przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Prezesi odejdą za projekt?
15-07-2014, 19:09:15 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 616 czytań · Drukuj
Prezesi odejdą za projekt?Radni PiS zaniepokojeni są realizacją projektu wodno - ściekowego, obejmującego między innymi budowę kanalizacji w kilku ostrowieckich osiedlach. Prezydent jest spokojny o losy zadania. Jeśli coś nie powiedzie się, to jak zapowiedział, pracę stracą prezesi MWiK.
W połowie 2009 roku w Ostrowcu ruszył olbrzymi projekt "Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej w aglomeracji Ostrowiec Św.", który zakładał między innymi budowę 25 kilometrów kanalizacji sanitarnej na osiedlu Gutwin, w rejonie ulic Szewieńska, Świętokrzyska i Bałtowska, przebudowę oczyszczalni ścieków pod kątem zwiększenia jej niezawodności oraz budowę I etapu magistrali wodociągowej o długości około 2 kilometrów od ujęcia wody "Kąty Denkowskie" do ulicy Samsonowicza. Całkowity koszt projektu to ponad 71 mln złotych.
W poprzednich latach rozszerzono zakres prac tak, by osiągnąć efekt ekologiczny, ale zdaniem radnych z klubu PiS jego uzyskanie nadal stoi pod znakiem zapytania. Już w kwietniu podnoszono na sesji Rady Miasta tę kwestię.
W odpowiedzi na interpelację prezes MWiK poinformował, że spółka podjęła szereg działań w kierunku osiągnięcia efektu ekologicznego. W pisemnej odpowiedzi radnemu Kaszubie wyliczał, że zadbano o rozszerzenie projektu o dodatkowe kanały obejmujące budownictwo wielorodzinne, przystąpienie do programu NFOSiGW o dofinansowanie budowy przykanalików. Zachętą do podłączania się do sieci miała być dodatkowa korzyść dla odbiorców czy umożliwienie budowy przyłączy na koszt spółki. Wprowadzono również monitoring i kontrolę stanu podłączeń. Prezes Foremniak nie ukrywał jednak, że nadal istnieje realne zagrożenie nieosiągnięcia efektu ekologicznego.
- Około 200 osób do tej pory nie podjęło działań, by przyłączyć swoją posesję do sieci kanalizacyjnej. Brak jest pewności zasiedlenia nowych mieszkań ujętych w rozszerzeniu projektu oraz nie jest takie pewne, czy skanalizowane zostaną budynki przy ulicy Rzeczki- czytamy dalej w odpowiedzi na pytanie radnych PiS.
Temat projektu powrócił na ostatniej sesji. Radny Kaszuba w imieniu swojego klubu ponownie chciał wiedzieć, czy spełnione zostaną warunki projektu, ponieważ w przeciwnym razie gmina będzie musiała zwrócić ponad 40 mln złotych dotacji.
- Zwracam się z zapytaniem, jaki efekt ekologiczny tego projektu został na dziś osiągnięty? Jaki scenariusz czeka budżet gminy w przypadku braku jego osiągnięcia?- pytał radny Kaszuba.
- Nie róbmy czarnowidztwa- skwitował prezydent Jarosław Wilczyński. - Po ostatnich kontrolach musiałem znowu nadszarpnąć swój wizerunek i wysłałem straż miejską, która chodzi, ponagla, straszy karami.
Prezydent Wilczyński jest spokojny. Powodzenie zadania wiąże z podłączeniem do sieci ulicy Siennieńskiej, gdzie jest spore skupisko mieszkańców.
- Jakbym widział pod koniec roku, że coś nie idzie, wraz ze mną kadencję zakończy dwóch gości- stwierdził J. Wilczyński.
To, że pracę stracą prezesi spółki, nie spowoduje, że gmina nie będzie musiała zwrócić pieniędzy. Od dawna mówi się w Ostrowcu, że po jesiennych wyborach samorządowych mają nastąpić roszady personalne w MWiK.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.