przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Amerykańskie Dni Ziemi
14-05-2014, 19:38:33 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 796 czytań · Drukuj
Amerykańskie Dni ZiemiProjekcje filmów dokumentalnych, prezentacje multimedialne, wystawy fotografii ukazujące piękno i specyfikę amerykańskich parków narodowych oraz koncerty takich gwiazd, jak Alvon Johnson czy AINU towarzyszyły obchodom jedenastej edycji Dni Ziemi w Ostrowcu. W trzydniowej imprezie wziął udział m.in. konsul Stanów Zjednoczonych w Krakowie Vanja Vukota.
Po dziesięciu edycjach Dni Ziemi, które przybliżyły walory polskich parków narodowych, Miejskie Centrum Kultury we współpracy z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie zaproponowało wyprawę po najpiękniejszych przyrodniczo zakątkach Ameryki.
W klimat imprezy wprowadziły czwartkowe seanse filmów "Miś Yogi", "Grand Experience. Grand Canyon Colorado", a także dokumenty opowiadające o Parku Narodowym Denali na Alasce i najstarszym parku narodowym na świecie - Yellowstone, udostępnione przez krakowski Konsulat Generalny USA. Dopełnieniem tego, o co pokazano na ekranie, były piątkowe prezentacje multimedialne w kinie "Etiuda", relacjonujące wyprawy Polaków m.in. na Alaskę i do Wielkiego Kanionu oraz prezentacja przygotowana przez konsula USA, Vanję Vukotę.
- Parki narodowe Stanów Zjednoczonych są jednymi z najpiękniejszych na świecie i najczęściej odwiedzanymi przez turystów - rocznie przewija się przez nie blisko 200 mln osób, przy czym najpopularniejszym i najbardziej lubianym także przeze mnie jest Smouky Mountains Park. Osobiście nigdy nie byłem na Alasce czy w Grand Canyon Kolorado, ale SMP, jak również park Tennessee za każdym razem robią na mnie ogromne wrażenie. Ta różnorodność krajobrazu, fauny i flory, to jest coś pięknego - mówił konsul Vanja Vukota, podkreślając, że mimo że w Polsce mieszka zaledwie od dwóch lat, zdołał się już zakochać w naszych atrakcjach turystycznych. - Bardzo dużo podróżuję z rodziną, z przyjaciółmi i sam. Polska jest niesamowita. Uwielbiam polskie góry i Mazury. Jak wygram kiedyś w loterii, kupię tam domek.
Zgromadzeni w Galerii Fotografii MCK, tuż po wykładzie konsula, wzięli udział w wernisażu trzech wystaw towarzyszących Dniom Ziemi. Złożyły się na nie zdjęcia ukazujące piękno amerykańskiego zachodu, wykonane przez Wiesława Pikula, dziką przyrodę Alaski utrwaloną w kadrze Sebastiana R. Bielaka i nieznane większości oblicze Wielkiego Kanionu z perspektywy kajakarzy Tomasza Jakubca i Stefana Danielskiego, którzy przemierzając blisko 450 km rzeki, sfotografowali m.in. gigantyczną grotę Redwall, zjawiskowe kaniony Havasu, Blactail czy Deer Creek.
Trzeci i zarazem ostatni dzień imprezy zdominowała muzyka. Na deskach amfiteatru w Parku Miejskim zaprezentował się Siergiej Kriuczkow, który wraz z sekstetem Riverboat Ramblers Swing Orchestra zabrał słuchaczy w podróż śladami Glenna Millera, Counta Basiego i Duke'a Ellingtona. Najpopularniejsze przeboje Elvisa Presleya przypomnieli członkowie formacji The King's Friends, a w czarne, bluesowe klimaty wprowadził wszystkich znakomity kalifornijski gitarzysta Alvon Johnson i jego band. Gratką dla miłośników mocniejszych brzmień był występ grupy Leash Eye. Laureaci drugiego miejsca na Festiwalu im. M. Kubasińskiej w 2011 r. uraczyli publiczność kawałkami z płyt "V.E.N.I" i "V.I.D.I", natomiast multiinstrumentalista AINU zafundował zgromadzonym wizualno-słuchowe widowisko. Wygrywane przez niego rytmy Indian Ameryki Północnej zilustrowały portrety, krajobrazy i filmy.
K.F.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.