przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Mariusz Rokita: Play-Off w Orlen Lidze byłby wymarzonym wynikiem
23-04-2014, 13:22:53 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 1116 czytań · Drukuj
Mariusz Rokita: Play-Off w Orlen Lidze byłby wymarzonym wynikiemSiatkarki AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Św. w wielkim stylu, wygrywając wszystkie spotkania w sezonie, wywalczyły historyczny awans do Orlen Ligi. Jednym z autorów tego sukcesu na skalę miasta i całego województwa jest wiceprezes ds. piłki siatkowej KSZO Mariusz Rokita. Po ostatnim meczu w I lidze porozmawialiśmy o tym, jakie zadania stoją przed klubem u progu gry w siatkarskiej elicie.
Z siatkówką jest Pan związany niemal całe życie, najpierw jako zawodnik, później trener, a teraz działacz. Awans do Orlen Ligi to ukoronowanie tej pracy?
- Jako trenerowi do I ligi zabrakło mi niewiele, jako zawodnik grywałem raczej w niższych ligach. Najwyższa klasa rozgrywkowa przytrafiła mi się pierwszy raz w życiu już w roli działacza. Ten awans to ukoronowanie właśnie tej siedmioletniej pracy w zarządzie KSZO.
Jak obejmował Pan funkcję wiceprezesa ds. piłki siatkowej, to już wtedy marzyła się ekstraklasa?
- Nie, bo na początku borykaliśmy się z dużymi problemami natury organizacyjnej. Nastąpiła wtedy zmiana władz w klubie i przeorientowanie się na inną pracę. Ja nie chcę już mówić o finansach, bo to było dawno i jest już za nami, ale to były czasy, kiedy tych pieniążków brakowało w klubie bardzo. Z każdym rokiem stawialiśmy sobie inne cele. Oczywiście sportowo bywało różnie, bo przypomnę, że trener Murdza, przychodząc do Ostrowca Św., najpierw ratował zespół przed spadkiem, by sezon później wywalczyć najwyższe do tego momentu trzecie miejsce w I lidze. Kolokwialnie mówiąc, przerobiliśmy tych trenerów kilku, bo w ciągu tych siedmiu lat aż pięciu, a to nie jest mała liczba. Zawsze te najlepsze wyniki przychodziły po takim okresie stabilizacji. W pierwszym roku pracy trenerzy zapoznawali się z drużyną, natomiast w kolejnym było już coraz lepiej.
Trener Dariusz Parkitny również zanotował taki sportowy progres. Czy podejmie się misji budowania zespołu na Orlen Ligę?
- Mam nadzieję, że nadal tak będzie. Trener Dariusz Parkitny jest wciąż zainteresowany współpracą z nami. Oczywiście do omówienia pozostały sprawy organizacyjne i finansowe i tylko tu widzę ewentualne zagrożenie dla dalszej współpracy z naszym szkoleniowcem. Oczekiwania ludzi są różne, a możliwości klubu też są takie, jakie są. Te same zasady tyczą się zawodniczek. Wiemy na pewno, że nie wszystkie u nas zostaną. Nawet te, które chcielibyśmy zatrzymać, bo otrzymują różne propozycje. Wywalczyły awans i zostały zauważone w siatkarskim światku. Jest kilka klubów, które dysponują takimi budżetami, jakiego my nigdy mieć nie będziemy, przynajmniej teraz.
Jak będzie budowany zespół KSZO na Orlen Ligę?
- Postawimy na pracę kolektywną, na grupę dziewczyn, którym na czymś zależy. Nie będzie może jakiś spektakularnych transferów w postaci reprezentantek kraju, ale na pewno kadra będzie szersza, by przy okazji obsłużyć Młodą Orlen Ligę. Postawimy na młodość i na dziewczyny z charakterem, które będą chciały się u nas pokazać i wypromować.
Z grą w Młodej Orlen Lidze wiąże się przejęcie przez klub zespołów młodzieżowych MUKS Jedynki. Czy to już pewne, że od nowego sezonu klub ten zostanie wchłonięty przez KSZO?
