przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Trucizna paruje z podłogi
14-05-2014, 19:46:22 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 1850 czytań · Drukuj
Ostrowiec ŚwiętokrzyskiW tym roku w kolejnych piętnastu mieszkaniach w blokach należących do zasobów Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostaną przeprowadzone remonty mające na celu usunięcie trującego ksylamitu. Niestety biedniejsi lokatorzy, których nie stać na partycypowanie w kosztach remontu, muszą oczekiwać w kilkuletniej kolejce na usunięcie trucizny. Przez ten czas narażeni są na świadome wdychanie trujących substancji.
- W moim mieszkaniu dosłownie cuchnie i pomimo częstego wietrzenia pomieszczeń unosi się w nim jakiś chemiczny zapach, a mnie bez przerwy boli głowa – mówi jedna z mieszkanek bloku na osiedlu Słoneczne (nazwisko do wiadomości redakcji). – Zgłosiłam ten problem do spółdzielni mieszkaniowej, bo dowiedziałam się od znajomych, że przyczyną tego nieprzyjemnego zapachu może być ksylamit. Musiałam na własny koszt zamówić badania posadzki, które przeprowadzili pracownicy "sanepidu" z Kielc. Niestety, moje obawy potwierdziły się - w moim mieszkaniu jest ksylamit. Powiedziałam o tym pracownikom spółdzielni mieszkaniowej, a tam dowiedziałam się, że jeżeli nie chcę czekać w długiej kolejce na remont, to muszę zapłacić 50 procent kosztów tego remontu. Mnie niestety nie stać na to i będę przez kolejne cztery lata wdychała truciznę. Wcześniej też wdychałam tę truciznę, ale o tym nie wiedziałam, a teraz świadomie muszę się truć, bo jestem biedna.
Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa przeprowadza co roku remonty mające na celu usuwanie ksylamitu w około 20 mieszkaniach. Proces ten trwa już od kilkunastu lat.
- Do1996 roku na usuwanie ksylamitu otrzymywaliśmy dotacje z budżetu państwa – informuje Iwona Miszczyszyn, kierownik działu eksploatacji Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.- Obecnie pieniądze na ten cel pochodzą z funduszu remontowego. To prawda, że ci lokatorzy, którzy decydują się na 50-procentową partycypację w kosztach remontu, czekają zdecydowanie krócej od tych, którzy nie płacą nic za remont. Koszt usuwania ksylamitu to około 200 zł za metr kwadratowy. Lokatorzy płacący 50 procent, czyli sto złotych, czekają na remont kilka miesięcy. Ci, którzy nie płacą, muszą czekać nawet cztery lata. Brak państwowych dotacji wymusił na nas wprowadzenie tego typu priorytetów. Remont mieszkania, w którym stwierdzono ksylamit, trwa około sześciu tygodni. Najpierw brygada remontowa zrywa posadzkę. Później przez pewien czas mieszkanie jest wietrzone, a następnie wylewana jest nowa nawierzchnia posadzki i kładziona jest wykładzina o takim samym standardzie, jaka była przed remontem. Jeżeli lokator nie chce wykładziny, to ma za to oddawane pieniądze.
Ksylamit używany był w latach 70. ubiegłego wieku do impregnacji płyt pilśniowych, instalowanych w celu izolacji podłóg. Stosowania ksylamitu zabroniono w 1978 r. Udowodniono, że wydziela on związki szkodliwe dla zdrowia: naftalen, metylonaftalen, 1,4-dwuchlorobenzen, chloronaftaleny, fenole i chlorofenole. Mają one specyficzny zapach, przypominający stęchliznę. Związki te mogą działać niekorzystnie na wątrobę i nerki osób, które przebywają przez dłuższy czas w skażonym pomieszczeniu oraz wywoływać takie objawy jak ból głowy czy zmęczenie. Obecność ksylamitu w pomieszczeniu sugerować może unosząca się w powietrzu nieprzyjemna, uciążliwa, dusząca, chemiczna, niekiedy bardzo intensywna woń przypominająca zapach ulatniającego się gazu, ustępująca po wietrzeniu, lecz stale powracająca.
(MAJ)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.