa Piotr Składanowski, który musi zwrócić 6 tysięcy złotych.
- Nagromadziło się sporo komentarzy, niejasności. Nie możemy być postrzegani w negatywnym świetle i chcemy te środki zwrócić aby zakończyć dalsze komentarze- dodał Maciej Kuszewski, naczelnik wydziału oświaty w ostrowieckim starostwie, który z kolei przy projekcie zarobił 4 tysiące złotych.
Naczelnik dodał, że podobne projekty realizowane są w 130 powiatach. W wielu z nich zaangażowani są urzędnicy powiatowi. W przypadku ostrowieckiego pracuje 100 osób.
Swoją ocenę raportu ORE ma starosta Zdzisław Kałamaga.
- W piśmie ORE stwierdzono iż zastosowane procedury spowodowały, iż dwa wydatki w łącznej kwocie 10 700 tys. zł są niekwalifikowane. Albo ktoś bardzo pilnował, żeby taka interpretacja była, albo urzędnik na zasadzie świętego spokoju wygenerował taką opinię- uznał ostrowiecki starosta.
Piotr Składanowski i Maciej Kuszewski zgodnie oświadczyli, że rezygnują z dalszej realizacji projektu.
Dyrektor szkoły będzie musiała wdrożyć nowe postępowanie by wyłonić oferenta do wykonania programu i osobę do obsługi zamówień publicznych.
Postępowanie w sprawie w sprawie tego projektu unijnego prowadzi również sandomierska prokuratura.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.