przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Wygrał lot samolotem
12-03-2014, 16:58:44 · Ostrowiec Świętokrzyski · 1 komentarz · 1169 czytań · Drukuj
Wygrał lot samolotemWyróżnione zgłoszenie
Maciej Surmański: Jedyną osobą, która powinna wygrać, jestem ja! Po pierwsze dlatego, że taki fakt będzie ważnym elementem mojej aplikacji na studia lotnicze, na które już za kilka miesięcy się wybieram. Po drugie, ze stolicą Polski wiążę najbliższe 5 lat mojego życia i chcę ją dokładnie poznać (na początek z lotu ptaka). Po trzecie, ale nie mniej ważne, w ciągu tych kolejnych 60 miesięcy będzie trwał casting na Wybrankę Mojego Serca. I właśnie podczas tego przelotu niczym agent FBI będę miał satelitarny ogląd na urocze widoki Warszawy.
Maciek napisał zgłoszenie do konkursu, wziął w nim udział i po prostu wygrał lot patrolowy samolotem nad Warszawą. Sponsorem konkurs jest portal Życietoprzygoda.pl. Lot jest jedną z niespodzianek – nagród, jakie „Wiadomości” przygotowały dla swoich Czytelników z okazji 15 –lecia.

Konrad Koneczny: Twoje zgłoszenie do konkursu, a tym samym uzasadnienie, dlaczego to Ty powinieneś wygrać, było najciekawsze. Skąd taka pomysłowość? Powiedz, uczysz się w klasie humanistycznej?
Maciej Surmański: Prawdę powiedziawszy, nie prowadziłem szczególnych przygotowań do zgłoszenia. Szukałem pomocy u znajomych, u rodziny. Mam ciocię, która jest bardzo kreatywną osobą i to właśnie ona mi pomogła. Wspólnymi siłami zredagowaliśmy odpowiedź na pytanie konkursowe.
Nie chodzę do klasy humanistycznej. Jestem fanem przedmiotów ścisłych, np. fizyki, matematyki i chodzę do klasy matematyczno-fizycznej.

Konrad: Jaki jest Twój ulubiony przedmiot szkolny?
Maciek: Na pierwszym miejscu będzie to fizyka, ponieważ na fizyce mogę się dużo nauczyć o siłach, o ciśnieniu i o różnych zjawiskach panujących w przyrodzie. Drugim takim przedmiotem kierunkowym, który bardzo lubię, jest matematyka, ponieważ dzięki matematyce jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, które nas otaczają. Na trzecim miejscu jest WF. Na WF-ie mogę miło spędzić czas z kolegami, podczas gier zespołowych.

Konrad: Co lubisz robić w wolnym czasie?
Maciek: Jestem w klasie maturalnej, więc wolnego czasu nie jest zbyt dużo. Jeśli już znajdę parę godzin dla siebie, to głównie czytam książki fantasy. Lubię spędzać czas ze znajomymi, grając na przykład na komputerze czy w piłkę nożną, która jest moim ulubionym sportem. Wcześniej wolny czas poświęcałem na taniec.

Konrad: Domyślam się, że zajmowałeś się tańcem zawodowo. Powiedz, jak długo uczyłeś się tańczyć i co w tej dziedzinie osiągnąłeś?
Maciek: Moja przygoda z tańcem trwała dość długo, ponieważ tańczyłem 4 lata. Na szczeblu wojewódzkim udało mi się wygrać parę konkursów, chociaż mówi się na to turnieje. A później brałem już udział w turniejach ogólnopolskich, ale na takich turniejach jest bardzo mocna konkurencja. Są ludzie z całej Polski. Kilka razy udało mi się zająć miejsce na podium.

Konrad: Wiem, że umiejętności taneczne określają klasy. W której klasie Ty się zatrzymałeś?
Maciek: Na turniejach wojewódzkich było pięć klas i udało mi się osiągnąć najwyższą piątą. A w turniejach ogólnopolskich klasy są odpowiednio do literek i zaczynamy od E, a kończymy na A. Udało mi się osiągnąć klasę C, więc tak mniej więcej po środku skali.

Konrad: Napisałeś w zgłoszeniu do konkursu, że planujesz aplikować na studia lotnicze. Gdzie dokładnie?
Maciek: Mam dwa główne cele. Jednym jest szkoła lotnicza w Dęblinie. Jednak wiem, że rekrutacja jest bardzo ostra. Jest bardzo mało miejsc, więc będzie ciężko się dostać. Jednak nie tracę nadziei. Drugim moim pomysłem jest Politechnika Rzeszowska. Jest tam kierunek astronautyka i lotnictwo, na który myślę, że mam duże szanse się dostać. To jest taki mój priorytet.