- Zespół występujący w Młodej Orlen Lidze będzie musiał działać w strukturach nowopowstałej spółki. Dziewczynki z Jedynki, od młodziczek po juniorki, z całym zapleczem trenerskim przejdą do stowarzyszenia i będą funkcjonowały pod jego egidą. Będą jednak oczywiście wspierane przez środki spółki. Mam nadzieję, że odbędzie się to z korzyścią dla tych młodych siatkarek. Mam też nadzieję, że nabór do Szkolnego Ośrodka Siatkarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego będzie rozwijał się coraz lepiej i za kilka lat będziemy mieć podobny problem, jaki ma teraz Bydgoszcz, że mają całą masę swoich wychowanek i wiele z nich musi wyjeżdżać w Polskę, bo nie dla wszystkich jest miejsce w zespole seniorek. Na razie to my musimy zabiegać o to, by utalentowane dziewczyny z innych ośrodków grały u nas w Ostrowcu Św. Może w naszym mieście nie ma zbyt wielu atrakcji, ale dobrze się w nim mieszka, co potwierdzają zawodniczki, które do nas przychodzą. Poza tym w Ostrowcu Św. są bardziej zauważane niż w Warszawie, bo tam jest wiele dyscyplin, a u nas siatkówka jest wiodącą.
Jakie cele sportowe będą stawiane przed drużyną w pierwszym sezonie po awansie?
- Trudno mówić w tej chwili o celach sportowych. Chciałoby się powiedzieć, że miejsce w pierwszej ósemce, a więc gra w fazie play-off, byłaby wymarzonym wynikiem. Jeśli nawet w tej ósemce nie uda nam się znaleźć, ale zagramy kilka fajnych meczy i sportowo będziemy w stanie rywalizować z każdym rywalem, nie wstydząc się za swoją postawę na boisku, to na początek będzie to już jakiś sukces organizacyjny. Ciężko mi jest w tej chwili wyobrazić sobie sytuację, w której ogrywamy Chemik Police, Trefl Sopot czy Impel Wrocław. Te kluby mają budżety już grubo przekraczające 10 milionów złoty, a Chemik pewnie jeszcze dużo wyższy, bo marzy im się awans do turnieju Final Four Ligi Mistrzyń. To są dla nas pułapy nieosiągalne, ale na pewno będziemy chcieli z każdym rywalizować, każdemu urwać seta, punkt, a może i mecz. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by ta hala zapełniała się na każdym meczu. Chcielibyśmy, by nasze mecze oglądało każdorazowo minimum dwa tysiące kibiców, bo naprawdę będzie na co popatrzeć. Ten rok w Polsce będzie stał pod znakiem siatkówki, bo będziemy organizatorem mistrzostw świata, więc mam nadzieję, że ta koniunktura na siatkówce nakręcać się będzie również w Ostrowcu Św. Okazuje się, że ludzie siatkówką się jeszcze w naszym kraju nie znudzili, kupują bilety, by uczestniczyć w tych imprezach.
Orlen Liga stawia przed klubami nie tylko wysokie wymagania sportowe, ale też przede wszystkim organizacyjne, zdecydowanie inne od tych I-ligowych. Na jakim etapie jesteśmy w KSZO? Co udało się już zrobić, a co jeszcze zrobić musimy?
