przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Kto odpowiada za fatalną kondycję MPK?
13-01-2014, 17:38:28 · Ostrowiec Świętokrzyski · 1 komentarz · 1229 czytań · Drukuj
Ostrowiec ŚwiętokrzyskiDo 20 stycznia mieszkańcy Ostrowca mogą składać uwagi do „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego Ostrowca Św. na lata 2014-2024”. W dokumencie jest koncepcja funkcjonowania transportu w mieście na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat.

- Myślimy sporo o reorganizacji sieci w samym mieście. Przy obecnym budżecie, jaki gmina zafundowała na 2014 rok wnioski są proste. Musimy ilość linii ograniczyć. Dofinansowanie z budżetu wyniesie 3,6 mln zł. Kwota jest porównywalna do tej, jaką spółka dostała w ubiegłym roku, ale będziemy musieli zmniejszyć ilość wozokilometrów do 700 tys. w skali roku. Z kolei plan transportowy zakłada, że powinniśmy wykonać 1,3 mln wozokilometrów. Czyli prawie drugie tyle- wyjaśnia Stanisław Choinka, dyrektor do spraw technicznych w MPK i przyznaje iż na tą chwilę spółka pieniędzy nie ma i musi się przygotowywać to ograniczenia transportu w mieście.

Bolączką przewoźnika miejskiego nie jest tylko brak finansów. Busy, z których pasażerowie chętniej korzystają, bo są tańsze, nie wpływają dobrze na kondycję spółki. Pojawienie się konkurencji jest sporym ciosem dla MPK.
- Większość pasażerów woli jechać niewygodnie ale taniej. Przez weekendy jeździ komunikacja MPK, ale słyszy się narzekania, że rzadko. Jeśli się bus spóźni się, nie ma ich na przykład przez trzy dni na trasie, nikt nie ma pretensji. Transport prywatny miał być uzupełnieniem miejskiego, a nie konkurencją, tak jak to jest w tym momencie. Jeżeli odstęp miedzy autobusem a busem wynosi pięć minut, a mimo to prywatny przewoźnik podjeżdża na przystanek wcześniej, to coś jest nie w porządku. Wiemy, że bilety są tańsze, ale w naszym przypadku wyznacznikiem cen biletów jest gmina. Musimy się podporządkować prezydentowi, który odpowiada za transport- dodaje dyrektor Choinka.

Analizując kondycję MPK nie sposób pominąć współpracy z ościennymi gminami. Stanisław Choinka przyznaje, że układa się różnie i nie można generalizować, że komunikacja poza miastem przynosi tylko i wyłącznie straty. Bodzechów i Kunów dokładają do przewozów swoich mieszkańców, choć z usług miejskiego przewoźnika korzystają jeszcze Ćmielów i Bałtów.

Stanowisko MPK w tej sprawie jest takie, by jednak utrzymać linie pozamiejskie. Może nie siedemnaście, jak jest obecnie, ale nie rezygnować całkowicie ze świadczenia usług na rzecz mieszkańców ościennych terenów.
- Są różne sugestie, głosy że transport poza miastem jest nierentowny, ja jednak bym się upierał że warto w te gminy jeździć. Po zliczeniu sprzedaży biletów miesięcznych, dopłat do biletów zniżkowych dla rencistów i emerytów oraz dopłaty z urzędu marszałkowskiego jestem w stanie udowodnić, że wyjazdy do gmin ościennych są opłacalnymi kursami, choć uważam, że należy ograniczyć wyjazdy wieczorne, które są zdecydowanie nierentowne. Oczywiście, nie będzie to moja tylko decyzja. Uważam, ze należałoby usiąść wspólnie z wójtami i przedyskutować kilka wariantów- mówi dyrektor.

W planie zrównoważonego rozwoju sporo uwagi poświęcono taborowi w spółce. Z opracowania wynika, iż jest on przestarzały. Nie jest tajemnicą, że średnia wieku autobusu to 16 lat, ale są też takie z lat 90 ubiegłego wieku. Najmłodszy jest z 2007 roku. Podstawą komunikacji są nadal jelcze, wyprodukowane przed 2000 rokiem.
Szansą dla spółki jest projekt Gazela. Zakłada między innymi zakup piętnastu nowych autobusów, które spełniałyby wymogi ochrony środowiska. Dyrektor Choinka podchodzi jednak sceptycznie to projektu.

- Myślę, że będzie bardzo ciężki do realizacji. Jest 80 milionów złotych na całą Polskę, a nasz projekt opiewa na 28 milionów złotych. Rozstrzygnięcie projektu zapowiadają na początek marca- opowiada St. Choinka.

Niepokój budzi informacja o zamiarze wyboru operatora publicznego transportu zbiorowego. Stanisław Choinka wierzy, że dalej MPK będzie świadczyło usługi, nie wyobraża sobie innego scenariusza. Za takim rozwiązaniem może przemawiać choćby to, że spółka ma większy tabor niż prywatni przewoźnicy, są autobusy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, czego nie można powiedzieć o busach.

- Gdyby się stało, że MPK nie wygra przetargu- to jest czarny scenariusz dla spółki i jej pracowników- przyznał dyrektor Choinka.
Szanowni Czytelnicy, jeśli macie swoje zdanie na temat funkcjonowania transportu zbiorowego w Ostrowcu prosimy przesyłać maile, listy, a my je wydrukujemy (wiadomoscisw@ostrowiec-sw.pl). Nie można dopuścić do upadku kolejnej ostrowieckiej firmy, bo władza nie może uzdrowić firmy przez kilka lat. W ościennych miastach z powodzeniem funkcjonują miejscy przewoźnicy.

G. Soboń
Komentarze
#1 | 44256 dnia styczeń 16 2014 08:50:55
It is easy to feel comfortable knowing the fact that the web based blooming vendor should seek for a nose which will compliments each of those ones own purse and even fake chanel outlet . So, you might want to be diligent and locate a reliable web based vendor which may fill your expections concerning opting for just the right valentine's present. Once opting for press announcements vendor, cautious attentive the fact that the possible choices are quite many. Nevertheless The web causes all sorts of things simplier and easier rather than well before considering will be possible to help you research the web shops which may make available to you innovative present instantly. All you must pay attention to is without a doubt to find the present depending on the note they will likely present. Ones own speech is included notably if you end up taking into consideration the appropriate product designed for Valentine's. That valentine's present are sure to achieve that thinking for everyone and even you will want to go for them all best for you to extraordinary ones own omega fake watches . Present have always been the article in occasion. They are really regarded the ideal really mean concerning relating ones own honest views.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Pod Patronatem Wiadomości

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.