Konrad: Jak wyglądają Twoje przygotowania do studiów lotniczych? Oprócz matury przygotowujesz się w jakiś inny sposób?
Maciek: Szkoła w Dęblinie to szkoła wojskowa, więc oprócz dobrych wyników maturalnych bardzo ważne jest przygotowanie fizyczne. Staram się dużo biegać i jeździć rowerem. Ćwiczenia siłowe, pompki, brzuszki też są elementem moich przygotowań. Bardzo ważna jest kondycja, ponieważ w rekrutacji należy przebiec kilometr w bardzo krótkim czasie. Trening czyni mistrza.

Konrad: Czy jako fan lotnictwa byłeś na AIR SHOW w Radomiu? Jeśli tak, jak Ci się tam podobało?
Maciek: Na AIR SHOW byłem trzy razy. Rok temu w 2013 roku, w 2011 i w 2009 roku. Niestety w 2009 roku widziałem wypadek samolotu SU27. To nie był przyjemny widok. Muszę przyznać, że pokazy są na bardzo wysokim międzynarodowym poziomie, wiec jestem bardzo zadowolony i planuję w kolejnych latach odwiedzić Radom.

Konrad: Jeśli już rozmawiamy o lotnictwie, wiesz może, jak działają przeciążenia na pilotów?
Maciek: Przeciążenia w lotnictwie są największym problemem dla pilotów, ponieważ przeciążenia wyrażamy w jednostkach G. 1G to jest siła, z jaką działa na nas grawitacja ziemska. I później wyrażamy ją wielokrotnością liczby G. Na przykład siła 4G, która działa na pilota, jest równa czterokrotności siły grawitacji. Można to porównać do tego, jakbyśmy jechali bardzo szybko windą. Podczas przyspieszenia czujemy jakby nas wgniatało w podłogę, a podczas hamowania windy to jest tak zwany stan nieważkości. Trzeba przyznać, że jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ organy takie jak oczy czy mózg są bardzo ukrwione. Wysokie siły przeciążenia powodują, że krew napływa do mózgu i do oczu, co może powodować uszkodzenie komórek na przykład w oku lub mózgu.

Konrad: Jakie przeciążenia działają na pilotów podczas wykonywania różnych akrobacji lotniczych?
Maciek: Na przykład podczas wykonywania „beczki”, która polega na odwróceniu samolotu wokół własnej osi, są to przeciążenia w granicach od 6G do 7G. A podczas tak zwanego nurkowania są to przeciążenia w granicach 8G. Więc aby taką akrobację wykonać, trzeba być bardzo dobrze przygotowanym. To są setki ćwiczeń, aby wykonać to poprawnie.

Konrad: Masz jakieś miejsca w Warszawie, które chciałbyś obejrzeć z nieba podczas wygranego lotu samolotem?
Maciek: Tak, oczywiście. Warszawa to piękne miasto. Przede wszystkim przy starcie będziemy podziwiać lotnisko, potem Pałac Kultury, Zamek Królewski. Chcę obejrzeć także stadion narodowy. No i w szczególności Wisłę, która tak pięknie płynie przez Warszawę.

Konrad: Dziękuję za rozmowę.

Konrad Koneczny
Komentarze
#1 | 9156 dnia marzec 18 2014 06:48:58
In 2013 , there were a lot of stars such as Alessandra Ambrosio and type of people were wearing in the hands of a few ( ) rings, which almost became the 2013 winter gucci replica jewelry trends , while at the beginning of 2014, Katy Perry, Rita Ora and other stars at the awards ceremony also attended various styles have to wear this ring . Its trend has continued into 2014 autumn and winter louis vuitton replica Fashion Week show off street shooting people type jewelry show. I will bring this issue upgraded version of this style ring my friend, is called an upgraded version because Marni, Proenza Schouler 2014 Winter Fashion Week show jewelry , hand appeared a model wearing multiple rings appearances , while ring shape comparison, more prominent personality, not just with fun , which is added in hermes replica fashion elements, so that the appearance of the ring is largely tend to fashion jewelry. For these two jewels of the show , which style do you prefer ? And they are able to lead the next season rings popular trend?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.