- Pierwszym krokiem była na pewno zgoda zarządu stowarzyszenia, jakim jest nasz klub, na wyodrębnienie z sekcji piłki siatkowej spółki. To jest sprawa własności, ustalenia, kto będzie właścicielem, kto będzie w radzie nadzorczej. To są pytania, na które jeszcze nie potrafię odpowiedzieć. Daliśmy sobie czas do 20 maja na decyzje personalne i wtedy powinniśmy już poznać osoby, które będą odpowiadać za prowadzenie spółki. Nie ma jakiegoś pośpiechu, bo turniej, który ma wyłonić brakujące dwa zespoły, odbędzie się w połowie maja, dlatego Orlen Liga nie będzie wcześniej poganiała tych zespołów. Trzeba się jednak liczyć z tym, że pod koniec czerwca wszystkie sprawy organizacyjne muszą być załatwione. Koncepcji jest wiele. Myślę, że wybierzemy najlepszą dla ostrowieckiej siatkówki. Jeżeli chodzi o obiekty, to spełniamy wymagania nawet w 150 procentach. Minimalna liczba publiczności, jaką musi pomieścić hala w Orlen Lidze, to 1500, a nasza może zmieścić prawie 3000. Mamy też na wyposażeniu odpowiednią nawierzchnię terafleksową, na której należy rozgrywać mecze w najwyższej klasie rozgrywkowej. Przygotowanie meczu i cała oprawa mu towarzysząca nie jest nam obca, bo przecież gościliśmy u siebie takie imprezy jak finał pucharu Polski oraz mecze międzypaństwowe.
Jak będzie wyglądał budżet ostrowieckiego klubu?
- Na wszystko potrzeba środków finansowych i ludzi, którzy będą tym zarządzać i to organizować. Potrzebna jest mocna grupa marketingowa, żeby siatkówkę było widać nie tylko w hali, ale w całym mieście i regionie. Liczymy na pomoc województwa, bo wiemy, że marszałek i inne osoby w stolicy województwa pomagają drużynom występującym w najwyższych klasach rozgrywkowych. Czy tak się stanie, zobaczymy, bo to leży w gestii zarządu województwa. Kartą przetargową będą na pewno transmisje telewizyjne, które będą przeprowadzane z naszej hali. W tej chwili już rozpoczęliśmy składanie budżetu. Czeka nas wiele rozmów ze sponsorami. Mamy oczywiście wiernych sponsorów, którzy wspierają nas od wielu lat, ale nie są to środki, które by nam zapewniły przyzwoity poziom w Orlen Lidze. Staramy się pozyskać sponsora tytularnego. Szukamy firmy, korporacji, takiego sponsora, który wszedłby w nazwę zespołu, oczywiście przy zachowaniu członu "KSZO", bo to tradycja już 85-letnia. Oprócz tego liczymy oczywiście na jednostki samorządu, czyli gminę i powiat, które na szczęście nie odżegnują się od pomocy. Ostateczny kształt budżetu pewnie poznamy dopiero tuż przed startem rozgrywek, ale pierwsze ruchy wykażemy na pewno jeszcze przed wakacjami. Charakter działalności, czyli spółka narzuca nam pełną transparentność, więc będziemy musieli składać odpowiednie dokumenty i do nadzoru właścicielskiego, i do Orlen Ligi, i do PZPS. Wszystko będzie przejrzyste. Kontrakty zawodniczek oprócz tego, że będą leżały w klubowym sejfie, to dodatkowo również w Orlen Lidze. Będziemy musieli się poddawać różnym procedurom, bo takie są warunki gry w Orlen Lidze.
Awans został wywalczony w Krośnie. Czy zatem szykowana jest jakaś specjalna feta dla kibiców, którzy nie mogli pojechać na trzeci mecz finału play-off?
- Chcemy jeszcze trochę poświętować. 10 maja około godziny 17-18 chcemy zorganizować w Ostrowcu Św. mecz pokazowy, w którym zmierzymy się z Legionovią. Poziom Legionovii to nie jest ta czołowa czwórka Orlen Ligi, więc będzie nam łatwiej też nawiązać rywalizację, a może nawet ugrać seta. Potem odbędzie się feta dla kibiców, bo dziewczyny chcą jeszcze raz podziękować za to, że przez te wszystkie 24 spotkania je wspierali. Nawet w odległym Toruniu zjawili się i to było na pewno bardzo miłe, pomogło. Przygotujemy kilka niespodzianek, dlatego warto przyjść tego dnia do hali.
Dziękuję za rozmowę.
Jarosław Słodkiewicz

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.